És már a 37. hétbe léptünk, amit egy ctg vizsgálattal ünnepeltünk meg a kórházban. A fiaimmal már a 33-34. hét körül kezdtük és emlékszem, hogy éppen 37. hetet töltöttem be, amikor a ctg eredmények alapján indokolttá vált az aznapi császár. Éppen ezért nagy izgalommal vártam a mai napot, ellentétben a pocakomban lakó gyerekkel, aki annyira érdektelen volt a téma iránt, hogy inkább fel sem kelt – dacára a gyerekek nasis fiókjából elcsent csokikáknak, a víznek, egy kis sétának és végül már másik vizsgálógépnek is… Ennek eredményeképpen másfél óra hosszat tartott a vizsgálat, a tervezett 20-30 perc helyett. A dokim lejött néhányszor, majd értékelhető eredmények hiányában egy óra után közölte, hogy addig elvégez egy műtétet, addig hátha történik valami.
Legbelül éreztem a feszítést, hogy utána kiabáljak, hogy szívesen megyek vele, inkább ejtsük meg most, a két hét múlva tervezett időpont előtt, és legyünk túl előbb mindenen. A fiúk is pont így születtek, három nap után mehettünk is haza, most is minden rendben lesz. Úgyis itt van, én is itt vagyok, a férjem behozza a kocsiból a csomagomat, és már mehetünk is az emeletre. Ebédre már előtej csordolgálhat a melleimből, neki pedig nem kell a ctg-s papírjaimmal foglalkoznia.
Hétvégére pedig már otthon leszünk. Persze, tudom én is, hogy ez nem így megy, de 9 hónap és néhány frontos, alhas tájékon súlyos nap után már igazán érthető, hogy így érez az ember. Haszontalannak érzem magam otthon, mi több, egy vergődő partra vetett bálnának, aki vágja vissza a centit az időzített császár napjáig. Közben pedig minden gyanús jel miatt stresszel és izgul, hogy most kell-e menni vagy vajon mikor? És mi van, ha nem veszem észre, hogy a „most” az „éppen” van. De nyilván erről mélyen hallgat, és maximum itt, névtelenül ad hangot mindennek, reménykedve az együttérzésben.
Végül az eredmény: jövő hétfőn folytatjuk egy újabb ctg-vel.
Amennyire tartottam a férjem testvérének esküvőjétől, annyira jól sikerült végül minden. Leginkább a hosszú út miatt féltem, és a nagy násznép miatti ácsorgástól és a vontatott menettől. Hogy fogom bírni, ha néha az is gondot okoz, hogy a mosdóig nőiesen elvonszoljam magam… Viszont szerencsére frontmentes napra virradtunk, a késő szeptemberi nap melegen sütött, és a legnagyobb nehézséget az okozta, hogy melyik ruhámat vegyem fel a kettő kikészített közül. Mindkettőben felettébb csinos kismamának éreztem magam, és még egy kényelmes őszi magas sarkú cipőt is sikerült vásárolnom, így teljesnek éreztem az outfitemet. A fiúk is érezték, hogy ma nem kell anyával ujjat húzni: felvették az előre kikészített inget, zakót – mondjuk az ingvásárlást együtt ejtettük meg, hagytam, hogy meglegyen bennük, hogy ezt konkrétan ők választották az esküvőre.
Mivel ott is aludtunk, így a kocsiba kivitt csomagunk nagyjából olyan volt, mintha amikor a tengerhez utazunk egy hétre: egy csomag az ottalvás miatt nekünk, egy-egy ottalvós csomag a fiúknak, amit még átszállítottunk anyáékhoz (anyukámék voltak a gyerekmegőrzők, nekik is foglaltam szállást a városban, hogy a vacsora után elvigyék őket). És ezeken kívül a kocsiba tettem a két kórházi csomagomat, egy kisebb csomagot az útra nasival, innivalóval, váltás ruhával és foglalkoztatós füzettel, újsággal, amit a vacsora helyszínére is beviszünk. És persze nő létemre egy kézitáska is gyarapította a csomagok mennyiségét.
Az útra vittem magammal egy kispárnát, mert sejtettem, hogy nappal szemben utazunk majd, és nem akartam, hogy egész úton fickándozzon a fiatalúr. Kényelmes is volt a pocakomnak, és jól eltakarta a napot. A kikérők közben a rég nem látott rokonoktól fogadtam a bókokat, amik nagyon megdobták az energiaszintemet. A szertartások alatt is minden jól alakult, szerencsére ülőhelyet mindenhol harcoltam ki magunknak: mivel közvetlen rokonok is vagyunk, plusz elég terhesnek néztem ki, nem volt nehéz dolgom. A szertartáson a férjem volt a tanú, így ezt mindenképpen az első sorból kellett néznünk. A fényképezéskor, gratulációkor is igyekeztem előreszaladni a gyerekekkel, hogy ne kelljen ácsorgással tölteni az időt.
Vacsora után hívtam anyáékat, akik perceken belül ott voltak a srácokért, így tizenegy órától már elegendő volt egyetlen gyermekre figyelnem.
A legnagyobb szívfájdalmam az volt, hogy ebben az állapotban már félve mertem táncolni, pedig aki ismer, tudja, hogy mennyire szeretek csörögni. És ezt csak tovább tetőzte, hogy ott voltak azok a személyek, akikkel koncertre és bulizni járunk. Nagyon jó zenék szóltak, és nehéz volt ennek ellenállni.
Így egy-egy szám erejéig beálltam, amit nagy üdvrivalgás követett, majd negyed órát pihentem. Végül fél háromkor tértünk nyugovóra a vacsora helyszínével szemben lévő szállásunkon.
De hogy őszinte legyek: meglett ennek a nagy mulatozásnak a böjtje! Vasárnap és még hétfőn is olyan voltam, mint egy harci sérült katona, aki éppen lábadozik: minden szögből aludtam volna, ki sem akartam kelni az ágyból, és sokszor érzetem feszülő, szúró érzést is. Bár ne írjuk egyből a felelőtlen mulatozásom számlára, állítólag kettős front is volt…
Bodza