
A kullancs azért különösen veszélyes parazita állat, mert nagyon apró, képes észrevétlenül a testünkre kerülni, és több száz betegséget terjeszt, köztük a hazánkban is ismert két leggyakoribb a Lyme-kór, valamint a vírusos agyvelő- és agyhártyagyulladás. Ezek elkerülése érdekében nagyon fontos gyorsan cselekedni. A kullancs kiszedése során tilos hegyes, éles tárgyat használni.
Minél hamarabb megtörténik a jellemzően magas fűszálakról és bokrok leveleiről az emberi testre kerülő kullancs felfedezése, majd eltávolítása, annál többet tehetünk az egészségünk megőrzéséért. Ha ugyanis ez a kicsi vérszívó sokáig marad a bőrünkben, nagyobb lesz az esélye a fertőzések kialakulásának. Ezért, akár már a természetben, egy pihenő beiktatása során nézzük át magunkat, különös tekintettel a térd- és könyökhajlatra, a belső comb területére, fülre, hónaljra és nyakra. Hazaérve aztán vizsgáljuk át alaposan a fejbőrt, a bőrredőket és az intim területeket is.
A kullancsok kiszedésétől sokan megijednek, de a megfelelő információkkal és némi gyakorlattal már biztos kezünk lehet ehhez a művelethez. Ha mégsem tudunk felülkerekedni a félelmeinken, és visszatart, hogy saját magunkat kezeljük, kérjünk meg valakit, aki magabiztosabb a kérdésben.
Fontos, hogy beszerezzünk gyógyszertárban kapható kifejezetten kullancs eltávolítására alkalmas eszközöket, azaz fém vagy műanyag csipeszeket, vagy kullancskanalat.
Ezeket jó, ha mindig magunknál tartjuk, amikor szabadidős programon veszünk részt.
A számunkra ideális eszközzel fogjuk közre a kullancs bőrbe fúródott fejét minél közelebb a bőrhöz, és óvatosan, de határozottan húzzuk ki. Jól járunk el, ha azt látjuk, hogy a bőr enyhén megemelkedik. Nagyon fontos, hogy ne tekerjük meg az állatot, ezzel elkerülhetjük, hogy a szájszerv beszakadjon. Nem szabad összeszorítani az eszközökkel a testet sem, hiszen ebben halmozódtak fel azok a kórokozók, melyek veszélyesek lehetnek az egészségünkre, és nyomásra könnyen kiszabadulhatnak, a szájon keresztül a szervezetünkbe juthatnak.
Ha a szájszerv a bőrben maradt, nem kell megijednünk, hiszen nem abban találhatók kórokozók, a szervezetünk ráadásul néhány nap alatt kilöki magából. Orvost ilyen esettel nem érdemes felkeresni, egyrészt ez időveszteség, másrészt mi magunk is biztonságosan eljárhatunk. Szakértőhöz csak akkor forduljunk, ha olyan nehezen vagy egyáltalán nem elérhető helyen fedezünk fel kullancsot, mint a hallójárat.
A kullancs kiszedését követően mindenképpen fertőtlenítsük a bőrfelületet. Ha a kullancscsípés helye 24 óra elteltével felduzzad, nagyobb kör alakú területen pirossá válik, nem fáj és viszket, viszont a tünet 3 napig is fennáll, mielőbb keressünk fel orvost, aki antibiotikum kúrát javasolhat.
Ha érdekel, milyen tévhitek élnek az emberek fejében a kullancsokkal kapcsolatban, és mi a valóság, nézz bele ebbe a videóba is:
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.