Felkészül a DM, a Rossmann, a Müller, a Douglas, az Azúr, az Estée Lauder és az Yves Rocher.
Május 19-től újabb árréscsökkentést vezet be a kormány, amely kizárólag a háztartási termékeket forgalmazó drogériákra lesz érvényes. A szabályozás részleteiről Palóc André nyilatkozott. A Nemzetgazdasági Minisztérium szóvivője szerint az intézkedés pozitív hatása már az inflációs adatokon is látszik. Mindeközben a pénzintézetek, a telekommunikációs szolgáltatók és a biztosítók is önkéntes díjkorlátozást vezettek be, amely újabb pénzügyi segítséget nyújthat a magyar családoknak.
Mint írtuk, az indokolatlanul magas áremelések miatt a kormány március 17-én árréscsökkentést vezetett be. A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) legfrissebb adatai szerint az intézkedés hatására már legalább 905 termék ára csökkent, átlagosan 19,3 százalékkal. Az állami beavatkozás már a Központi Statisztikai Hivatal adataiban is kimutathatók: áprilisban az infláció mértéke 4,2 százalékra, míg az élelmiszer-inflációé 5,4 százalékra esett vissza.
A kormány május 19-től augusztus 31-ig újabb árréscsökkentést vezet be, amely kizárólag a háztartási termékeket forgalmazó drogériákra lesz érvényes. A szabályozás harminc termékkategória több ezer termékére vonatkozik, ami akár 18 százalékos árcsökkenést hozhat. Az intézkedés többek között kiterjed a mosogatószerre, a mosóporra, a papír zsebkendőre és a tusfürdőre, amelyeknél jelentős, több mint 30 százalékos árrés azonosítható. Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter bejelentése szerint az érintettek a legfőbb piaci szereplők lesznek, így a DM, a Rossmann, a Müller, a Douglas, az Azúr, az Estée Lauder és az Yves Rocher üzletei.
Érdemi segítség a családoknak
Az NGM szóvivője, Palóc André a hirado.hu kérdésére elmondta, hogy a drogériák már korábban értesültek az intézkedésről, és megfelelő idő állt a rendelkezésükre, hogy alkalmazzák a szabályozást.
A cél az, hogy sikerüljön a háztartásokat, a magyar családokat megvédeni ezektől az áremelkedésektől. Túl az inflációs számokon, valóban szeretnénk érdemben segíteni a családoknak, hogy a kasszáknál kevesebb pénzt kelljen otthagyniuk
– hangsúlyozta.
Palóc André kiemelte, hogy az intézkedés jelenleg is látszik az infláció csökkenésében.
A kormány szeretné elérni, hogy az infláció 3–4 százalék körüli sávba kerüljön, az élelmiszer-infláció pedig 5 százalék alá csökkenjen.
Mint mondta, a háztartási cikkekre vonatkozó szabályozás meghatározásakor azokat a termékeket vették figyelembe – például fogkefe, fogkrém, tusfürdő, mosószer, mosogatószer –, amelyet a magyar háztartások a leggyakrabban vásárolnak meg.
Az intézkedés kizárólag a drogérialáncokra vonatkozik, az élelmiszert és nem élelmiszert árusító vegyes kereskedelmi egységekre nem. Ugyanakkor a versenyhelyzet miatt arra számít a kormány, hogy a vegyeskereskedők is csökkentik az áraikat. „Mivel versenyhelyzet alakul ki, így a kiskereskedelmi láncoknál is csökkennek majd az árak. De félteni nem kell a szereplőket, mert a fogyasztás folyamatosan növekszik” – hangsúlyozta Palóc André, hozzátéve, hogy a fogyasztáshoz kapcsolódó bevételek 13 százalékos növekedést mutatnak az előző évhez képest.
Az élelmiszerekre vonatkozó árréskorlátozás meghosszabbításáról május 21-én, a következő kormányülésen születhet döntés. A szóvivő szerint az inflációs és a májusi online pénztárgépes adatok nagyban segíthetik majd a kormányzati döntést.
Újabb szektorokkal egyezett meg a kormány
Palóc André arra is felhívta a figyelmet, hogy a kormány a pénzintézetekkel, a telekommunikációs szolgáltatókkal és a biztosítókkal is megállapodást kötött. Az említett szolgáltatók önkéntes alapon vállalták, hogy a díjaik nem emelkednek tovább, míg a bankszektorban a már megvalósult díjemelkedéseket is eltörlik.
„A lakásbiztosítások díjait befagyasztják egészen a jövő évig, és a tavaly év végi díjak lesznek jellemzőek. Az intézkedés közel hárommillió családot érint és 15–25 milliárd forintot hagy a magyar háztartások zsebében évente” – tette hozzá.
A szabályozások betartását a fogyasztóvédelmi hatóság is folyamatosan ellenőrzi. Az NGM szóvivője szerint az eddigi tapasztalatok szerint az árréscsökkentéssel összefüggésben nem történtek jelentős visszaélések. „A boltok fegyelmezetten betartják az árkorlátozás szabályait. Helyszíni ellenőrzések is zajlanak, nemcsak központi adatbekérés. Ilyen típusú panaszokat szerencsére nem látunk” – mondta Palóc André.
A jelenleg is zajló fogyasztóvédelmi konzultáció eredményei alapján a kormány további szigorításokat is megfontolhat, különösen az akciós trükközések és az online kereskedelem területén. „Nagyon sokszor lehet azzal találkozni, hogy egy-egy termék árát csak egy napra felviszik, hogy utána kedvezményes áron kínálhassák. A másik gond pedig az online kereskedőknél van, főleg a harmadik országbeli szereplőknél, ahol gyakoriak a minőségi problémák és a nehézkesek visszaküldések” – sorolta a lehetséges szigorítási irányokat az NGM szóvivője.