Ezekkel a programokkal várnak a múzeumok március 15-én

1848-49-es szabadságharc
PUBLIKÁLÁS: 2022. március 15. 08:03
Az 1848-49-es forradalom és szabadságharc évfordulója alkalmából országszerte érdekes programokon, kiállításokon, történelmi sétákon vehetünk részt a mai napon. Ne felejtsétek, hogy március 15-én a legtöbb múzeum állandó kiállítása ingyenesen látogatható! Az alábbiakban kiemelünk néhány, népszerűnek ígérkező programot.

Ingyen nézhetjük meg a Szent Koronát és a Szent István-termet

Március 15-én, kedden – a hagyományoknak megfelelően – Magyarország nemzeti lobogójának ünnepélyes felvonásával kezdődnek a központi programok a Parlament előtt. Ezt követően ingyenesen lehet megtekinteni a Szent Koronát az Országházban. A Várkert Bazár és a Hadtörténeti Intézet és Múzeum is egész napos programokkal várja a családokat. Ingyenesen lehet megnézni a Szent István-termet és a Hauszmann-sztori kiállítást, továbbá az Új világ született kiállítást is a Déli Palotákban.

A gyönyörűen felújított Szent István-terem a Budavári Palotában Forrás: Karasz/facebook.com/szentistvanterem

Úgyszintén térítésmentesen tekinthetjük meg a pénteken megnyílt, Gábor Áron rézágyúját a középpontba állító Lészen ágyú című tárlatot a Főőrség épületében. A székely ágyúöntő hős egyetlen megmaradt ikonikus rézágyúja mellett a forradalom és szabadságharc meghatározó alakjaihoz kötődő ereklyék is megtekinthetők minden nap.

A székely Gábor Áron ágyúöntő egyetlen fennmaradt ágyúja a "Lészen ágyú!" - Gábor Áron és a székely hősiesség című kiállításon a budavári Főőrség épületében Forrás: MTI/Balogh Zoltán

Már idén Petőfi emlékévet ünneplünk

Petőfi Sándor emlékévvé nyilvánította a 2022-es és a 2023-as évet az Országgyűlés a magyar költészet egyik legismertebb alakja születésének 200. évfordulóján alkalmából. Petőfi Sándor Kiskőrösön született 1823. január 1. Az emlékévhez kapcsolódva megújul a Budapesti Petőfi Irodalmi Múzeum Petőfi- kiállítása, Petőfi-busz fogja járni a Kárpát-medencét egy vándorkiállítással, valamint az emlékévhez kapcsolódva a Széphalmi Petőfi Irodalmi Múzeum - A Magyar Nyelv Múzeuma is különféle programokkal várja az érdeklődőket – írja a zemplentv.hu

Tárlatvezetésekkel, történelmi sétákkal készül a Magyar Nemzeti Múzeum

A forradalom egyik, ha nem a legfontosabb helyszínén rendhagyó tárlatvezetésekkel, történelmi sétákkal és kézműves foglalkozásokkal idézik meg a forradalom hangulatát. A résztvevők a történelmi séták keretében megtudhatják, milyen lehetett 1848. március 15-én végigjárni a pesti belváros utcáit a változást kívánó tömeggel, hogyan alakult Széchenyi, Kossuth, Batthyány és Petőfi hitvesének élete a szabadságharc leverését követően, valamint azt is, hogy mit jelentett a kor emberének a múzeum idén 175 éves épülete. A Nemzeti Múzeum állandó kiállítása részletesen mutatja be a március 15. eseményeit, látható többek között a 12 pont, a Nemzeti dal egy példánya és Petőfi kokárdája is.

A megemlékezés egyik legfontosabb helyszíne a Magyar Nemzeti Múzeum Forrás: magnoka - Indafotó / Wikipedia

Az intézmény múzeumpedagógusainak csaknem egyórás tárlatvezetésén a látogatók megismerhetik a forradalom titkait, és azt is megtudhatják, hogy miben különleges a magyar kokárda, hogyan bontakozott ki a szabadságharc, és milyen úton jutott el a szabadságharc később Világoshoz. A gyerekeket március 15-én forradalmi tárgykészítő foglalkozásra hívja a múzeum, ahol csákók és párták mellett mindenki elkészítheti saját kokárdáját is. Az MNM részletes ünnepi programja ide kattintva tekinthető meg.

Gyulán korabeli kávéházzal és pozsonyi kiflivel emlékeznek

A forradalom és szabadságharc kevéssé ismert részleteit felfedő előadásokkal, a korabeli kávéházi hangulat felidézésével és pozsonyi kifli sütésével emlékeznek a gyulai Almásy-kastélyban a március 15-i eseményekre. Március 15-én Szilágyi Sándor történész rendhagyó tartalmú, Legendák és a valóság című előadásában emlékezik meg a forradalomról a kastély kápolnájában. A részletes programkínálat ide kattintva tekinthető meg.

A Skanzenben a huszároké a főszerep

Korábbi cikkünkben már beszámoltunk róla, de ebből a felsorolásból sem maradhat ki, hogy a Szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeumban korabeli viseletbe öltözött huszárok elevenítik fel az 1848-49-es forradalom és szabadságharc emlékét, a vállalkozó kedvű gyerekek pedig a Huszárképzőben mutathatják meg tudásukat.

Egy korábbi ilyen rendezvény pillanatképe a Skanzenben Forrás: Skanzen Press

Az érdeklődők eredeti huszárszablyákat vehetnek kezükbe, a János vitéz mesevilágán keresztül pedig megismerhetik a huszárok mindennapjait. Az alföldi mezőváros tájegység területén lovas díszbemutatót és huszártábort szerveznek, ahol korabeli öltözékben lovas huszárok mutatják be a viseletet, fegyvereket és a kiképzést. A kisalföldi tájegység helyszínén a látogatók megismerhetik a katonadalokat, valamint kovácsmesterség-bemutatót tartanak; ugyanitt huszártiszttel és zenekarral elevenítik fel a verbuválás hagyományát. A dél-dunántúli tájegységen a kézműves programok részeként huszárbajusz készítésen vehetnek részt az érdeklődők. Bővebb információkat a programokról ide kattintva találhattok. (Forrás: MTI)

Ismert dalokkal emlékezik az ország március 15-én

A Magyar Turisztikai Ügynökség népszerű előadók bevonásával online Daloskönyvet indított, melynek keretében ismert magyar dalok újszerű feldolgozásban hallhatóak. A folyamatosan bővülő YouTube csatornán most a Március 15-i ünnephez kapcsolódó szerzemények is elérhetők Tóth Gabi és Mező Misi előadásában. A jövőben minden olyan ének a Daloskönyv része lesz, amely a nemzeti identitás része.

A Daloskönyvben ünnepeink és jeles napjaink dallamai szólalnak meg. A gyűjtemény azért készült, hogy kicsik és nagyok együtt énekeljenek, dalainkat ne felejtsük el, ha kell újra tanuljuk. A magyar énekek a nemzeti identitás építőkövei, különleges összetartó erővel bírnak. Nagy szükség van arra, hogy mindenki ismerje és magáénak érezze ezeket. A közkedvelt és kevésbé ismert dalokat gyerekkórusok, valamint Tóth Gabi és Mező Misi éneklik.

Az egyedülálló kezdeményezés két karácsonyhoz kapcsolódó dallal indult, amelyeket már több mint 2 millióan néztek meg a YouTube-on. A dalok sora most két újabb, az 1848-49-es forradalom és szabadságharc emlékéhez kötődő zeneszámokkal bővült (Kossuth Lajos azt üzente, Gábor Áron rézágyúja). A dalokhoz videóklipek is készültek, amelyek modern képi világgal idézik meg az a szabadságharc hangulatát. A klipeket a komáromi Monostori erődben forgatták hagyományőrző huszárokkal, a Magyar Huszár és Katonai Hagyományőrző Szövetség közreműködésével. A videók az alábbi linkeken tekinthetők meg: Kossuth Lajos azt üzente: https://youtu.be/VT9KO9W5JiE, Gábor Áron rézágyúja https://youtu.be/3icUSBzMki8
A YouTube csatorna az alábbi linken érhető el: https://www.youtube.com/channel/UCGqL3nullVu3s8MxKqF5e9Q

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.