Aktuális

Játszani lehet, kukkolni tilos a drónokkal

Balajti Péter

Létrehozva: 2015.12.19.

Az idei karácsony egyik legnagyobb slágerévé nőtte ki magát a hadiiparból indult, földről irányítható, repülő szerkezet, a drón. 

Egyszerűnek tűnik, holott cseppet sem könnyű elsajátítani ezeknek a repülő masináknak az irányítását. Klinger Károly villamosmérnök, az Eagle Ronda multikopter megalkotója azt mondja a Borsnak, célszerű először lakásban ismerkedni a kezeléssel.

– Az egyszerűnek tűnő külső senkit se tévesszen meg, a percenkénti mintegy húszezres fordulatszám komoly teljesítmény, és nem megfelelő üzemeltetés esetén balesetveszély-forrás. Éppen ezért a multikopter használatát tízéves kor alatt nem ajánlom, mert komoly türelmet és térlátást igényel az irányítása. Szabad térben rá­adásul komoly magasságba emelkedhet a szerkezet, amelynek mozgását és irányát a széllökések is befolyásolhatják, s egy százméteres magasságból elszabaduló szerkezet erőteljes becsapódásával hatalmas károkat okozhat, amikért az üzemeltetőt terheli a felelősség. Ezért is ajánlott lakott területtől és autóúttól, a repterektől távol reptetni – összegez a szakember.

A drónok között is óriásiak a különbségek – árban és tudásban egyaránt. A tízezer forintos modellektől a százezer feletti darabokig széles a kínálat. A legegyszerűbb, négyhajtóműves szerkezetek is szép teljesítményre képesek, ugyanakkor nem árt tudni: ha az egyik hajtóművük a levegőben meghibásodik, akkor borítékolható a zuhanás, az abból eredő károkra pedig nem terjed ki a termék garanciája. A hat- vagy éppen nyolchajtóműves hexa- és oktakopterek ilyen szempontból biztonságosabbak, még ha drágábbak is, és súlyuk miatt kevesebb időt is tölthetnek a levegőben a négymotoros társaikhoz képest.

Engedély

Jelenleg nem engedélyköteles a magáncélú drónok röptetése hazánkban – közölte megkeresésünkre a Nemzeti Közlekedési Hatóság, igaz, dolgoznak a szabályozáson. A Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság arra figyelmeztet: a technológia nem megfelelő használata lehetőséget nyújt az egyének magánszférájának nagyfokú megsértésére, így a drónos felvételkészítések körültekintést igényelnek. A tréfásnak tűnő, ablakon keresztüli vagy kertbe kukkolások ugyanis jogsértőek.

– Érdemes megnézni a feltüntetett repülési időt, ami drasztikusan csökkenhet, ha az adott eszközön a röptetés mellett kamerát is üzemeltetünk. Éppen ezért tartalék akkumulátorból is ildomos alaposan feltankolni – magyarázza Klinger, aki szerint felejtsük el a házi barkácsolással felszerelt kamerákat, mert azzal csak a balesetveszélyt lehet növelni. Ha légi felvételeket akarunk készíteni, direkt kamerás modellben gondolkodjunk! Igaz, az irányítás melletti kamerakezelés komoly gyakorlatot kíván.

 

Mire érdemes még figyelni?

• A nyomásérzékelős modell tökéletesen képes tartani a magasságot, a GPS-es pedig visszatalál a felszállási ponthoz. Igaz, a helymeghatározót összezavarhatja a köd.

• A szakértők szerint, bár akadnak okostelefonnal irányítható darabok, a mobilokkal való távvezérlés kifejezetten nehézkes.

• A komolyabb eszközök ismérve, hogy külön kaphatóak hozzájuk alkatrészek, illetve távirányítók, amelyek egyedi kód alapján működnek, így nem fordulhat elő, ami több rádiófrekvenciás eszköz tulajdonosának rémálma, hogy használat közben illetéktelenek rácsatlakoznak az adott frekvenciára, és átveszik az irányítást.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek