A kerti bútorok biztosan előkerülnek, ha grillezésre készülünk. A sütögetés előtt érdemes alaposan megtisztítani a teraszon mindent, így a bútorokat is. Használjunk enyhe szappanos vizet és puha kefét vagy szivacsot – így eltávolíthatjuk a port, pollent és penészt is, ami a téli tárolás alatt keletkezett. Ne használjunk durva súrolószereket, mert megkarcolódhat a felületük. A kerti bútorok karbantartása nem nagy művészet, csupán néhány apróságra kell figyelni, mutatjuk ezeket!
A kerti bútorok törődést igényelnek, főleg, ha fából készültek. A fa ugyanis érzékeny az erős napsütésre és az esőre. Évente legalább egyszer kezeljük őket lenolajjal, teafaolajjal vagy UV-szűrős favédő lazúrral. Ez segít megőrizni a színét, megakadályozza a repedezést és csökkenti a vízfelvételt. Ha a festett bútorról pattogzik a festék, csiszoljuk vissza, majd fessük újra. A kerti partik alkalmával így nem csak mi, de a bútoraink is ragyogni fognak.
A fehér műanyag székek és asztalok hajlamosak elszíneződni, főként UV-sugárzás hatására. Használjunk szódabikarbónás pasztát vagy ecetes vizet a makacs szennyeződésekre. Tisztítás után érdemes egy UV-védő spray-vel lefújni a bútorokat.
A fémből készült kerti bútorok rozsdásodásának megelőzése az ellenőrzéssel kezdődik. Ha egy apró karcot is látunk a festéken, azonnal javítsuk ki korróziógátló festékkel. Ha már megjelent a rozsda, csiszoljuk le, kezeljük rozsdakonverterrel, és csak ezután fessünk rá új védőréteget.
A kültéri párnák és huzatok hamar beáznak, penészednek vagy kifakulnak, ha nincsenek rendesen kezelve. Válasszunk levehető huzatokat, és mossuk ki azokat időnként, főleg, ha megáztak. Ha nem lehúzható a kerti bútorok párnázata, tisztítsuk meg egy mosószeres szivaccsal, majd hagyjuk megszáradni. Érdemes vízlepergető textilimpregnálóval kezelni őket.
Az UV-sugárzás szinte minden anyagot kikezd: kifakul a műanyag, reped a fa, felmelegszik a fém. Ha nincs fix árnyékos hely, használjunk napernyőt vagy takarókat, bútorponyvákat. Egy jó huzat nemcsak a fénytől, de az esőtől, portól, macskaszőrtől és madárpiszoktól is megvédi a bútorainkat.
Ne feledkezzünk meg a legapróbb csavarról sem! Ha meglazult, húzzuk meg, az elmozdult részeket illesszük vissza, a forgóalkatrészeket olajozzuk meg. Bár apróságnak tűnnek, ezek a lépések is nagyon fontosak a kerti bútorok karbantartása során.
Ha hosszabb ideig nem használjuk a kerti bútorokat, nem elég, ha betuszkoljuk a garázsba vagy a pincébe őket. Tisztítsunk és szárítsunk meg mindent alaposan, a párnákat külön dobozba vagy textilzsákba tartsuk, jól szellőző helyen, nehogy bepenészedjenek. Ne tegyünk semmit közvetlenül a földre, inkább raklapra helyezzük.
Sokan elkövetik azt a hibát, hogy a kerti bútorokat leharcolható tárgyaknak tekintik. Pedig, ha ugyanazzal a gondoskodással bánunk velük, mint a nappali berendezésével, hosszú távon kiszolgálnak minket. Válasszunk hozzájuk illő, időjárásálló kiegészítőket, és ne sajnáljuk tőlük tőlük az ápolószert, festéket vagy huzatot.
Még több hasznos praktikát leshetünk el a kerti bútorokkal kapcsolatban az alábbi videóból.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.