Így védd meg a leandert a kártevők ellen, hogy hónapokig virágozzon!

kártevő
PUBLIKÁLÁS: 2025. július 21. 09:15
A közkedvelt mediterrán dísznövény rengeteg kertben megtalálható, és nemcsak jellegzetes rózsaszín vagy fehér virágai, de könnyű tartása és terjedelmessége is vonzóvá teszi a növények szerelmesei számára. Éppen ezért mindenki szeretné megóvni a leandert a kártevőktől. Mutatjuk, hogyan teheted meg egyszerűen, de hatékonyan!

A leander népszerű dísznövényeink egyike, főként a kertben, de teraszokon, balkonokon is tartjuk. Származási helyük a Földközi-tenger térsége, ezért szeretik annyira a meleget és a napfényt, illetve bírják a szárazságot, és viselik jól a forró nyarakat. Ám éppen ez a hosszú, magas hőmérséklettel járó időszak az, ami miatt sebezhetővé válnak bizonyos kártevőkkel szemben. Habár a leander remekül érzi magát a szabad ég alatt, tanácsos körültekintőnek lennünk, és különféle praktikákkal óvni a növényünk.

Tetves leander
Ha valamelyik leander tetves lett, azonnal különítsük el a többitől
Fotó: Tomasz Klejdysz /  Shutterstock 

Különféle tényezők hatnak a leanderre 

Jellemzően májustól jelennek meg azok a rovarok, amelyek a meleg, párásabb vagy szélvédett környezetet kedvelik, és elsősorban a zsenge hajtásokat, leveleket és bimbókat támadják meg. A leanderek sűrű, dús lombja ideális búvóhely nemcsak a rovaroknak, de a különféle kártevőknek is, főleg akkor, ha a növényeket zsúfoltan, rosszul szellőző helyen tartják. A kártékony élőlények által okozott fertőzések könnyen legyengíthetik a növényt, ami miatt a leander virágzási esélye is csökkenhet, sőt akár a pusztulásához is vezethet.

Ezek a kártevők jelenthetnek veszélyt

  • Levéltetvek

Ha megtámadták a növényt, ragacsos levélfelületet és torz leveleket észlelhetünk. A levéltetvek okozta problémát csalánleves permetezéssel, szappanos vízzel, vagy olyan természetes rovarölő permetezőszerrel orvosolhatjuk, amelyek vírusokkal szemben is növelik a növény ellenálló képességét (például Vektafid A, Neudosan).

  • Pajzstetvek

Ez esetben barna foltok láthatók a levélerek mentén vagy a hajtások töveinél, és csökkent növekedés figyelhető meg. Hatékonyan szembeszállhatunk az ilyen tetvekkel, ha alkoholos vattával töröljük át a leveleket, erősebb fertőzésnél pedig beválhatnak a felszívódó rovarölő készítmények (például Actara, Mospilan).

  • Gyapjastetvek

Ezek a kártevők fehér vattaszerű anyagot termelnek, így ránézésre penészfolt szerű fehér szöszös pacákat hagynak hátra a növény levelén vagy a hajtásoknál. A leghatásosabban fokhagymával, ún. neem olajjal, vagy biokészítményekkel tüntethetjük el a nem kívánatos vendégeket.

  • Takácsatkák

Ha világos, szürkés foltokat látunk a leveleken, illetve pókhálószerű anyagot, akkor takácsatkára gyanakodhatunk. A legegyszerűbben vízzel moshatjuk le azokat, de a kéntartalmú szerek és az aknázómoly elleni rovarölő is jó választás lehet.

Előzzük meg, hogy baj érje a leandert!

A legjobb, amit a kártevők okozta baj elkerülése érdekében tehetünk, ha a megelőzésre koncentrálunk. Célszerű a kedvenc növényünknek hetente folyékony és akár szilárd tápoldatot adni, hogy kellőképpen megerősödjön, hiszen egy egészséges növény a kártevőkkel szemben is ellenállóbb. Nem árt permetezni is a virágokat: ehhez egyszerű szappanos vizet, fokhagyma- vagy csalánlevet használjunk, illetve egyéb rovarűző vagy kártevőellenes permetet. Fontos, hogy inkább a reggeli és esti, azaz hűvösebb órákban permetezzünk, amikor nem éget a nap. Szintén lényeges, hogy kerüljük a leander túlságosan meleg, nem szellőző helyeken való elhelyezését és a túlöntözést, valamint célszerű az elhalt részeket visszametszeni, mivel a ritkítás a leander levegőzését is elősegíti. 

Pajzs- és levéltetű permetszer készítése

Ezek is érdekelhetnek:

 

 

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.