A Vatikán ezen a héten, szerdán kezdi meg a konklávét, vagyis a pápaválasztást. Hogyan választják meg az új egyházfőt? Miből áll a konklávé? Mit jelentenek a különböző színű füstök? Kik az esélyesek a Szentszék betöltésére? Itt a válasz!
Rengeteg titkos folyamat előzi meg a fehér füst felszállását. A Bíborosi Kollégium jelenleg 252 bíboros taggal rendelkezik, ebből 133 bíboros jogosult a szavazásra a konklávén. Mutatjuk, hogyan készül az egyház erre a fontos eseményre!
Ugyan zárt ajtók mögött zajlik a pápaválasztás, a világon mindenhol mennek a találgatások, ki lehet majd Ferenc pápa utódja. 35 évnél idősebb, megkeresztelt, nőtlen férfi lehet csak pápa, de szinte mindig a bíborosok közül került ki.
Fontos megjegyezni, hogy a konklávén a 80 év alatti bíborosok szavazhatnak, így a 252 bíborosból 133 fog választani. A Sixtus kápolna lesz a választás helyszíne, ahova se bluetooth, mobil, GPS, sem WIFI nem juthat be. Teljesen elzárják őket a külvilágtól. Az ajtókat drónzavaró puskákkal őrzik.
Amíg a konklávé zajlik, a Ferenc pápa által is kedvelt Szent Márta házban szállnak meg a bíborosok. Ugyanazok a titoktartási szabályok érvényesek ott is. A bíborosok saját személyzettel rendelkeznek, akik szintén elzártan, titoktartásra kötelezve mozoghatnak a bíborosok körül. A titoktartás a konklávé lezárulta után is mindenkit kötelez.
Amint elhangzik ez a mondat, csak a szavazójoggal rendelkező bíborosok maradhatnak a Sixtus kápolnában, ezzel a konklávé kezdetét veszi. A választás módja anonim, a határozatképességhez 2/3-os többség szükséges.
A szavazólapokra azt írják; Elligo in Summum Pontificem, azaz "pápának választom", majd ez alá írják a nevet.
Kisétálnak az oltár elé, esküt mondanak, majd becsúsztatják a cetlit a szavazóurnába. Ezután 6 véletlenszerűen kiválasztott bíboros kikiáltja, ha megvan az eredmény. Amennyiben nincs meg a 2/3-os többség, kályhába dobják a cetliket és készülnek az újabb fordulóra.
A választás sikertelenségét a fekete, sikerességét a fehér füst jelzi. Az elmúlt választásokon a konklávé nem tartott tovább 4 napnál, remélhetőleg most is hasonlóan rövid lesz.
Sokan esélyesnek tartják Luis Antonio Tagle fülöp-szigeti bíborost, Pietro Paolin olasz bíborost, valamint Robert Prevost amerikai bíborost és Erdő Péter magyar bíborost is. Fontos tudni, hogy a bíborosok döntését elsősorban az egyházvezetés iránya határozza meg, vagyis hogy konzervatív vagy inkább liberális vezetést szeretnének az egyházban.
A fenti mondat jelzi majd a konklávé sikerességét és az új Szentatya kilétét is ezután fedik fel. A közvélemény alapján is esélyes pápajelölt, Erdő Péter bíboros videón üzent Rómából. Az általa tartott misén arra szólította a híveket, hogy imádkozzanak a konklávéért, a bíboros atyákért, hogy olyan pápát válasszanak, aki Jézus akarata szerint tudja vezetni az egész egyházat.