
A leander igazi mediterrán hangulatot kölcsönöz a teraszodnak vagy a kertednek. Rózsaszín, piros, fehér vagy sárga virágai akkor is megmelengetik a szíved, ha a kinti időjárás nem éppen felhőtlen. Hogy a csodás virágokból legyen bőven, nem kell mást tenned, mint megismerni a növény szaporításának trükkjeit. Eláruljuk, hogyan lehet egyetlen ágból egy egész cserepet nevelni! Olvass tovább!
Ha már van egy szép, egészséges leandered, akkor azzal kezdjük, amit a legkönnyebb beszerezni: a hajtásokat. Késő tavasztól nyár közepéig nyugodtan levághatsz 10-15 centis ágakat a növényről. Legyenek félfásak, vagyis se nem teljesen puhák, ezek pont ideálisak gyökeresedéshez.
Fontos, hogy a levágott hajtásokon maradjon legalább négy-öt egészséges rügy, és az alsó leveleket szedd le, mert ha sok levél marad rajta, nehezebben indul meg a gyökeresedés.
Most jöhet a varázslat: a hajtásokat teheted egy pohár vízbe, vagy közvetlenül virágföldbe is. A vízben való gyökereztetés nagy előnye, hogy a folyamat jól nyomon követhető, láthatod, mikor indul meg a gyökér. Viszont naponta cseréld a vizet, hogy ne kezdjen rohadni a leandered az állott vízben!
Ha földbe teszed a hajtást, egy kis fóliával vagy átlátszó zacskóval érdemes letakarni, hogy megőrizze a páratartalmat. Olyan helyre tedd, ahol napfény éri, de nem éri közvetlen, erős tűző nap, mert az megégetheti a leveleket. A gyökereknek viszont fontos a fény.
Nem kell sokat várni, nagyjából két-három hét alatt megindulnak a gyökerek. Ha vízben csinálod, ezt látni fogod, ha földbe ültetted, akkor óvatosan húzd meg az ág végét: ha ellenállást érzel, már gyökeresedett. Ekkor átültetheted egy nagyobb cserépbe, és élvezheted, ahogy a növényed szépen fejlődik.
Ha pedig még izgalmasabb kihívásra vágysz, a leander magról való nevelése is remek lehetőség. A magokat tavasszal vetheted el, egy laza, jó vízáteresztő virágföldbe. Egy-két hét alatt kelnek ki a kis palánták, és ha odafigyelsz a megfelelő páratartalomra és fényre, néhány hónap alatt akár virágot is hozhatnak.
A kedvenc balkonnövényünk szaporítása nem nagy ördöngösség és a végeredmény, az új, saját nevelésű növények felett érzett öröm, igazán megéri a ráfordított időt és energiát. Ha eddig azt hitted, hogy csak profi kertészeknek való, akkor próbáld ki te is – meglátod, mennyire elégedett leszel, amikor egyetlen ágból egy egész cserépnyi szépség fakad!
Szóval, kapd elő az ollót, és kezdj neki a leander szaporításnak! A nyárnak még nincs vége, és a leanderek még sokáig ragyoghatnak a teraszodon!
Ha jobban elmerülnél a növénygondozás világában, az alábbi cikkeinket se hagyd ki:
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.