Szűz Máriától a gyilkos méregkeverőkig: a Márianosztrai Fegyház múltja megrázóbb, mint gondolnád

történelem
PUBLIKÁLÁS: 2025. július 26. 17:15
A Börzsöny-hegység öleli körül a nagy történelmi múltra visszatekintő kis községet, Márianosztrát, ahol több látnivaló is akad. A falu ad ugyanis otthont többek között az ismert Márianosztrai Fegyház és Börtönnek, ahol rejtélyes gyilkosok és hírhedt bűnözők fordultak meg az idők során.

A Márianosztrai Fegyház és Börtön tehát kulcsszerepet tölt be a község történelmében, melynek kapcsán a pálos kolostor, a kegytemplom, valamint a megskalpolt Csák-hegy sem elhanyagolható jelkép. A Márianosztrai Fegyház és Börtön mégis kiemelkedik a többi közül, ugyanis olyan gyilkosok és bűnözők fordultak meg itt, akik szörnyű tetteket vittek véghez.

Márianosztrai Fegyház
A Márianosztrai Fegyház előírt befogadóképessége egyes adatok szerint 481 fő
Fotó: Kállai Márton

Márianosztrai Fegyház sötét múltja: szent hely vagy bűnözők otthona?

A 13. századi oklevelek említik először Márianosztrát, mivel I. Nagy Lajos király 1352-ben határozott úgy, hogy egy közelben található vár romjaiból kolostort és templomot építtet a pálosoknak, amit Szűz Mária tiszteletére szenteltek fel. Ettől a pillanattól kezdve létezik a „Maria Nostra” elnevezés, ami a „mi Máriánkat” jelenti.

A török hódoltság alatt azonban a kolostor és a templom is odalett, amit a szerzetesek visszatérésének idején, több mint másfél évszázaddal később állítottak helyre. Végül 1729-ben szentelték fel a ma is látható, barokk jegyeket viselő épületegyüttest.

Gyilkosok lepték el a börtönné vált kolostorépületet

Az 1848-49-es szabadságharc leverése után a kolostorépületből női börtön lett, amit a Szent Vince rend apácái tartottak fenn. A nővérek gazdálkodásból és az államtól kapott pénzből éltek, ebből finanszírozták a börtön üzemeltetését is.

A 30-as években olyan veszélyes alakok fordultak meg a börtön falai között, mint Pipás Pista, vagyis Födi Viktória, aki férfiként élte mindennapjait, miközben bérgyilkosként kereste a kenyerét. Nem ő volt azonban az egyetlen, kíméletlen női rab.

Az intézménybe kerültek a tiszazugi méregkeverőként elhíresült nők is, akik a Tiszántúlon 1911 és 1929 között körülbelül 300 áldozattal végeztek alattomos módon. Az említett egyszerű gyilkolási mód ugyanis nagyon gyorsan elterjedt a környéken, már-már „divattá” vált. A Nagyréven történt mérgezések váltották ki a legnagyobb visszhangot, melynek peréről a sajtó is rendszeresen beszámolt. 

Női gyilkosok börtönéből férfi fegyház

Nagyon sokan még mindig abban a hitben élnek, hogy az épületben napjainkban is női rabokat tartanak fogva, pedig már több mint 70 éve férfi elítéltek tengetik itt mindennapjaikat. Az 50-es években főként politika foglyok raboskodtak a kolostor falai között, mint Déry Tibor, Krassó György vagy Göncz Árpád. Azonban az utóbbi évtizedekben is megfordultak Márianosztrán olyan hírhedt bűnözők, akikkel a média is sokat foglalkozott, mint Kaiser Ede, Tasnádi Péter és VV Segal

A börtön napjainkban

A rendszerváltás után, 1991-ben a pálosok visszakapták a templomot, de a kolostor máig az állam tulajdonában van, ami napjainkban továbbra is fegyház szerepét tölti be, amit rácsokkal és szögesdróttal kerítettek körbe. Bár a történelmi jelentőségű intézményt nem látogathatja akárki, viszont a templommal szemben található kiállítóteremben némi információt szerezhetünk a börtön falai között zajló életről.

Az alábbi videó Magyarország 10 legkegyetlenebb sorozatgyilkosát mutatja be:

 

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.