A bipoláris zavar nemcsak az érintett életére van hatással, de a párkapcsolatát is próbára teszi. Ha a párod viselkedése kiszámíthatatlan, szélsőséges, vagy egyre nehezebben követhető, lehet, hogy mentális betegséggel küzd. Akár biztos vagy a diagnózisban, akár csak gyanakszol, ez a cikk neked szól.
A bipoláris zavar egy mentális betegség, amelyre szélsőséges hangulatingadozások jellemzők, feldobott és depressziós epizódok váltják egymást. Ez a ciklikusság nem csupán hangulatváltozást jelent, hanem hatással van a gondolkodásra, viselkedésre, alvásra, vagyis az élet szinte minden területére.
A bipoláris zavar többféle formában jelentkezhet. A két leggyakoribb típust érdemes ismerni:
A bipoláris zavart nem egy-egy rossz nap vagy esetenként előforduló hirtelen hangulatváltozás jelzi. A betegség sokkal összetettebb, és gyakran összekeverik a stresszel vagy azt hiszik, hogy ez egyszerűen egy személyiségvonás. Alább összegyűjtöttünk néhány árulkodó jelet, amelyre érdemes figyelni.
Nem arról van szó, hogy néha rossz kedve van. A mániás szakaszban szinte szuperhősnek érzi magát – tele van tervekkel, ötletekkel. A depressziós fázisban viszont teljes letargiába süllyedhet, elveszíti minden érdeklődését a világ dolgai iránt.
A mániás fázisban néhány óra alvás is elégnek tűnik számára, míg a depresszió idején akár egész nap ágyban maradna.
Hirtelen döntéseket hoz, következmények nélkül. Például váratlanul otthagyja a munkahelyét, túlköltekezik, hűtlen lesz, vagy önveszélyes dolgokat csinál.
A mániás fázisban szinte leállíthatatlan: egyszerre beszél, gondolkodik, pörög – te pedig csak kapkodod a fejed.
Sokan nem érzékelik magukon, hogy baj van, különösen a mániás szakaszban, amelyet pozitívan élnek meg. Ilyenkor elutasíthatják a kezelést.
Egy Reddit-felhasználó a következőképpen számolt be saját tapasztalatairól:
Tíz éve élek együtt a bipoláris zavarral küzdő feleségemmel. Bár csak két komoly epizódja volt, a mostani már hónapok óta tart, és ez a gyerekeinket is megviseli. A kapcsolatunkban a kommunikáció fontos szerepet játszik, mindig igyekszünk megbeszélni, ha valami nincs rendben. Sokszor ő maga is szeretne segítséget kérni, de nehezen talál olyan megoldást, amit valóban elfogad. Én közben folyamatosan bátorítom, hogy bízzon az orvosokban és a gyógyszerekben. Mivel kreatív személyiség, ösztönzöm arra, hogy alkosson, mert az segít neki a nehezebb időszakokban, ahogy a közös napi rutin is, amiben igyekszem támogatni. Csodálom az erejét, és engem is inspirál, ahogy újra és újra megküzd a saját boldogságáért. Hiszem, hogy egy ilyen kapcsolat is működhet, de több figyelmet, türelmet és önismeretet igényel, mint egy átlagos párkapcsolat. Ehhez elengedhetetlen, hogy én is törődjek magammal – hiszen csak akkor tudok igazán segíteni neki. És mindig emlékeztetem, hogy gondolkodjon a szívével, mert az nem veri át.
Bipoláris társsal együtt élni gyakran kihívás lehet. Néhány fontos dologgal jó, ha tisztában vagy.
Olvass utána a betegségnek, esetleg kérdezz róla szakembereket. A megértés nemcsak a párodnak segít, hanem neked is. Segít csökkenteni a bűntudatot, a haragot vagy a zavarodottságot.
Teremts biztonságos teret, ahol elmondhatja, mit érez. A „Mi bajod van már megint?” helyett próbáld meg így: „Úgy látom, most nehezebb időszakod van. Elmondanád, min mész keresztül?”
A bipoláris zavar kezelhető gyógyszerrel, terápiával, életmódbeli változtatásokkal. Segítsd őt ebben, de ne légy megmentő: a döntés az övé.
A rendszeresség – alvás, étkezés, napi rutin – stabilizáló hatású. Hasznos lehet egy hangulati napló vezetése is.
Ha te teljesen kimerülsz, nem tudsz segíteni. Kérj támogatást akár a barátoktól, egy terapeutától, vagy önsegítő csoportoktól. A kiégés valós veszély egy ilyen párkapcsolatban.
A bipoláris kapcsolatok igen megterhelők lehetnek. Egy Reddit-felhasználó így fogalmazott:
A férjem bipoláris zavarral és borderline személyiségzavarral él, ami gyakran kiszámíthatatlanná teszi a kapcsolatunkat. Egyik nap imád, másnap már válni akar. Hol állandó testi közelséget keres, hol hetekig elutasít. A kapcsolatunk érzelmileg rendkívül megterhelő, de mégis vannak benne szerethető, szép pillanatok is. Ha egy ilyen kapcsolat mérgezővé válik, akkor el kell tudni engedni, de ha mindketten hajlandóak vagyunk dolgozni rajta, és megérteni egymást, akkor csodálatos is lehet.
Fontos kimondani: nem minden kapcsolat tartható fenn. Ha a partnered nem hajlandó elfogadni a diagnózist, nem kezelteti magát, vagy bántalmazóvá válik, jogod van kilépni a kapcsolatból. Ahogy egy másik kommentelő írta:
A bipoláris zavar nem kifogás a bántásra. Ha eljön az a pont, hogy már csak fájdalom van, és a partnered nem hajlandó változni, akkor jogod van megmenteni saját magad.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.