
A 47 éves séf nyolc éve hagyta el Magyarországot, hogy egy teljesen más közegben kezdjen új életet. A napsütéses Kanári-szigeteken él, ahol nemcsak a testét, de a lelkét is meggyógyította. Horváth Bálint élete nem mindennapi történet arról, hogyan lehet a küzdelmekből és a környezet hatásaiból erőt meríteni, és a saját utunkat járni. Ismerd meg Bálit életmódváltásának történetét!
Bálint egy nehéz élethelyzet után nemcsak testileg, hanem lelkileg és szellemileg is talpra állt.
„Egészséges életmódra váltottam, lefogytam, rendszeresen sportolok, és sikerült elérnem, hogy az orvosom engedélyével elhagyhattam a vérnyomáscsökkentő gyógyszereimet. A vérnyomásom azóta is normál értéken van, az életem fájdalommentes és energikus lett” – meséli.
Bár 20 kilogrammtól szabadult meg, számára nem maga a fogyás, vagy a számok voltak a legfontosabbak, hanem a testösszetétel javítása, a testzsírszázalék csökkentése. Évek óta folyamatosan tanul, fejleszti magát, és saját módszert dolgozott ki, amely összhangba hozza a fizikai, mentális és egészségügyi fejlődést. Bálint szerint a története több, mint személyes átalakulás:
Ez a történet nemcsak rólam szól, hanem arról is, hogy férfiként, 40 felett is lehet példát mutatni, újrakezdeni és másokat támogatni.”
Ma már sokan fordulnak hozzá segítségért – akár az életmódváltás első lépéseiben, akár a kitartás megtartásában és a célkitűzések elérésében, amivel kapcsolatban készséggel osztja meg tapasztalatait, mert
A célom mindig is az volt, hogy másoknak segíthessek – és most úgy érzem, ennek eljött az ideje.”
Bálint szerint a siker titka nem a nagy változásokban, hanem a mindennapi apró lépésekben rejlik. James Clear módszere, a ‘minden nap 1 százalékkal jobb teljesítmény’ teljesen átalakította a gondolkodását.
Nem kell egyszerre mindent megváltoztatni; elég, ha kis szokásokat alakítunk ki, mint például napi pár fekvőtámasz vagy korábbi kelés. Ezek az apró döntések hosszú távon hatalmas eredményeket hoznak.”
Bálint ezt a szemléletet alkalmazza saját életében és edzésmódszerében is, mert szerinte így lehet fenntarthatóan fejlődni testileg és lelkileg egyaránt.
Bálint napjait szigorúan megszervezi, a szakácsmunka mellett az egészséges életmódot is komolyan veszi. „Reggelente mindig tojást eszem, van, hogy 8-at, ez az egyik alapételem” – mondja. „A tojás tápanyagban gazdag, és segít abban, hogy jól induljon a napom, energikus legyek a munkában és az edzéseken.” A reggeli után Bálint munkába indul, ahol egész nap tortákkal, desszertekkel és egyéb finomságokkal dolgozik, amik nagy kihívást jelentenek. „Még a főnököm is mondja, hogy nyugodtan egyem meg a kis süteményeket, de azért odafigyelek.” Bálint szerint a motiváció önmagában nem elég.
Az edzésben és az életben is a motiváció helyett az önfegyelmet gyakorlom. Az önfegyelem, és a kitartás minden körülménytől független, ha nincs kedvem edzeni, akkor kedv nélkül edzek."
A rendszeres edzéseknek köszönhetően, nem akármilyen eredményeket ért el: 40 kilóval tud guggolni, ami nem rossz teljesítmény. „A sport az életem része, és nagyon sokat segít a mentális állapotomon is. A pulzusom edzés után 3 perccel 160-ról 111-re csökken, ez a szív gyors alkalmazkodó képességét mutatja" – mondja Bálint.
Nem feltétlen kell konditeremben izzadni, ha izmos testet szeretnél. „Saját testsúlyos edzés a sportom, ebben hiszek. Nem akarok extrém izmos lenni, mert annak nem látom értelmét, viszont egy atletikus alkat folyamatosan fenntartható hétköznapi körülmények között is, bárhol edzhetek, nem kell hozzá bérlet, semmilyen különleges eszköz, csak a saját testünk, és máris kezdhetjük. Napi szinten végzek guggolásokat, fekvőtámaszokat és egyéb gyakorlatokat, amelyek erősítik az izmaimat és javítják az állóképességemet."
A munkahelyemen sokan látják az edzéseimről szóló videókat, és megdöbbennek, hogy egy 47 éves férfi mennyire formában tud lenni” – mondja.
A kulturális különbségek nemcsak a munkában, hanem a mindennapokban is érezhetők voltak számára.
Sokat hallgatok kubai zenéket, ezek a vidám, pozitív ritmusok nagyon feldobják a napomat. Hangszóróval szoktam kimenni a parkba, és a környékbeli emberek – anyukák, gyerekek – velünk együtt táncolnak” – meséli.
Az életmódváltás, a sport és a pozitív közeg mind-mind hozzájárultak ahhoz, hogy Bálint ma egy sokkal kiegyensúlyozottabb, boldogabb ember legyen.
Ez a környezet, ahol elfogadnak és támogatnak, nagyban segít."
Bálint, elmondása szerint, felvette a kapcsolatot Csordás Mihállyal, a Street Workout Szövetség alapítójával, akivel céljuk a Calistenia népszerűsítése, és akár egy helyi sportegyesület létrehozása.
Bálint története inspirációt adhat mindazoknak, akik hasonló úton járnak, vagy akik változtatni szeretnének az életükön. „Remélem, hogy a történetem másoknak is erőt ad.” – mondja.
Alábbi cikkeink is érdekelhetnek:
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.