A legkülönfélébb építményekhez a világ minden táján a leghajmeresztőbb lépcsők készültek az évezredek során és a közelmúltban is. A CNN toplistáját a kambodzsai Angkor lépcsői vezetik, amelyekről úgy tartják, a mennybe vezetnek.
Ahogy a modern kori építészet is a csúcsra tör a magasabbnál magasabb épületek, létesítmények megálmodásával, a régmúlt építészeti csodái is emberfeletti magasságokba röpítenek.
A világ tán legfélelmetesebb, de mindenképpen az egyik legmonumentálisabb lépcsősora Angkorvat templomába vezet, amely a mintegy kétszáz négyzetkilométeres területen álló, több száz templom és szentély között magasodik. Ez az építmény Délkelet-Ázsia gyöngyszeme, Sziemreap városától hat kilométerre található.
A kontinens legnagyobb vallási épületkomplexuma, ötvenezer munkás, ötezer szobrász és kőfaragó harmincévnyi munkájával készült el. A ma is működő vallási központ fontos szerepet tölt be mind a hinduk, mind pedig a buddhisták életében. A lépcsők is vallási üzenetet hordoznak. Annak, aki meg szeretné mászni az építményt, strapabíró cipővel kell belevágnia a túrába. Az építők úgy gondolták, legyen a felfelé vezető út éppolyan nehéz, mint a mennybe vezető.
Miért lett templomváros?
Angkor a Khmer Királyság fővárosa volt 802 és 1432 között. Ma azért látjuk hatalmas templomvárosnak, mert a királyságban csak a templomokat építették kőből, minden más épület, még a paloták is fából készültek, így mára mind elenyészett.
A város 1431-ben, a sziámi thaiok támadása után néptelenedett el, a khmerek pedig új fővárost alapítottak. Angkort francia kutatók fedezték fel újra a XIX. század közepén.