Hihetetlen, de két évtized eltelt már azóta, hogy Tim Burton szokásosan a maga módján értelmezte át Roald Dahl meséjét, a Charlie és a csokigyárat. A 2005-ben megjelent film a brit szerző azonos című regénye alapján készült, mely már 1971-ben is megihlette a filmkészítőket, akkor Gene Wilder bújt az édességmecénás bőrébe a Willy Wonka és a csokigyár címre átkeresztelt zenés feldolgozásban. Burton verziója viszont egészen más hangulatot hozott: Sötétebb, furcsább és képi világában igen gazdag világot épített, ahogy azt tőle már megszokhattuk. Főszereplőnek kinevezte a korai kényszernyugdíjazásáról nemrég megszólaló Johnny Deppet, aki a szociálisan kissé esetlen, de vizuálisan annál markánsabb volt Wonka szerepében, és a gyerekközönség aligha hitte el a szülőknek, hogy ugyanez ez a „bácsi” látható Jack Sparrow kapitányként is egy másik filmben.
A mozi ugyancsak megosztóra sikeredett, de épp emiatt lett meghatározó, és ezért beszélünk róla ma is. Nem akart a korábbi feldolgozáshoz idomulni, inkább egy saját utat választott magának. Látványvilága, Depp különc alakítása és a gyerekszereplők eltúlzott viselkedése mind hozzájárultak ahhoz, hogy a Charlie és a csokigyár új életet leheljen egy már ismert történetbe, és ezzel egy következő generáció kedvencévé váljon. A 20. évforduló apropóján most összegyűjtöttünk néhány érdekességet, hogy élménydús legyen a nosztalgiajáratunk Willy Wonka csokifolyóján.
Gyerekként szinte minden rajongó álma volt egy tábla Wonka-csokoládé, annak díszes csomagolásával, és minden bizonnyal émelyítően édes ízével együtt. Nos, az ízéről bárki meggyőződhet, hiszen a csokikat egy népszerű édességgyártó cég, a Nestlé biztosította, akik a forgatás kedvéért közel 2000 tábla csokijukat álcázták Willy Wonka-produktumnak.
Ezt Willy Wonka első kézből tanulhatta meg, akit édesapja már gyerekként eltiltott az édességtől, döntését pedig azzal indokolta, hogy „sokan allergiásak a csokoládéra”. A sors iróniája, hogy az egykori Jack Sparrow kapitány tényleg azok közé tartozott gyerekként, aki érzékeny volt e közkedvelt nyalánkságra. Johnny Depp számára szerencse, hogy „kinőtt” ebből a betegségből, mert nehezen készíthette volna el ezt a mozit is, a 2000-ben megjelent Csokoládé című romantikus vígjátékot pedig főleg.
Bár kétségtelen, hogy mindenki szívét-lelkét beletette a filmbe, de az biztos, senki sem dolgozott annyit ezen a mozin, mint Deep Roy. Az umpa-lumpákat egy emberként megformáló kenyai-brit színésznek ugyanis minden egyes mozdulatát több száz alkalommal meg kellett ismételnie. A stúdió viszont méltányolta Roy állhatatos munkabírását, és megemelték a fizetését kereken 1 millió dollárra.
Charlie és családja Batman univerzumában élnének? A szemfülesek ugyanis kiszúrták, hogy a családfő, Mr. Bucket egy fogkrémgyárban dolgozik, melyben az egyik terméknek a neve Smylex (magyarul: Vigyorex). Különös egybeesés, hogy a szintén Tim Burton által rendezett Batman-filmnek a fő gonoszának, a Jack Nicholson által alakított Jokernek ugyanezen a néven futott a vegyi fegyvere. Bár nagy eséllyel csak arról van szó, hogy a direktor visszakacsintott egy korábbi művére, mintsem, hogy Willy Wonka a gothami igazságosztóhoz hasonló szuperhős lenne.
Noha Tim Burton nem veti meg annyira számítógépes utómunkálatokat, mint kollégája, az épp Zendaya és Tom Holland társaságában forgató Christopher Nolan, Hollywood csodabogara a diótörő jelenet készítése során különös kéréssel fordult a stábhoz. Ragaszkodott hozzá, hogy a képsorokat valódi mókusokkal rögzítsék, ezért berendelt a forgatásra 40 idomított mókust, akik szorgosan törték is fel a kamera kedvéért a diókat.
Gyakorta szoktunk a mérföldkő kifejezéssel élni, ám ez most is indokolt. Ugyanis a Charlie és a csokigyár volt az idén már a csőd szélére kerülő Warner Bros. stúdió utolsó filmje, ami megjelent VHS-kazettán is.
Charlie egyik nagymamáját alakító Liz Smith-nek felajánlották mindkét nagyi szerepét, és a legendás angol színésznő az alapján választotta ki, melyik nagyszülő bőrébe akar bújni, hogy a szkriptből kiderítette, kettejük közül ki fogja megpuszilni a napjainkban már a hollywoodi visszatérésén dolgozó Johnny Deppet a cselekmény egy pontján.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.