Aktuális

Jobb lenne a világ, ha nők vezetnék

Hu-Zo

Létrehozva: 2012.06.15.

Háborúk, öldöklő gazdasági verseny, robbanásponthoz közelítő etnikai, vallási feszültségek – így fest a XXI. században az emberiség férfi fele által irányított Föld nevű bolygó. Vajon a gyengébbik nem uralma elhozná az áhított nyugalmat?

Kevés szeglete akad a világnak, ahol női kézbe került a hatalom, a birodalmak, az államok irányítása ősidők óta a férfiak kiváltsága. A történelmet végigkíséri a háborúskodás, olybá tűnik, hogy a „teremtés koronája” – legyen az vadászó előember vagy modern kori politikus – nem képes mellőzni az erőszakot az érdekek érvényesítéséhez.

Lefegyverző felhívás a vérontás ellen

Talán eljöhet az idő, amikor a nők kiadják a jelszót: béke urainkra! A hatgyermekes nigériai édesanyát, Leymah Gbowee-t tavaly Nobel-békedíjban részesítették, nőtársaival szexsztrájkba kezdett, ekképp tiltakozott a férfiak háborúskodása ellen.

– A világ jobb hely lenne, ha a nők vezetnék. Olyan volna minden, mint amikor gimnazisták voltunk – vélekedik a békeharcos, aki szerint szó sincs róla, hogy a férfi eredendően gonosz volna, csupán túlságosan rugalmatlan lény, aki szigorú elvek mentén működik.

Sereghajtó a magyar parlament

Csak naiv álom, hogy a nők jelentősebb szerephez jussanak? Korántsem, legalábbis a fejlett társadalmakban érezhetően növekszik a nagypolitikában is részt vevő nők aránya.

Európában élen jár Svédország, ahol a parlamenti képviselők 45 százaléka nő, a skandináv államon kívül Spanyolországban, Hollandiában, Belgiumban, Norvégiában, Dániában és Németországban haladja meg a 30 százalékot ez a mutató. Magyarország egyelőre messze elmarad, Országgyűlésünkben 9,1 százalék a női képviselők aránya.

Elbukott a javaslat

– A női kvótáról szóló módosító indítványunkat nem sikerült érvényesíteni, pedig áldásos volna a markánsabb női képviselet - mondta lapunknak Ertsey Katalin, az LMP képviselője.

– Hogy milyen volna a női vezetés alatt álló világ? Úgy vélem, egyik nemnek sem szabad uralkodnia, a partnerség előrébb visz. De az biztos, hogy bizonyos feminin tulajdonságokat a vezető beosztásban lévők a világ jobbá tételére használhatnának. A nőkre jellemző a kompromisszumkészség, a szövetségkeresés, s a megosztott figyelem készsége.

A férfiak ellenfelet, rosszabb esetben ellenséget keresnek, egyszerre csak egy dologra tudnak koncentrálni, s ez gátló hatással lehet rájuk – vélekedett Ertsey Katalin.


Jobb a hagyományos szereposztás

Horváth Éva műsorvezető a hagyományos szerepfelosztás híve. – Mindennek megvan a természetes rendje. A szülés a nő feladata, a család feje a határozott férfi. Sajnos a környezetemben látom, hogy egyre kevésbé ez a tendencia.

Nem biztos, hogy nyerő, ha a rendet megbolygatjuk. Jobb, ha a nők számíthatnak a férfiakra, ha ők irányítanak – mondta határozottan Horváth Éva.

Vajon mit szól mindehhez a hírekben mindig macsóként szereplő Dopeman? – Klinikai körülmények, vagyis teljesen békés közállapotok esetén jobb lenne, ha a nők irányítanának. De az a baj, hogy a világ beteg, ide férfierő kell. Persze nők nélkül semmire sem mennénk, ők tartják össze a családot, az ő segítségükkel éli túl a világ a bajokat.

Emberibb világot építenének

A pszichológus szerint egészen biztos, hogy – biológiai tulajdonságaikból adódóan – a nők egy szelídebb világot hoznának létre.

– A nők beleérzőbbek, jobban figyelnek a gyengékre, a rászorultakra, úgyhogy emberibb világot építenének, olyat, amilyen a női természet – magyarázta Fehér Gabriella pszichológus.

– A mostani férfi-centrikus világ karrieristább, több szerepe van a versengésnek, a gyengébbek védelme háttérbe szorul. A nők békeszeretőbbek, tehát kevesebb háború lenne. 
 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek