Bár már az elmúlt másfél évben is többen szabadultak ki a természetbe, mint korábban bármikor, az ősz általánosságban is a túrázók kedvelt évszaka. Néhol a fák lombkoronái egészen mélyvörös színben izzanak, és egyre több példányuk karcsúsodik levelei levetkőzésével, amely színes talajtakaró formájában a kirándulók talpa alatt ad újabb díszletet a sétához. Ősszel azonban a kullancsok is nagyobb számban jelennek meg, és az általuk terjesztett Lyme-kór betegségcsoportról is többet lehet ilyenkor hallani.
Mi is így futottunk bele egy magyar fejlesztésről szóló tanulmányba, amely minden korábban elérhető tesztnél pontosabban képes diagnosztizálni a fertőzöttséget. Az erről szóló, szerkesztőségünkbe érkezett közlemény szerint épp az elmúlt hetekben vezettek piacra egy új, magyar kutatócsoport által fejlesztett labordiagnosztikai eljárást, amely a kullancsok által terjesztett Lyme-kór okozóját a betegség bármely időszakában képes azonosítani.
A DualDur nevű eljárást a magyar Lyme Diagnostics Kft. dolgozta ki, a módszer azzal segítheti a betegség pontosabb diagnosztizálását, hogy akár már a csípést követően néhány napon belül is képes felismerni a kórokozót.
A metódus lényege abban áll, hogy a baktériumok kimutatására fókuszál, és nem az immunválaszra, amely sok betegben későn vagy egyáltalán nem alakul ki. Az új módszert Dr. Bózsik Béla Pál főorvos, a cég tudományos igazgatója fejlesztette ki sötétlátóteres mikroszkópia alapján az Országos Közegészségügyi Intézetben. A fejlesztést hiánypótlóként emlegetik, mert a szakemberek és szakmai publikációk szerint a Lyme-kór laboratóriumi diagnózisa nem megoldott,
a jelenleg leggyakrabban használt módszerek a fertőzöttek csupán 30-50%-át ismerik fel.
A DualDur módszere azonban nemcsak kimutatja a kórokozót, de statisztikai elemzésekkel és mesterséges intelligencia segítségével képes megbecsülni a szervezetre gyakorolt hatását is, vagyis, hogy lesznek-e egyáltalán tünetek, és ha igen, milyen jellegűek várhatók az adott egyénnél.
És mivel az alkalmazott mesterséges intelligencia már korábban megtanulta a különböző összefüggések jelentőségét, ezért el tudja különíteni a tünetekkel még nem rendelkező és a Lyme-szakértők által már feltehetőleg kezelésre javasolt eseteket. A rendszer tehát összességében több információt közöl minden korábbi diagnosztikai, elemző eljárásnál.
A cég szakértői szeptemberben egy tanulmányt is közzétettek arról, hogyan hat a klímaváltozás a kullancsok terjedésére és a Lyme-kór megbetegedések várható növekedésére. Az alábbiakban 5 pontban mutatjuk meg a tanulmány összefoglalását:
1. A Lyme-kór a Borrelia burgdorferi által előidézett bakteriális fertőzés, amelyet Európában a közönséges kullancs (Ixodes ricinus) 8-40%-a hordoz. Magyarországon évente akár tízezres nagyságrendű megbetegedést okoz. Az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) által közzétett térkép szerint a járványügyi szempontból leglényegesebb kullancsfaj elterjedése Észak-Afrikától Észak-Norvégiáig kimutatható.
2. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 2006-ban összekapcsolta a Lyme-kór terjedését a globális felmelegedéssel, ez volt az első betegség, amelyet az éghajlatváltozással összefüggőnek találtak. Az előrejelzések szerint a Lyme-kór bolygónk sarkpontjai és a magasabb tengerszint feletti magasságok felé terjed, és a közeli jövőben egyes területeken nagyobb intenzitású, hosszabb szezonalitású lesz a megfertőződés.
3. Az Éghajlatváltozási Kormányközi Testület (IPPC) vizsgálatai során kimutatta, hogy Európában a 21. század során a felmelegedés következtében arányosan nő a vektorok, vagyis a kórokozót hordozó, fertőzést okozó élőlények (pl. kullancsok, tetvek, bolhák) által terjesztett betegségek aránya.
4. Az amerikai Fourth National Climate Assessment feltételezése szerint, ha 2036 és 2065 között az éves átlaghőmérséklet 2℃-kal megemelkedik, akkor a Lyme-kórosok száma az Egyesült Államokban több mint 20%-kal növekedni fog a következő évtizedekben.
5. Egyes magyarországi kullancsfajok élettere bővül, emellett új fajok bejövetele is várható, melyek újabb közvetített kórokozók és betegségek megjelenését vonhatják maguk után.
Az enyhe, csapadékos időjárás kedvez a kullancsoknak. Bár a klímaváltozás hatására már egész évben találkozhatunk velük, ősszel különösen érdemes odafigyelnünk kirándulásaink során a "kullancsellenőrzésre" – hívja fel a figyelmet weboldalán a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület.
A Nemzeti Népegészségügyi Központ tájékoztatása szerint kullancs a legnagyobb számban az erdőkben, pl. gazdag aljnövényzetű gyertyános-tölgyesekben, valamint egyéb, bokros-fás, sűrű aljnövényzetű területeken fordul elő. Itt ugyanis a legkisebb a hő- és páratartalom-ingadozás, amely a kiszáradásra érzékeny kullancs szempontjából kulcsfontosságú, ahogy a legtöbb potenciális gazdaállat, köztük erdei emlősök, madarak is itt élnek.
Ugyanakkor kullanccsal a városi környezetben, sűrű növényzetű parkokban, családi házak kertjeiben, a magas fűvel benőtt, elhanyagolt területeken is találkozhatunk. A kertekbe a háziállatok, elsősorban a kutyák, macskák, különböző madarak és vadon élő kisemlősök révén kerül be – hívja fel a figyelmet az NNK, és közleményében egyben néhány tanácsot is ad az erdőjáróknak.
1. Erdei túrák alkalmával használjunk kullancsriasztó szereket bőrünkön és ruházatunkon is. A riasztószerek használati utasításából azt is megtudhatjuk, hogy milyen gyakran (hány óránként) javasolt az adott készítmény ismételt alkalmazása. A legjobb riasztóhatást a dietil-toluamid (DEET), a pikaridin, valamint az etil-butil-acetil-aminopropionát hatóanyagú készítmények biztosítják.
2. Erdei kirándulások alkalmával viseljünk világos színű, hosszú ujjú, galléros inget, valamint sűrű szövésű, szintén világos nadrágot – a világos színű ruházaton ugyanis sokkal könnyebb észrevenni a sötét színű kullancsokat. Az inget tűrjük be a nadrágba, a nadrág szárát pedig a zokniba vagy a bakancsszárba. A séta során rendszeresen pillantsunk a ruházatunkra, így a rajtunk mászó kullancsokat hamar észrevehetjük.
3. A bőrbe fúródott, táplálkozását megkezdő kullancsot mihamarabb el kell távolítani! Mivel a kullancs által hordozott kórokozók átvitele jellemzően csak a szúrást követően néhány óra múlva kezdődik el, ez általában eredményes módszer a kórokozók átvitelének megakadályozására. Ehhez gondosan vizsgáljuk át azokat a bőrfelületeket, elsősorban a hajlatokat és a deréktájékot, ahová a kullancsok előszeretettel befúrják magukat. Mivel a kifejlett kullancs a vérszívás megkezdésekor anyajegyre is hasonlíthat, ezért figyelmes keresésre van szükség.
4. A kullancs eltávolításhoz egy vékony hegyű csipesz a legalkalmasabb, amellyel a kullancs a bőrhöz legközelebb eső részénél ragadható meg anélkül, hogy utótestét összenyomnánk. A kullancsot ezután határozott mozdulattal kihúzzuk rögzülési pontjából. A bőrből történő eltávolításukhoz speciális eszköz, kullancs-eltávolító kanál is vásárolható. Szükség esetén azonban két körmünk közé fogva, gyengén csavaró mozdulattal is kihúzható a kullancs, mert az a legfontosabb, hogy minél előbb eltávolítsuk bőrünkből.
5. Lehetőség esetén a sebet langyos, szappanos vízzel öblítsük le. Előfordulhat, hogy a kullancs eltávolításakor a bőrben marad a sebben apró, visszahajló horgocskákkal rögzült szájszerv. Ez azonban már a kórokozó-átvitel szempontjából nem jelent veszélyt; így ha nem tudtuk kiszedni, akkor mint egy apró szálka idővel magától kilökődik a bőrből. Célszerű a befúródott kullancs helyét és eltávolításának idejét a naptárba feljegyezni, hogy az esetleges betegségtünetek megjelenésekor az orvost tájékoztathassuk a kullancscsípés időpontjáról.
.