A várandósság során legalább négyszer - kötelezően háromszor - vesz részt terhességi ultrahangvizsgálaton a kismama. A terhességi ultrahang időpontjairól, fontosságáról és hatásairól Dr. Molnár László ultrahang-specialistával beszélgettünk.
Dr. Molnár László: Amikor a kismama első terhességi tesztje pozitív, a nőgyógyász hüvelyi ultrahanggal vizsgálja meg a kismamát. Ezt szokták „nulladik ultrahangnak”, vagyis a terhességet megállapító ultrahangnak is nevezni. Az élet megindulásának első bizonyítéka az ultrahangon észlelt szívműködés. A terhesség megállapításán kívül azt nézi az orvos, hogy élő terhességről van-e szó (van-e szívműködés), hány baba van odabent, jó helyen tapadt-e meg. Ez a vizsgálat általában a 6-7-8. héten történik meg.
Dr. Molnár László: A várandósság alatt három kötelező ultrahang van. Az első az I. trimeszteri (12-13. heti) ultrahang szűrővizsgálat, ezt Down-szűrésnek is szokták nevezni, bár a Down-szindróma jeleinek keresése csak egy kis része ennek a vizsgálgatnak. Vizsgálat szempontjából ez az első alkalom, amikor már jól vizsgálható a magzat, mindene megvan, és viszonylag sok rendellenesség kimutatható már ebben a korban, amely a magzat valamint a kismama gondozása szempontjának fontos tényező lehet. Ha kromoszóma-hibára utaló eltérést találunk, egyéb, genetikai vizsgálat is szóba jöhet.
A II. (genetikai) ultrahang a 19-21. hét környékén esedékes. A baba ekkor már nagyobb, még jobban analizálható. Ilyenkor a család számára is jól látható már a magzat az ultrahangon. Ez az az ultrahangvizsgálat, amelyik szervi eltérések vizsgálata szempontjából a legfontosabb. Ekkor, a 18 -21. hét között készül például a mindössze 20 mm-es magzati szív anatómiai vizsgálata is (ezt speciális képzettségű, magzati szívultrahangot is végző gyermekkardiológus vizsgálja általában). Ekkor még, az esetlegesen felismert eltérés ismeretében,az édesanyának lehetősége van dönteni arról, hogy kihordja-e a babát vagy sem.
A III. ultrahangon (a terhesség harmadik trimeszterében) nem a genetikai hibákat keressük. Ott arra vagyunk kíváncsiak, hogy a magzat megfelelően fejlődik-e, azaz a növekedés üteme megfelel-e az elvártnak, és van-e arra utaló jel, hogy a baba elmaradna a fejlődésben. Vannak olyan eltérések is, amelyek ebben a korban ismerhetők fel, de az I. és II. ultrahangos vizsgálathoz képest ekkor már sokkal ritkábbak.
Dr. Molnár László: Mindegyik nagyon lényeges, de az első és a második trimeszteri ultrahangvizsgálat kiemelkedően fontos: ezen vizsgálatok során a hibák több mint kilencven százalékát fel tudjuk ismerni. Amely felismerés a baba életkilátásainak, későbbi életminőségének szempontjából lényeges lehet, illetve szerepet játszhat abban is, hogy a szülés körülményei megfelelőek legyenek. Hiszen ma már van arra lehetőség - épp e technikai fejlődésnek köszönhető, előre várható következmények minimalizálása végett - hogy olyan orvosi team legyen jelen a szülésnél, ahol a baba élete szempontjából lényeges ellátást azonnal, tervezetten megkaphatja (például egy előre látható, súlyosabb szívhiba esetén). Adott esetben már a magzati korban, a mama hasában elvégzett műtét után, vagy gyógyszeres kezelés hatására egészségesen születhet meg a gyermek.
Dr. Molnár László: Előfordul, hogy valamelyik ultrahangvizsgálat során olyan eltérést találtunk, amely további, speciális vizsgálatot igényel. Ilyen például az említett magzati szívultrahang vizsgálat. És van, hogy a kötelező vizsgálatokon kívül sűrűbb ultrahangos vizsgálatot javaslunk a kismamának, hogy a magzat fejlődését jobban nyomon tudjuk követni. Természetesen arra is lehetőség van, hogy az anyuka kérésére „babamozis” ultrahangfelvételek készüljenek.
Dr. Molnár László: Jelen pillanatban az ultrahangnak kimutatott, tudományosan igazolt káros hatása nincs. Fájdalmatlan, ártalmatlan vizsgálat, azaz nem fordulhat elő, hogy ellenjavallt lenne az ultrahangvizsgálat.
Dr. Molnár László: Azt szoktam mondani viccesen, hogy nem „kis denevérbébik” vannak odabent. (mosolyog) Az ultrahang, mint hanginger ugyanúgy nem zavarja a babákat, mint minket, felnőtteket, mivel az ő fülük sem hallja az ultrahangot. A hallószerv a 18-20. hét környékén kezd kialakulni, tehát korábban egyáltalán nem érzékeli a baba, hogy kívülről egy ilyenfajta inger éri, tehát attól tartani, hogy közvetlen zavarná a babát, nem valós félelem, fölösleges aggodalom.
Fontosnak tartom elmondani, hogy bár a babamozi nagyon népszerű, tudni kell, hogy nem helyettesít egyetlen genetikai ultrahangvizsgálatot sem. Ez csak kiegészítő plusz, például fotós emlék készülhet a magzati korból, és pozitív élményeket ad a családnak.
Köszönöm a válaszokat!
Tünde
További terhességgel, szüléssel és gyermekneveléssel kapcsolatos tartalmakat olvashatsz a Bezzeganya Facebook oldalán.
Tetszik?