
Az érzelmileg éretlen szülők gyermekeinek felnőttkorban is meg kell küzdeniük a kiszámíthatatlan nevelésből adódó bizalmatlansággal. Túlagyalnak, félnek az elutasítástól, vagy túlzottan sokat adnak fel magukból, hogy elfogadják őket. Ha hasonlókat tapasztalsz magadon, olvass tovább, mert lehet, hogy olyan terheket cipelsz, amit igazából senki nem vár el tőled.
Tudsz bővebben válaszolni arra a kérdésre, hogy mit érzel, azon kívül, hogy jót vagy rosszat? Dühöt, haragot vagy esetleg csalódottságot? Az érzelmeket nehéz a nevén nevezni, pedig nagyon fontos lenne, hogy jobban megértsük önmagunkat és a környezetünk is jobban megértsen minket. Ha érzelmileg éretlen szülők neveltek, akkor nagy eséllyel nincsenek szavaid a mélyebb érzelmekre, és nem tudod beazonosítani az érzéseidet sem. Nem késő azonban, az érzelmi szókincs fejlesztését bármikor elkezdheted.
Az érzelmi szókincs bővítéséhez érdemes naplót vezetni, ahol leírod, milyen helyzetben milyen érzéseket tapasztaltál. Olvashatsz érzelmekről szóló könyveket, vagy kérheted szakember segítségét, hogy azonosítsd mi zajlik benned. Beszélgethetsz olyan emberekkel, akik nyitottak arra, hogy az érzelmekről mélyebben szó legyen. Egy idő után észre fogod venni, hogy az érzelmek sokkal árnyaltabbak, mint egyszerűen „jó” vagy „rossz”, és ez az önismeret nagy lépés a személyes fejlődésedben.
Persze nem tiporjuk mások érzelmeit, de a sajátjainkért is felelősséggel tartozunk. Ki választana téged, ha nem te saját magad? Ne árts másoknak, de ne is csúsz bele a mártír szerepbe, mert a végén senki sem fogja neked megköszönni, és közben csak magadat hagyod cserben.
A határhúzás nem egy ördögtől való dolog, de az érzelmileg éretlen szülők gyermekei számára komoly nehézséget okozhat. Aki nem húz határokat, azét kijelölik mások, így tudatosan kell odafigyelned arra, hogy jelezd, állj és netovább. Ha valaki nem húz határokat, azt bizony ki fogják használni, és könnyen veszi fel a mártír szerepét is.
Előfordulhat, hogy felnőttként is állandóan mások visszajelzéseiből próbálod önbizalmadat építgetni. Folyamatos teljesítménykényszered van és csak akkor érzed magad értékesnek, ha ezt a környezted megerősíti. Rendszeresen. Itt a bökkenő, természetes, hogy vágyunk a visszaigazolásra, az elismerésre, de ha függője vagy a dicséretnek, akkor az annak a jele, hogy kiskorodban bizony nem kaptál következetes figyelmet és reakciót.
Vágysz a kapcsolódásra, de közben rettegsz is tőle. Az elhagyás lehetőségétől érzett félelmed erősebb, mint a kapcsolódás iránti vágyad, így a mélyebb kapcsolatokat kerülöd.
Ha most kiderült számodra, hogy érzelmileg éretlen szülők neveltek, akkor se ess kétségbe. A gyerekkor elmúlt, már felnőtt ember vagy, nem egy kiszolgáltatott kisgyerek. A te felelősséged, hogy meghúzd a határaidat, fejleszd az érzelmi szókincsed, vagyis dolgozz magadon. Érezd az erőt, ami a felelősségvállalással együtt jár!
Az alábbi videóból többet is megtudhatsz:
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.