Gondoltad volna? Fogkrémből is létezik diétás

fogorvos
PUBLIKÁLÁS: 2025. július 15. 12:45
Még a legtapasztaltabb fogorvosok is felkapták a fejüket az új trendre, amely nem más, mint a diétás fogkrém. Elsőre ugyan furcsán hangzik, hogy egy fogkrém is lehet „diétás”, de a kifejezés mögött valós problémák, érzékeny fogyasztói igények, és meglepő tudományos fejlesztések állnak. Mit jelent ez pontosan, és miért érdekelhet téged? Mutatjuk!

A diétás fogkrém nem fogyókúrás termék, mégis sokban hasonlít az étrendbeli szigorhoz. Habár az kijelenthető, hogy a fogkrémeknek nem céljuk a fogyás vagy a diéta támogatása, a kulcsszó a cukor- és allergén-mentesség, valamint a minimális összetevők. Ez a típusú fogkrém elsősorban azok számára készült, akiknek a hagyományosak irritációt okoznak, vagy olyan autoimmun, emésztési vagy bőrbetegségeik vannak, amelyekre a szokványos összetevők hatással lehetnek.

diétás fogkrém, boldog nő, fogkefe
Diétás fogkrém? Igen, létezik!
Fotó: RomArt Production /  Shutterstock 

Új őrület? Kiknek ajánlott a diétás fogkrém? 

  • Liszt- és gluténérzékenyeknek: egyes fogkrémek tartalmazhatnak rejtett glutént, amire az érzékenyek szervezete még szájnyálkahártyán keresztül is reagálhat.
  • Autoimmun betegséggel élőknek: Hashimoto- és Crohn-betegség, vagy Sjögren-szindróma esetén különösen fontos a gyulladást okozó anyagok kizárása.
  • Ételallergiásoknak: a természetes ízesítők és illóolajok is lehetnek allergének, ezek helyett a diétás változat biztonságosabb alternatíva.
  • Cukorbetegeknek és inzulinrezisztenseknek: a xilitol vagy más természetes édesítő használata mellett sem mindegy, mit juttatsz be a szádba – hiszen a nyálkahártyán keresztül minden felszívódik.

Mi nincs benne? 

A diétás fogkrémek jellemzően mentesek:

  • fluoridtól (alternatív védőanyagokat használnak helyette, vagy teljesen elhagyják);
  • mesterséges édesítőktől;
  • erős ízfokozóktól (mentol, eukaliptol csak enyhén vagy egyáltalán nincs);
  • szulfátoktól (SLS) – ezek habzóanyagok, de irritálhatják az érzékeny nyálkahártyát;
  • állati eredetű összetevőktől, így vegánok számára is megfelelők.

Fogyásban is segít?

A teljes őszinteség jegyében: nem, ezektől nem fogsz lefogyni. A fogkrémek ugyanakkor a fogak tisztítására, a szájhigiénia fenntartására és a szájüreg egészségének megőrzésére szolgálnak, így közvetetten hozzájárulnak az egészséges életmód fenntartásához. Kifejezetten diétás céllal viszont ne használd őket, mert csalódni fogsz! Ettől függetlenül mindig megéri cukormentes, naturális fogkrémeket választanod, hiszen a legtöbb olyan összetevőkből áll, mint a kalcium-karbonát, bentonit, növényi kivonatok, valamint gyakran tartalmaz probiotikumokat, esetleg gyulladáscsökkentő anyagokat. Bár a hagyományos fogkrémekhez képest kevésbé habzanak vagy „frissítenek”, a célcsoport számára pont ez a lényeg: kíméletesség a hatékonyság rovása nélkül. 

Megéri kipróbálni? 

Ha nincs panaszod, nincs allergiád, és nem okoz gondot a hagyományos fogkrém, akkor nincs szükséged váltásra. Ha azonban rendszeresen tapasztalsz égő érzést a szádban, esetleg aftákat, kiütéseket, emésztési gondokat, akkor megdöbbentő változást hozhat egy ilyen „apró” váltás.

A fogorvosok szerint egyre többen kérdeznek rá erre a típusú fogkrémre – és bár sokan még csak ismerkednek vele, az első visszajelzések szerint a diétás fogkrém tényleg életminőség javító hatással bír azok számára, akiknek eddig semmi más nem vált be.

 

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.