Vajon még meddig bírod? Ezekkel a hatásos módszerekkel előzd meg a kiégést

munka
PUBLIKÁLÁS: 2025. július 27. 10:15
Gyakran érzed úgy, hogy már egyszerűen nem bírod tovább? Az állandó rohanás, a munkahelyi stressz és a mindennapok kihívásai teljesen felőrölhetik az embert, ami kiégéshez vezethet. Ezért most összegyűjtöttünk pár egyszerű módszert, amivel elkerülheted a végleges kimerülést.

A kiégés nemcsak teljesítményünket, hanem életminőségünket is nagyon negatívan befolyásolja, azonban van kiút. A probléma ugyanis a legtöbb esetben megelőzhető, de persze vannak rajtunk kívül álló tényezők is, amikre nincsen hatásunk.

kiégés, fáradtság, munka
A kiégés jele lehet a tartós fejfájás is
Fotó: Westend61 /  Getty Images

Mi is pontosan a kiégés?

A kiégés nem csupán a fáradtságot vagy a megemelkedett stresszszintet foglalja magába, hanem a test és a lélek krónikus kimerültségét, ami három különböző módon törhet felszínre.

  • Kimerültség: fizikailag és érzelmileg teljesen kimerültnek érzed magad.
  • Cinizmus: a feladatoktól, a munkától és a felelősségtől való elidegenedés, melynek során negatív gondolkodásmód és önhibáztatás veszi kezdetét.
  • Hatékonyság hiánya: ilyenkor úgy érzed, hogy erőfeszítésid hiábavalók, ezáltal pedig csökken az önértékelésed és a teljesítményérzeted.

Amennyiben krónikus fáradtsággal, fejfájással, alvási zavarokkal, emésztési problémákkal, fokozott ingerlékenységgel, a motiváció elvesztésével küzdesz vagy próbálod magad kivonni a társaságból, akkor tedd meg a következő lépéseket egészséged érdekében.

Young,Woman,Eating,Healthy,Salad,While,Working,From,Home,On
Figyelj oda az alvás, a testmozgás és a táplálkozás triumvirátusára, és előzd meg a kiégést
Fotó: PreciousJ /  Shutterstock 

Hatásos módszerek, amikkel megelőzheted a kiégést

A kiégés megakadályozásának az a célja, hogy fenntartható egyensúlyt teremts az életedben.

Húzd meg saját határaidat

Elsősorban fontos, hogy felismerd saját határaidat és mondj nemet azokra a dolgokra, amelyek kevésbé fontosak. Derítsd ki, mennyi munka vagy felelősség az, amit még elbírsz, emellett pedig szánj időt a pihenésre és a feltöltődésre!

Alkalmazz különböző stresszkezelési módszereket

A stresszkezelési módszerek könnyen beépíthetőek a mindennapokba, és bármikor előveheted őket, amikor túlterheltnek érzed magad. Ilyen például a meditáció vagy a jóga, de sokan esküsznek a progresszív izomlazítási technikákra is. Emellett a naplóírás is egy tökéletes opció, hogy kitisztítsd az elméd, és könnyebben feldolgozd a stresszt.

Kérj bátran segítséget

Senkinek sem kell mindent egyedül megoldania, ezért, ha túlterheltnek érzed magad, bátran kérj segítséget egy családtagtól, egy baráttól, egy kollégától vagy akár egy szakértőtől. Kerüld az elszigeteltséget, hiszen fokozhatja a kiégést, inkább tölts minőségi időt szeretteiddel. 

Figyelj oda az alvás, a testmozgás és a táplálkozás triumvirátusára

Ez a hármas szinte mindennek az alapja, ami segít abban, hogy energikus és kiegyensúlyozott legyél. A megfelelő regeneráció érdekében aludj napi 7-9 órát. Fogyassz fehérjében és rostban gazdag ételeket, amik kellő energiával látnak el, és csökkentik az ingerlékenységet. Végül, de nem utolsó sorban pedig mozogj. Nem kell túlzásba vinned, hiszen már napi 20 perc séta is javíthatja a hangulatod.

 

Az alábbi videó megtekintésével megismerheted a kiégés 5 szakaszát:

Ezek a cikkek is érdekelhetnek:

 

 

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.