Ezeket az trükköket otthon is elvégezheted!
Bár lehetetlen pontosan megjósolni, meddig élünk, szakértők az évek során kidolgoztak olyan egyszerű teszteket, amelyekből következtethetünk arra, hogyan öregszünk – jól vagy kevésbé jól. Az egyik legismertebb a sit-to-stand teszt, mely azt vizsgálja, hogy valaki hány alkalommal tud felállni és leülni 30 másodperc alatt. A gyengébb eredmény csökkenő mozgásképességre és nagyobb esésveszélyre utalhat.
De ha tényleg szeretnéd tudni, milyen formában van az elméd, a fizikai állapot mellett a mentális élesség, az érzelmi ellenállóképesség és a szociális kapcsolatok is számítanak – állítja Marco Arkesteijn, a walesi Aberystwyth Egyetem sport- és mozgás-biomechanika oktatója.
Ő a következő három otthon is elvégezhető kognitív tesztet javasolja:
1. Trail Making Test (TMT):
- A feladat: összekötni számokat, majd számokat és betűket felváltva egy adott sorrendben.
- A cél: a vizuális figyelem, az információfeldolgozás sebessége és az úgynevezett végrehajtó funkciók (döntéshozatal, váltás, gátlás) mérése.
2. Stroop Teszt:
- A feladat: kimondani a szavak színét, nem pedig magát a szót, pl. ha a „PIROS” szó kék tintával van írva, a helyes válasz: „kék”.
- Ez az automatikus válaszok gátlásának képességét méri, amely romlik, ahogy öregszünk vagy neurológiai problémák jelentkeznek.
3. Dual-task kihívás:
- A feladat: egyszerre két feladat elvégzése, például sétálás közben számolás vagy beszélgetés.
- Ez segít feltárni, hogyan hat a kognitív terhelés a fizikai teljesítményre – például egyensúlyra vagy járásra.
A szakértő szerint érdemes ezeket a teszteket havonta ismételni, így észrevehetők a pozitív vagy negatív változások is, írja a The Sun. Arkesteijn szerint nincs egyetlen szám vagy eredmény, ami megmondja, mennyire öregszel jól – ez egy összetett képlet, amelybe a fizikai állóképesség, a mentális agilitás, a lelki stabilitás és az emberi kapcsolatok egyaránt beleszámítanak.