Hazánk egyik legismertebb temploma, ami volt már istálló és mecset is

Budapest
PUBLIKÁLÁS: 2023. augusztus 12. 13:21
Hazánk egyik legszebb templomát 1247-ben említi először egy oklevél, budavári Nagyboldogasszony-templom néven. A Life.hu cikksorozata, a Pesti mesék, összeszedte, amit a Mátyás-templomról tudni illik, és azt is kiderítette, hogy a koronázóhely volt már korábban istálló és mecset is.

A várnegyedben álló templom történetének kezdetét egyházi hagyományoknak köszönhetően ismerjük. Ezek szerint a mai Mátyás-templom helyén már Szent István király is építtetett egy templomot, de erről tárgyi emlékek nem maradtak fent. Valószínű, hogy a Szent István-féle templom részben vagy egészben elpusztult a tatárjárás idején, és ennek helyére épült aztán egy jóval nagyobb katedrális. Erről pedig már tudni lehet, hogy pontosan mikor: 1247-ben említi először egy oklevél, budavári Nagyboldogasszony-templom néven.

Forrás: Shutterstock.com

Ahogy a Life.hu cikkében írták, a templom valamivel több, mint 30 év alatt a magyar történelem egyik legfontosabb szimbolikus-szakrális terévé vált. 1309-ben már itt koronázták meg I. (Anjou) Károly Róbert királyunkat, majd később Nagy Lajost és Luxemburgi Zsigmondot is itt kiáltott ki királynak.

Hogyan ragadt rá a Mátyás-teplom név?

A templomot hosszú éveken át építették, bővítették a szekemberek. Az építkezés Mátyás király uralkodása idején fejeződött be, akit szintén itt koronáztak királlyá egy korona nélküli szertartás keretében (mivel 1458-ban a Szent Korona nem volt az országban). Mátyás számára fontos helyszín volt ez templom; bőkezűen támogatta az építkezéseket, sőt a templom jellegzetes harangtornyát is ő építtette.

A Mátyás-templom tetejét közel 150 ezer darab mázas Zsolnay cserép díszíti Forrás: Shutterstock.com

"A király itt tartotta mindkét esküvőjét, így nem csoda, hogy a korabeli népnyelv elkezdte "Mátyás temploma"-ként hívni az épületet, végül pedig ebből alakult ki a mai neve. Legalábbis a közismert neve, hiszen hivatalosan továbbra is Nagyboldogasszony-templomnak hívják."

Mátyás templomát sem kímélte a tűz

Története során a Mátyás-teplom is sokat szenvedett. 1723-ban hatalmas tűzvész pusztított Budán, és nem kímélte a templomot sem. Az épület ezután sokáig rossz állapotban állt. Teljes körű felújítására jónéhány évtizedet várni kellett. A megújulás lehetőségét Schulek Frigyes tervei hozták meg neki, aki neogótikus stílusban varázsolta újjá az épületet, megadva neki azt a külsőt, amit azóta is ismerünk.

1896-ban rövid ideig a Mátyás-templomban őrizték a magyar Szent Koronát, mégpedig a sekrestye melletti Szent István-kápolnában Forrás: Shutterstock.com

A templom belső terének díszítésében pedig a kor hazai képzőművészetének legjelesebbjei, Székely Bertalan, Lotz Károly és Zichy Mihály voltak a segítségére.

Ha szeretnétek még több érdekességet, izgalmas részletet megtudni a templomról, vagy a falai között található az Egyházművészeti múzeumról, akkor kattintsatok a Life.hu cikkére.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.