Mindannyian tudjuk, hogy az egészség megőrzésének alapja a higiénia, de van egy testrész, aminek elhanyagolása nemcsak kellemetlen, hanem akár végzetes is lehet. Egy kutató most figyelmeztet, milyen súlyos következményekkel járhat, ha erről megfeledkezünk.
A szájápolás nem csupán a friss lehelet és a szép mosoly miatt fontos, hiszen elhanyagolása szó szerint a szívedbe kerülhet. Steven Kerrigan kutató a The Conversation oldalán figyelmeztetett arra, hogy a rossz szájhigiénia szisztémás gyulladást válthat ki, amely az egész testet érinti, és komoly veszélyt jelenthet a szívre nézve is.
Az emberi szervezet legfontosabb szerve a szív, így érdemes gondoskodni róla, és ezt már a rendszeres és megfelelő fogmosással is meg lehet tenni.
Ezek a gyulladásos molekulák károsíthatják az erek belső falait, elősegítve az érelmeszesedés kialakulását, ez az állapot beszűkíti az artériákat, emeli a vérnyomást, és jelentősen fokozza a szívroham és a stroke kockázatát.
Az orvos szerint a gyulladás nemcsak tünete, hanem hajtóereje is a szív- és érrendszeri betegségeknek, így a szájápolás szerepe messze túlmutat az esztétikán, létfontosságú egészségvédelmi tényezővé vált.
Különösen veszélyes lehet a fertőző endokarditisz, azaz szívbillentyű-gyulladás nevű betegség, amely során a szájban lévő baktériumok a véráramba kerülve megfertőzhetik a szív belső rétegeit vagy billentyűit.
Akiknél már fennáll valamilyen szívbillentyű-rendellenesség, műbillentyű van beültetve, vagy veleszületett szívhibával élnek, különösen veszélyeztetettek.
A 2023-as kutatások megerősítik az összefüggést, miszerint a fogínybetegségben szenvedők körében jóval gyakoribb a szívbetegség előfordulása. Dr. Ferakh Hamid brit fogorvos pedig hozzáteszi, hogy nemcsak a hogyan, hanem a mikor is számít.
Ha bizonyos módokon mos fogat, például víz nélkül vagy közvetlenül savas ételek elfogyasztása után, az idő múlásával kevésbé lesznek fehérek a fogai.
A száraz fogmosás sem jó ötlet, ha csak a felszíni szennyeződésektől akarunk megszabadulni, mert víz nélkül a fogkrém nem működik megfelelően, így a hatása is elmarad - írta a Unilad.