Valóra vált rémálom: a betegség, amikor a kezed ellened fordul

betegség
PUBLIKÁLÁS: 2025. július 16. 13:45
Elképzelni is furcsa, de van, akinek a saját keze a legnagyobb ellensége. Az idegenkéz-szindróma nevű neurológiai betegség lényege, hogy az egyik karod mondhatni önálló életre kel. A betegség igen ijesztő, cikkünkben pedig most feltárjuk a részleteket!

Nem sci-fi, nem horrofilm: az idegenkéz-szindróma egy valódi diagnózis. Az ebben a betegségben szenvedő személyek keze mondhatni önálló életre kel és irányíthatatlanná válik. Alább a részletek!

Idegenkéz-szindróma nevű betegségben szenvedő nő poharat próbál a kezében tartani
Idegenkéz-szindróma, egy rejtélyes betegség
Fotó: Kulkova Daria /  Shutterstock 

Idegenkéz-szindróma: egy rejtélyes betegség

Mi az az idegenkéz-szindróma?

Idegenkéz-szindrómáról (Alien Hand Syndrome, AHS) akkor beszélünk, amikor az egyén egyik végtagja „önálló életre kel”, mintha valaki más irányítaná. Nem szándékos rángatózásokkal jár, de előfordulhat evőeszközök akaratlan felvétele, egy ing be- vagy kigombolása, tárgyak elkapása. A beteg általában próbálja leállítani ezeket a mozdulatokat, de a végtagnak akaraton kívüli parancsokat küld az agy. Ezek általában komplex mozgások formájában jelentkeznek, tudatosnak tűnő célokkal, miközben a beteg tehetetlen marad.

Mi áll a hátterében?

Ez az ijesztő állapot gyakran agyvérzés, agydaganat vagy komoly agyi sérülés következménye lehet. Vannak, akik agyműtét után szenvednek ettől a rejtélyes betegségtől. Az AHS leggyakrabban a bal kéznél jelentkezik, miután a jobb agyfélteke sérül, de lábban jelentkező tüneteket is dokumentáltak már.

Egy agy MRI-felvételére mutató orvos
Az idegenkéz-szindróma gyakran agyműtétek következménye
Fotó: Gorodenkoff /  Shutterstock 

Valós esetek

  1. Egy nő tévét nézett, miközben a bal karja önkéntelenül integetni kezdett, majd a haját kezdte simogatni – az akaratlagosság teljes hiányával.
  2. Egy férfi a borotválkozásnál vesztette el az irányítást: a keze önállóan kapott tárgyak után – hiába próbálta megfékezni.  
  3. Van, hogy a két kéz egymásnak ellentmondó mozdulatokat végez – az egyik kinyit valamit, a másik visszazárja.  

Diagnosztizálás  

Az orvosok CT-vel és MRI-vel kutatják az agyban megbúvó elváltozásokat, hogy kiderüljön, mi idézte elő ezt a hihetetlennek tűnő betegséget.

Van rá gyógymód?

A legtöbb kezelés a szindrómát kiváltó betegség, állapot megszüntetésére koncentrál, és bár gyógyszerekkel vagy terápiával a tünetek is enyhíthetők, az „idegenkéz” kontrollálása nem egyszerű. Sok esetben idővel magától enyhül, ami akár évekbe is telhet.

Az idegenkéz-szindróma ritka, de épp ezért ijesztő. Olykor abszurd jeleneteket okozhat. Az agykutatás azonban folyamatosan halad előre: egyre többet tudunk arról, miként lehet az elveszett kontrollt visszaállítani – akár kis lépésekben is.

Az alábbi cikkeinket se hagyd ki:

 

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.