Nem hétköznapi esemény van készülőben egy nem hétköznapi helyen. Kalifornia legrégebbi börtönében, a San Quentin Állami Börtönben immár második alkalommal kerül megrendezésre a San Quentin Filmfesztivál. A börtön 1852-ben nyitotta meg kapuit és azóta tölti be hálátlan funkcióját. A filmfesztivál ötlete már évek óta foglalkoztatta a börtön önkéntesét, Cori Thomast és az egykori rabból dokumentumfilmessé vált Rahsaan Thomast, álmaik pedig tavaly valóra is váltak. Céljuk, hogy a fesztivál népszerűsítésével eloszlassák az elítélteket övező negatív sztereotípiákat. Emellett már számos kutatás született arról is, hogy a rabok rehabilitációjára különösen jó hatással lehetnek a különböző kreatív, művészeti tevékenységek.
A másodjára megrendezett fesztiválon rövid dokumentum- és játékfilmeket vetítenek majd, illetve díjazzák a “lakók” által írt eredeti forgatókönyveket is. A zsűri pedig, a tavalyi évhez hasonlóan igazi sztárparádé lesz. Többek között olyan neveket jelentettek be, mint a még mindig bombázó Vanessa Williams, a Született feleségek sztárja, Esai Morales, akit a Mission Impossible-filmekből ismerhetünk, vagy a Grace klinika Dr. Avery-je, Jesse Williams. Az alkotások volt és jelenlegi elítéltektől származnak, és a sztárzsűrit is kiegészíti két exrab. A Sing Sing című dokudráma egyik főszereplője, Clarence Maclin, aki maga is a börtönévek alatt csatlakozott egy színjátszókörhöz, és Richard Cabral, aki a Mayans M. C. című sorozatban is játszott.
Az elítéltek alkotásainak zsűrizése mellett egy másik bizottságot is felállítanak. Ez a bizottság jelenleg is bentlakó rabokból áll, akik olyan filmek bírái lesznek, amik az igazságszolgáltatásról és a börtönlétről szólnak. Ezzel a kör bezárul, a fesztivál így képes arra, hogy összekösse San Quentin lakóit a külvilággal. A rabok olyan témákat választanak filmjeikhez, ami a falakon kívüli világ számára rejtve marad. A tavalyi fesztiválon Raheem Ballard Egyedül meghalni című filmje foglalkozott a haldokló elítéltek kérdésével. Létezik ugyanis egy olyan lehetőség, hogy a súlyos, végstádiumú beteg elítélt utolsó napjait az állam engedélyével családja körében töltheti. Ballard filmje viszont a rendszerszintű problémákra világít rá, ez ugyanis nagyon ritkán történik meg, legtöbbször a sokadik meghallgatás után sem kapnak engedélyt a haldoklók és magányosan távoznak a másvilágra a börtön falain belül. Ilyen és ehhez hasonló alkotások töltik ki a San Quentin Filmfesztivál programját, mely remélhetőleg hagyománnyá válik és kölcsönösen elősegíti a volt és jelenlegi elítéltek rehabilitációját.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.