5 trükk, hogy a petúniád egész nyáron virágozzon

növény
PUBLIKÁLÁS: 2025. július 16. 14:45
Látványos, illatos, és imádja a napfényt. Ez a növény nem más, mint a petúnia. Hoztunk néhány egyszerű, de annál hatásosabb trükköt, hogy a virága ne csak pár hétig, hanem akár szeptemberig is díszítse az erkélyt vagy a kertet.

Van élet a muskátlin túl is! A petúnia azok számára lehet remek választás, akik az előbbi növényt már unják. Jó hír, hogy a petúnia nem egy macerás virág, ha néhány alapszabályt betartasz, akár őszig gyönyörködhetsz ennek a szárazságtűrő növénynek a látványában.

Petúnia
A petúnia azok számára lehet remek választás, akik a muskátlit már unják
Fotó: Just dance /  Shutterstock 

Petúniagondozási tippek, hogy mindenki a te erkélyedben gyönyörködjön

Ha van növény, ami igazi sztár lett a hazai erkélyeken és teraszokon, az nem más, mint a Dél-Amerikából származó petúnia. Ez az egynyári csodanövény szinte bárhol elél, ültessük azt kerítés mellé, cserépbe, balkonládába, vagy épp egy elegáns függő kaspóba. A petúnia igazi dísze lehet az otthonodnak, csak egy kis törődés kell hozzá. Nézzük, mit tehetsz, hogy kihozd a maximumot a petúniádból!

1. Ne sajnáld tőle a napfényt

A petúnia annál jobban érzi magát, minél több napfényt kap, igazi balkonnövény. Legalább napi 6 óra napsütést igényel, szóval ha azt látod, hogy nyúlik, sápadtabb lesz, vagy alig hoz virágot, gyanús, hogy túl árnyékos helyen van. Ilyenkor egyszerű a megoldás: költöztesd át egy naposabb sarokba, és pár nap alatt látványos változásra számíthatsz.

2. Locsolás okosan

Sokan ott rontják el, hogy vagy túl sok, vagy túl kevés vizet adnak neki. A petúnia szereti a nyirkos földet, de nem bírja, ha tocsog a vízben. Nyáron a tűző napon tartott példányokat akár naponta is öntözni  kell – de mindig csak akkor, ha már a földje kezd kiszáradni. A reggeli locsolás a legjobb, így egész nap friss marad a növény. 

Petúnia öntözés
A petúniát akár napi szinten is öntözni kell
Fotó: Katerina Dalemans /  Shutterstock 

3. Ha túlburjánzik, jöhet az olló

A petúnia idővel hajlamos „szétfolyni”, megnyúlni. Ilyenkor ne félj, nyugodtan vágd vissza. Lehet, hogy pár napig kevesebb virág lesz rajta, de utána új hajtásokkal és friss virágokkal hálálja meg a törődést.

4. Elhervadt a virág? Ne várd meg, míg magot termel

Érdemes kézzel eltávolítani az elszáradt virágokat. Ha a növény magot kezd termelni, az energiáját nem új hajtásokra, hanem magképzésre fordítja. Egy gyors csippentés hetente, és máris sokkal tovább marad szép a petúniád.  

petúnia, petúniagondozás, női kéz, virág
A petúnia a nyár egyik legszebb és leghálásabb balkonnövénye
Fotó: Pnuar006 /  Shutterstock 

5. Talaj és edény: ne legyen dagonya

Ha cserépbe vagy balkonládába ülteted, nagyon fontos, hogy jó vízelvezetésű földet használj a petúniához. Az álló vízbe hamar belefullad. Mindig legyenek lyukak az edény alján, és ne rakd alá a vizet tároló alátétet napokra. Ha kerti földbe kerül, lazítsd fel egy kicsit a talajt, és adj hozzá komposztot – ezt a kis extrát imádni fogja.

 

A következő cikkeket se hagyd ki:

 

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.