Hatalmas adrenalinfröccsöt ad a balinkapás - állítják a világbajnok pergetőhorgászok

pergetés
PUBLIKÁLÁS: 2024. július 26. 11:30
Több mint 800 ezer horgászigazolvánnyal rendelkező pecás van Magyarországon, és ez a szám egyre csak növekszik. A Bors hetente jelentkezik horgászrovatával, amellyel még több embert kívánunk kicsalni a tó- vagy folyópartra. Ezúttal a balinozás rejtelmeibe avatottak be minket az év férfi horgászai, ­Deák Ferenc és Hipszki Róbert.

A nyári meleg egyik slágerhala a pergetőhorgászok körében a balin. A kánikulában felgyorsul az anyagcseréje, így a kapókedve is megélénkül, ezáltal szó szerint zabál. Úgy is mondhatnánk, ilyenkor él, mint hal a vízben. Igaz, nem a tűző napon tudjuk legeredményesebben a horogra csalni, hanem a reggeli és esti fényváltáskor.

Pergetve, legyezve, élő hallal

Elsősorban csónakból perget a világbajnok páros Fotó: Bors

– Horgászati módszert tekintve eredményesek lehetünk pergetve, legyezve vagy akár élő halas módszerrel is. 

Mi elsősorban csónakból pergetve horgászunk rájuk, azonban úgy is többféleképp, főként úgynevezett „csorgó” technikával keressük a part szélében vadászó balinokat. Ilyenkor wobblereket dobálunk a parti kövezés irányába, és viszonylag nagy sebességgel vontatjuk be a csónakig

 – fogalmazott a Borsnak a világbajnok ­Deák Ferenc, akitől vb-győztes társa, Hipszki Róbert vette át a szót. – A másik kedvelt balinos technikánk a kőgátakon átbukkanó és ott visszaforduló vizekben való horgászat, ezek a helyek szép számmal össze tudják gyűjteni a táplálékhalakat, amelyek mágnesként vonzzák magukhoz a ragadozókat.

Tiszta víz előnyben

Deák Ferenc arról is szót ejtett, hogy olyan vízterületeken lehetünk a legeredményesebbek, ahol a balin jól lát, hiszen elsősorban a szemére hagyatkozik.

Deák Ferenc legnagyobb balinja 78 centi hosszú volt Fotó: Bors 

– A közhiedelemmel ellentétben a balin nemcsak a küszök „hajkurászásában” jeleskedik, hanem előszeretettel lakomáz a fenéken élő rákokból, kisebb durbincsokból, ezért érdemes a víz különböző rétegeiben keresni. Folyóvízen eredményesek lehetünk kőruganyokon, parti kövezéseken, ahol kellően sodró víz van, illetve ahol a part menti növényzet belelóg a folyóba, ezzel megtörve annak sodrását, valamint a sekélyebb sóderes, homokos platókon. 

Állóvízen érdemes a növényes, hínáros régiókat keresni, mivel ott a balin több tápláléka is megtalálható, és a felszínen húzott csalival pedig hatalmas adrenalinfröccsöt jelent, amikor rárabol a balin.

 Tavi körülmények között érdemes nyitott szemmel járni a nyílt vízi területeken is, mivel ha látunk egy-egy rablást, ott nagy eséllyel nem az az egy balin tanyázik, ilyenkor érdemes bekészíteni egy olyan botot és csalit, amivel nagy távolságból is elérhetjük ezeket a rablásokat – tette hozzá az év férfi horgásza.

Hipszki Róbert azt is elárulta, milyen színű csalikkal lehetünk a legeredményesebbek.

Hipszki Róbert is gyönyörű halakat fog Fotó: Bors

– Az esetek többségében természetes színű, matt vagy csillogó, 5-7 centiméteres minnow, 3-5 cm méretű cranck wobblereket akasztunk első körben a kapocsba, azonban ezt befolyásolhatja a víz áttetszősége. Amennyiben a víz koszosabb – ebből adódóan a balin sem látja olyan jól a csalit –, abban az esetben előkerülnek a fehér, illetve rikító, fluo színű wobblerek – tette hozzá a világbajnok pergetőhorgász.

24 óra alatt 35 darab

Hogy nyáron mennyire eredményesek lehetünk, azt jól mutatja, hogy a ­Deák–Hipszki páros egy 24 órás versenyen 35 (!) darab balint fogott.

A legnagyobb balinunk pedig mindkettőnknek 78 centiméter (farokvégig) hosszú volt. 

Súlyukat tekintve hiteles adattal nem tudunk szolgálni, hiszen a versenyeken kizárólag a halak hosszát pontozzák – zárta Deák Ferenc.

 

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.