
Kevés ijesztőbb dolog létezik egy leendő szülő számára, mint amikor kiderül: a várva várt kisbaba súlyos genetikai rendellenességgel fejlődik az anyaméhben. A holoprosencephalia – vagyis az „egybeforrt agy” – egy ritka, de súlyos betegség. A legsúlyosabb esetekben a gyermekek arca a görög mitológiából ismert Küklopszokra emlékeztethet: előfordulhat, hogy csak egyetlen középső szem alakul ki. Ezért hívják a betegséget sokszor „Küklopsz-betegségnek”. Bár rendkívül ritka, az ilyen rendellenesség létezése is rávilágít arra, mennyire összetett és érzékeny folyamat egy emberi élet kialakulása.
Ideális esetben az agy két részre szokott válni, amikor egy kisbaba az anyaméhben fejlődik. Ez a folyamat azonban egy ritka hiba miatt meghiúsulhat, és az agy részben, vagy egészben egyben maradhat. Így alakul ki a holoprosencephalia, vagy röviden HPE.
Ez a genetikai rendellenesség nemcsak az agyat érinti, hanem az arcot is torzíthatja, és sajnos sokszor súlyos egészségügyi problémákhoz vezet.
Nem csak az agy a gond! A holoprosencephalia az arcot is megváltoztatja – néha drámai módon. A legsúlyosabb esetekben, például az alobar formánál előfordulhat az úgynevezett cyclopia (Küklopsz-betegség), amikor csak egyetlen középső szem alakul ki. Ez nagyon ritka, de enyhébb esetekben is előfordulhat, hogy a szemek túl közel ülnek egymáshoz, vagy lapos az orr, esetleg hiányzik a középső fog.
A fő bűnös a genetika – bizonyos gének, mint az SHH vagy a ZIC2 hibája okozza az agy „összeforrását”. Ezek a gének olyanok, mint az agy „programozói”: ha elrontják a kódot, baj lesz. Ráadásul a környezeti tényezők is szerepet játszhatnak, például az anyai cukorbetegség, bizonyos gyógyszerek vagy az alkohol.
Szerencsére ma már a terhesség alatt, ultrahanggal sokszor kiszűrik a problémát, így időben megkezdhető a felkészülés, és genetikai tanácsadást is kaphatnak a szülők.
Gyógyítani sajnos nem lehet, de a tüneteket kezelni, a gyerekek életminőségét javítani igen, bár ehhez komoly orvosi csapat (neurológus, fejlesztőpedagógus, endokrinológus) munkájára is szükség van.
Az alábbi videóból többet is megtudhatsz a betegséggel kapcsolatban:
Alábbi cikkeinket se hagyd ki:
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.