Tényleg mindennap kell? Ennyiszer érdemes valójában fürdeni a szakértő szerint

fürdés
PUBLIKÁLÁS: 2025. július 11. 18:17
A legtöbben automatikusan mindennap (vagy akár naponta többször) beállnak a zuhany alá, hiszen úgy tanultuk, hogy a napi zuhany a tisztaság záloga. Bőrgyógyászok szerint azonban nem érdemes túl gyakran tisztálkodni, mert ily módon károsíthatjuk a bőr természetes védekezőképességét. Most eláruljuk, hányszor célszerű valójában beiktatni a fürdést a heti rutinba, és mennyi a túl sok!

A mai hiperreflexív társadalomban, ahol mindenki méri minden egyes pillanatát, miért pont a napi fürdést kérdőjeleznénk meg? Abban a szerencsés helyzetben van az emberiség jó része, hogy mindennap meg tud fürdeni, valójában azonban ez nem mindig tesz jót. Ha túl sokszor állunk be a zuhany alá, azzal hosszú távon rosszabbat tehetünk a bőrünkkel, mintha nem is fürdenénk.

fürdés, zuhanykabin, zuhanrózsa
A túl gyakori fürdés hosszú távon nem tesz jót a bőrnek. 
Fotó: Watthana Tirahimonchan /  Shutterstock 

Ennyiszer kellene fürdeni a szakértő szerint: a bőröd védelmi rendszere is megsínyli a túlzást

A bőrünk természetes olajréteggel rendelkezik, amely véd a kiszáradástól, fertőzésektől és irritációktól. Ha naponta többször szappannal vagy tusfürdővel „letakarítjuk” ezt a réteget, a bőr kiszárad, viszketni kezd, hámlik, sőt ekcémás tünetek is jelentkezhetnek rajta.

A napi zuhany nem szükséges, és sokszor többet árt, mint használ. A legfontosabb, hogy a szagosabb testrészek – hónalj, láb, intim területek – rendszeresen tiszták legyenek, de az egész test napi szintű szappanozása teljesen felesleges

– mutatott rá dr. Sandy Skotnicki, neves kanadai bőrgyógyász.

Mi az ideális fürdési gyakoriság?

  • Átlagos, ülő életmód mellett elegendő 1-2 naponta fürdeni.
  • Fizikai munka, edzés után naponta, de inkább langyos vízzel és kíméletes tusfürdővel érdemes tisztálkodni.
  • Nyári melegben, fokozott izzadás esetén szintén a napi zuhanyzás javasolt, de az egész test erős dörzsölése ilyenkor sem szükséges.

Mi történik, ha ritkábban fürdesz?

Meglepő, de semmi vészes. A bőr önszabályozó rendszerként működik, és ha nem bolygatjuk túl gyakran, egyensúlyba kerül. Az első néhány napban lehet, hogy furcsának tűnik, de hamar alkalmazkodik a szervezet – sőt sokan arról számolnak be, hogy kevésbé izzadnak, és kellemetlen szagok is ritkábban jelentkeznek.

Így fürödj „okosan”

  • Ne használj forró vizet – a langyos vagy hideg zuhany kíméli a bőröd.
  • Válassz illatanyagmentes, pH-semleges tusfürdőt.
  • A teljes test szappanozása helyett fókuszálj a kritikus zónákra.
  • Fürdés után használj testápolót, hogy megőrizd a bőr hidratáltságát.

A napi többszöri fürdés nem feltétlenül szükséges, sőt a túlzásba vitt higiénia a bőröd ellenségévé válhat. Hallgass a tested jelzéseire, és ne félj ritkítani a zuhanyzások számát, ha nincs rá valódi szükség. Az egészséges bőr titka nem a zuhanyzás gyakoriságában, hanem a tudatosságban rejlik.

Ez is érdekelhet:

 

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.