Időutazás az 1848. március 15-i események pesti helyszíneire, ahol a legnagyobb események történtek

Táncsics Mihály
PUBLIKÁLÁS: 2025. március 14. 08:00
Magyarország történelmének egyik legmeghatározóbb eseménye, az 1848-49-es forradalom és szabadságharc március 15-én, Pesten robbant ki, noha előzőleg Európa szerte több hasonló megmozdulás is jelezte már az új nemzetállamok megszületésének igényét. Ezek szerves része volt a magyar események sorozata, melyek helyszíneit járjuk végig alábbi cikkünkben.
Etédi Alexa
Az 1848-49-es magyar forradalom és szabadságharc legelső eseményei a Pilvax-kávéházban kezdődtek - illusztráció Forrás: Wikipedia

Az 1848. március 15-i forradalom pesti helyszínei

A Pilvax-kávéház

Itt találkozott március 15-én reggel 8 körül a forradalmi ifjúság – Petőfi Sándor, Jókai Mór, Vasvári Pál, Bulyovszky Gyula, Gaál Ernő és Hamary Dániel –, majd itt olvasta fel először Jókai a 12 pontot és a proklamációt, illetve itt szavalta el először Petőfi a Nemzeti dalt. Itt döntöttek arról is, hogy a pesti egyetemekhez vonulva buzdítják az ifjúságot.

Az egykori Pilvax-kávéház a mai Pilvax köz 1–3. számú épület helyén állt, melyet a szabadságharc leverése után Café Herrengasse névre kereszteltek, majd 1867-től Schőja kávéház néven volt ismert. A híres kávéház végül 1911-ben zárt be. A Pilvax köz 3-ban ma is működik egy új Pilvax kávéház és étterem.

A Pilvax-kávéház portálja az 1900-as évek elején - illusztráció Forrás: Wikipedia

Egyetem tér

Előbb a jogi, majd az orvosi egyetemhez, később pedig a mérnöki és bölcseleti karhoz mentek (valamennyi más helyszínen volt), ahol félbeszakították az egyetemi előadásokat. Itt már nemcsak az egyetemi ifjúság, de az utcai tömeg is követte Petőfiéket.

A bölcsész és mérnöki kar 1848-ban az Egyetem téri egykori pálos kolostor épületében működött. A pálos kolostor épülete ma már nincs meg, ennek helyén épült fel 1900-ra a Királyi Magyar Tudományegyetem (ma az ELTE Jogi Kara), amely a mai Egyetem téren áll, oldalában az egyetemi templom barokk tömbjével, mely 1848-ban tanúja volt a forradalom kitörésének.

Az Egyetem tér és Papnövelde utca sarkán álló Kisboldogasszony- más néven egyetemi templom ma az egyetlen épület, mely az 1848-as forradalmi események idején is állt az Egyetem téren - illusztráció Forrás: Wikipedia/Dezidor

Landerer és Heckenast nyomdája

10 órakor már Landerer és Heckenast nyomdájához vonult az idő közben ötezer főre duzzadt forradalmi tömeg a Hatvani utcába, ahol cenzúra nélkül kinyomtatták a 12 pontot és a Nemzeti dalt. Ezek voltak a szabad sajtó első lépései. Petőfi itt negyedszer is elszavalta az eseményre íródott költeményét.

Petőfi javaslatára a Hatvani utcát Szabad Sajtó utcának nevezték el, és napjainkban is így nevezik. A mai Kossuth Lajos utca 3. szám alatt ma is áll a Pollack Mihály tervei szerint 1816-ra elkészült Horváth-ház, ahol 1841-52 között a Landerer és Heckenast nyomda működött. Az épületet – amelynek híres lakói voltak többek között Kossuth Lajos, Arany János, Bajza József, Vörösmarty Mihály, Jókai Mór és felesége, Laborfalvi Róza, vagy Marastoni Jakab festő – a későbbiekben többször is átépítették, felújították.

A Landerer és Heckenast-féle sajtógép, amelyen március 15-én kinyomtatták a 12 pontot - illusztráció Forrás: Wikipedia/Thaler Tamas

Nemzeti Múzeum

Délután 3 órára a Nemzeti Múzeumhoz sereglett a tömeg, ahol népgyűlést tartottak, és ezrével osztogatták a 12 pont, a proklamáció, illetve a Nemzeti dal kinyomtatott példányait. A kellemetlen időjárás ellenére a tömeg hatalmas volt. Petőfi – bár a köztudatban így honosodott meg – de a Nemzeti Múzeum lépcsőin akkor NEM szavalta el a Nemzeti dalt. Ehelyett Vasvári Pállal és Irinyi Józseffel együtt lelkesítő beszédet intézett a néphez.

A Pollack Mihály tervei szerint épült múzeum nem sokkal a forradalmi események előtt, 1847-ben készült el. A múzeumépület később is fontos események helyszíne volt, ugyanis itt ülésezett az 1848-as népképviseleti országgyűlés felsőháza, később a képviselőház, 1867-től 1902-ig pedig itt működött a felsőház. Ma Budapest, sőt egész Magyarország egyik legfontosabb múzeuma.

Forradalmi tömeg a Nemzeti Múzeumnál 1848. március 15-én (ismeretlen művész akvarellje) - illusztráció Forrás: Wikipedia

Városháza

A tömeg innen a Városházára sietett, hogy elfogadtassák a 12 pontot. A pontokat Szepessy Ferenc polgármester és a tanács tagjai írták alá, és Rottenbiller Lipót alpolgármester az ablakon át felmutatta a népnek.

Az épület akkoriban a Belvárosi plébániatemplom mögött állt, ma azonban már hiába is keressük, mivel 1900-ban, amikor az Erzsébet hidat, a korábbi Eskü téri hidat építették, lebontották. A Városháza épületét egyébként 1702-ben kezdték építeni, majd többször is átépítették, végül 1868-ra a hivatalok kinőtték az épületet.

A régi pesti Városháza helyén ma a Piarista tömb található. A felvétel 1880-1890 között készült - illusztráció Forrás: Fortepan / Budapest Főváros Levéltára. Levéltári jelzet: HU.BFL.XV.19.d.1.06.017

Táncsics kiszabadítása a börtönből

A tömeg innen a pesti Redoute-nál (ma Vigadó) kialakított hajóhídon átkelve Buda felé indult, hogy ott előbb a Helytartótanáccsal, a legfőbb kormányzati szervvel is elfogadtassa követeléseit, majd onnan a mai Táncsics Mihály utca 9. szám alatti börtönből kiszabadítsa Táncsics Mihályt, aki az akkor József-kaszárnya nevű épületben sajtóvétség miatt raboskodott. A klasszicista stílusú József-kaszárnyát a XIX. század elején építették egy lőportár helyén.

A mit sem sejtő Táncsicsot kocsira ültették, majd a nép önkezével húzta át a járművet Budáról a Nemzeti Színházig. A kaszárnyában, mely börtönként is funkcionált, Táncsics mellett több híresség is raboskodott, így például Kossuth Lajos, báró Wesselényi Miklós, Jókai Mór. A XX. században az épület előbb a Pénzügyminisztérium, majd az Amerikai Egyesült Államok tulajdona lett, végül 2006-ban került vissza a magyar állam tulajdonába.

Az egykori Táncsics-börtön, vagyis a József-kaszárnya ma a budai várban, a Táncsics Mihály utca 9. szám alatt található - illusztráció Forrás: Wikipedia

Nemzeti Színház

A március 15-i események utolsó helyszíne a Nemzeti Színház volt, amely nagyjából tíz évvel korábban, 1837-ben nyitotta meg kapuit a mai Rákóczi út és Múzeum körút sarkán. A színház igazgatósága és Bajza József aligazgató úgy döntöttek, hogy a kitűzött műsor (Két anya egy gyermeke) helyett a betiltott Bánk Bánt tűzik műsorra. A színészek nemzeti színű kokárdákkal léptek színpadra, Egressy Gábor elszavalta a Nemzeti dalt, az énekkar pedig elénekelte a Himnuszt és Szózatot, de felcsendültek a Rákóczi-induló és a Hunyadi László opera jelesebb áriái is.

A Kerepesi, ma Rákóczi út – balra a magas épület, a Nemzeti Színház, mellette a földszintes Griff korcsmával – szemben a Hatvani, ma Kossuth Lajos utca és a Zrínyi kávéház 1854-ben - illusztráció Forrás: Wikipedia

Az épületet elavultságra és tűzvédelmi okokra hivatkozva 1908-ban bezárták, végül 1914-re a mai Astoria hotellel szemben álló Nemzeti Színház épületét le is bontották. Helyén 1991-re épült fel a ma is látható irodaház.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.