A NASA tudósai egy emberként némultak el, amikor meglátták EZT a Marson

Mars
PUBLIKÁLÁS: 2025. július 07. 05:30
Ez nagyon sokakat döbbentett meg.

A Mars, a Naprendszer negyedik bolygója, évszázadok óta izgatja az emberiség fantáziáját. Számos képzelgés született arról, hogy vajon létezhet-e élet ezen a hideg, vörös bolygón. Időről időre olyan felvételek is napvilágot látnak, amelyek tovább táplálják a találgatásokat, mint például a "fákkal borított marsi táj" illúziója. Bár a látvány valóban lenyűgöző és első pillantásra megtévesztő lehet, a tudomány magyarázatot ad a jelenségre: ezek nem fák, hanem egy különleges természeti folyamat eredményei.

Találtak valamit a Marson

A NASA Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) 2010 januárjában hozott nyilvánosságra egy felvételt, amelyen a Mars északi pólusának közelében sötét, fákra emlékeztető alakzatok láthatók, amelyek mintha a homokdűnékből emelkednének ki. Ez a kép hamar bejárta a világot, és sokakban ébresztett reményt a marsi életre vonatkozóan. Azonban a tudósok, élükön Candy Hansen-nel, az Arizonai Egyetem MRO-csapatának tagjával, gyorsan tisztázták a rejtélyt: csupán egy optikai illúzióról van szó.

A "marsi fák" valójában sötét bazaltos homokból álló csíkok, amelyeket a dűnék felületére tol ki a szén-dioxid fagy (szárazjég) elpárolgása okozta folyamat. A Mars északi pólusa körüli homokdűnéket egy vékony vöröses marsi porréteg és szárazjégfoltok borítják. A marsi tavasz beköszöntével a Nap felmelegíti a jeget, ami szublimál, vagyis közvetlenül gázzá alakul, folyékony halmazállapot kihagyásával. Az ebből eredő gáz kilöki a környező port és homokszemcséket - írja a The Sun

Hansen elmagyarázta, hogy a sötét homok egyszerűen lecsúszik a dűne fagyos, világosabb részén. A HiRISE (High Resolution Imaging Science Experiment) kamera által készített felvételek, amelyek az Icarus című folyóirat különkiadásában is megjelentek, részletesen mutatják ezt a folyamatot. Bár a csíkok úgy tűnnek, mintha a dűnékből emelkednének fel, ez az illúzió abból adódik, hogy a dűne csúszó felületét látjuk, ahol a homok megállva egy kagylószerű élt alkot az alján. Egy-egy ilyen sötét homokcsík akár 50 méter hosszú is lehet.

Ez a jelenség nem egyedi a Marson, más optikai csalódások is megfigyelhetőek a bolygón, amelyek az emberi képzeletet megmozgatják. A "fák" illúziója is emlékeztet arra, hogy a bolygórendszerünk tele van meglepetésekkel és olyan természeti jelenségekkel, amelyek elsőre rejtélyesnek tűnhetnek, de a tudományos kutatás és a fejlett technológia segítségével megfejthetők. Bár a Mars még nem egy fás bolygó, a rajta zajló geológiai és légköri folyamatok továbbra is lenyűgözőek és hozzájárulnak a vörös bolygó mélyebb megértéséhez.

 

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.