Azonnal fordulj orvoshoz, ha ez igaz rád – Szörnyű betegséget is jelezhet a gyakori korán kelés

korán kelés
PUBLIKÁLÁS: 2025. július 02. 09:45
Már az ébresztőóra megszólalása előtt felébredsz és vissza sem tudsz aludni? Ha te is korán keléssel küzdesz, ne hagyd figyelmen kívül ezt a gyakori jelenséget, hiszen súlyos betegség előjele lehet. Ismerd meg, mi állhat a háttérben és ne vedd félvállról!

Az alvás kulcsfontosságú szerepet tölt be egészségünkben és jóllétünkben, mivel testünk az éjszaka során regenerálódik és töltődik fel energiával. A nem megfelelő pihenés azonban rengeteg betegséget idézhet elő, sőt már rövid távon is hatással lehet gondolkodásunkra, rekacióidőnkre és hangulatunkra. Így, ha a korán kelés megkeseríti a mindennapjaidat, sőt még a hétvégéket is, amikor végre nyugodtan pihenhetnél, jobb, ha tisztában vagy azzal, mi állhat a probléma hátterében.

korán kelés, orvos, szakember, betegség
A korán kelés  súlyos betegség előjele lehet Fotó: Andrei_R /  Shutterstock 

A pihentető alvás fontossága és korán kelés árnyoldala

Az orvosok a pihentető alvást ugyanolyan fontosnak tartják, mint a kiegyensúlyozott, tápláló étrendet és a testmozgást. A nyugodt szundítás ugyanis javítja a koncentrációt, a döntéshozatalt és a hangulatot, fokozza a fizikai és mentális teljesítményt, csökkenti a szív- és érrendszeri megbetegedések kockázatát, erősíti az immunrendszert, hozzájárul a hormonális egyensúlyhoz, valamint hozzásegít téged ahhoz, hogy könnyebben megküzdj az eléd gördülő akadályokkal és jobban kezeld a stresszt.

A fentiek alapján tehát teljesen egyértelmű, hogy mennyire pozitív hatással van szervezetünkre a megfelelő alvás, azonban a szakértők arra hívják fel a figyelmet, hogy összefüggés lehet a korán kelés és egy szervezetet legyengítő hormonális állapot között, ami súlyos szívproblémákhoz vezethet.

korán kelés, ágy, ébresztőóra, alvó férfi, betegség
Összefüggés lehet a korán kelés és a pajzsmirigy túlműködés között Fotó: Nanci Santos Iglesias /  Shutterstock 

A korán kelés és a pajzsmirigy túlműködés kéz a kézben járhat

A pajzsmirigy túlműködése, azaz a hipertireózis körülbelül minden 100. embert érint, melynek során a szervezet túl sok hormont termel. Tünetei közé tartozik többek között az ingerlékenység, a fogyás, az izomgyengeség és az alvászavarok, a hipertireózis ugyanis éberebbé teszi a betegeket és álmatlanságot okoz.

Gyakrabban fordul elő nőknél, mint férfiaknál, általában 20 és 40 év közötti korban

 – állítja Dr. Gaurav Agarwal hormonális zavarokkal foglalkozó szakember a Daily Mail Onlinenak és hozzáteszi, hogy a korai ébredés gyakran a betegség első jele lehet.

Az orvos szerint az állapot mindenképpen kezelést igényel, hiszen a kisebb kellemetlen tüneteken kívül, mint a duzzadt nyak vagy a szorongás, szabálytalan szívverést, ennek következtében pedig halálos szívelégtelenséget is okozhat. Amennyiben tehát pajzsmirigyünk túlműködik, a stresszreakció egyensúlya felborulhat, ez pedig korán keléshez vezethet.

Mikor alakulhat ki a betegség?

A pajzsmirigy túlműködés egyik oka a Graves-kór, ami egy autoimmun betegség, melynek során az immunrendszer olyan antitesteket termel, amik fokozzák a pajzsmirigy működését. Emellett a genetika hajlam, valamint a dohányzás is növelheti a betegség kialakulásának esélyét.

Az alábbi videóban egy ápolónő ad tippeket arra vonatkozóan, hogy hogyan merülhetsz gyorsan álomba:

 

 

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.