Az egyetemi ponthatárok kihirdetésével diákok ezrei fogtak lázas keresésbe, hogy megfelelő szállást találjanak a szemeszterre. A Bors utánanézett, mi a legjobb választás. A pénz fontos, de az sem mindegy, kikkel osztja meg a főiskolás a kecót.
Nagy fejtörést okoz, ha idegen városban kezdi meg a fiatal a felsőfokú tanulmányait. Ő maga és szülei ilyenkor napokat, sokszor heteket töltenek kutakodással, olcsó, de mégis élhető szállást keresve. A rossz választás az egész évet megpecsételheti, még a tanulmányi eredményt is befolyásolja.
– A harmadik diplomámat szerzem. Már tanultam Egerben és Kecskeméten is, most pedig a fővárosban kellett otthonra találnom – meséli a tapasztalt koleszos Dancs Stefánia. – Nagyon körültekintően kell választani, mert egy olcsó szállás veszélyeket is rejthet magában. Hiába csábítóan alacsony az ár, ha sokan zsúfolódnak össze egy kis helyen. Az egyik kollégiumi szobámban hárman voltunk, és sokszor még a szobatársaim barátai vagy barátnői is benéztek.
Stefi elmondta: ő ugyan szerette a kollégistalétet, mégis úgy véli, jobban járnak a gólyák az albérlettel.
– A kollégiumnál drágább ugyan, de egy albérletben jobban meg lehet válogatni a lakótársakat, és nagyobb a hely. Jelenleg a Rottenbiller utcába keresünk lakótársat negyediknek vagy akár párnak. A kedvesemmel és a bátyámmal lakunk itt együtt, de bőven elférünk négyen-öten is. A negyedik lakónak húszezer forintot kéne fizetnie, plusz a rezsit, ami szintén négyfelé oszlik, fejenként tízezer forint körül jön ki. Fontos szempont lehet a választásnál, hogy a leendő lakótársak ne zavarják egymást, legyenek tekintettel a többiekre. Ezért ajánlatos összeillő társakat, jó barátokat választani – véli Stefi. Manapság az igények is megváltoztak: míg régen elég volt egy puritán szoba ággyal és asztallal, mára alapelvárás az internet és a jól bútorozott lakás, de az sem hátrány, ha közel van az egyetemhez, és közlekedési szempontból is jó helyen van. Legyen megközelíthető éjszakai járattal, hiszen a főiskolás-életformához hozzátartoznak az esti bulik, kulturális programok, nagy világmegváltó beszélgetések. De fontos a csend, a nyugalom is: mindenképpen kell egy kis saját tanulósarok.
Vikit és lakótársát egy közös ismerős hozta össze, egy éve laknak együtt. A viták megelőzése érdekében előre meghatározott szabályok szerint élnek.
– Én nem dohányzom, a lakótársam igen, szóval megbeszéltük, hogy bent is lehet cigizni, de csak a konyhában. Ezenkívül felosztjuk, hogy ki mit csinál. Persze így is megesik, hogy összevitatkozunk, de ki nem, aki egy lakásban él? Van külön szobánk, így szerencsére el tudunk vonulni, és nem megyünk egymás idegeire.
Kiss Eszter Debrecenben, a Kossuth Lajos Egyetem hallgatója, két évet nyomott le kollégiumban.
– Ott húszezer forintot fizettem. Később inkább összeálltunk többen, és kibéreltünk egy lakást. Az volt a szempont, hogy közel legyen az iskolához, jó legyen a közlekedés, és olcsó legyen a rezsije. Most harmincötezer forintot fizetek, hárman lakunk egy lakásban, de legalább saját szobám van. A koleszban állandóan alkalmazkodnom kellett.
Balogh Nóra is a debreceni Kossuthba jár.
– Számomra az volt az elsődleges szempont, hogy jól tudjak tanulni. Ez a kollégiumban szinte lehetetlen volt. Legszívesebben saját lakásba költöztem volna, de egyedül képtelenség fenntartani az albérletet. Kicsit többet viszont szívesen fizetek, hogy tanulni tudjak. Az albi 10-15 ezerrel drágább csak, megéri a nyugalom. A Bors összehasonlította a vidéki és a fővárosi lakásárakat, és kiderült: ugyan Budapesten is jutányos áron juthat szobához a diák, a vidékiek mégis előnyben vannak, akár több tízezer forinttal is alacsonyabb áron bérelhetnek szobát. Több vidéki családban ez a jelentkezés beadásakor szempont is volt. Józan Flóra a Pécsi Tudomány Egyetem negyedéves jogászhallgatója. Ő a barátnőinek keres háromszobás felújított albérletet.
– Egyelőre alig találni kiadó albérletet, mert csak most derült ki, kit vesznek fel az egyetemekre, és még csak most indul a nagyüzem. De az eddigi tapasztalataim alapján azt mondtam a lányoknak, hogy a húszezer forint fejenként, plusz a rezsi reális ár.