Az utcán csókolózott, prostinak nézték, bilincs került a kezére. Ha mindez valamelyik arab országban esik meg, nem csodálkozunk. Csakhogy ez Los Angelesben történt pár napja, egy neves színésznővel, egy furcsa rendelet miatt, miszerint utcán nem lehet csókot váltani. De nem ez az egyetlen eszement utcai tilalom az USA-ban és a nagyvilágban.
Feketén-fehéren
Miközben az USA sok tekintetben a világ egyik leglazább országa, addig az amerikaiak – ki tudja, miért – ragaszkodnak az eszement rendelkezéseikhez. Ennek most egy híres színésznő látta kárát. Danièle Watts – aki Tarantinónak a Django elszabadult című filmjében lett világszerte ismert – ugyanis megfeledkezett a szigorú erkölcsű törvényi előírásról és a nyílt utcán – igaz, hevesen – megcsókolta a férjét.
A közelben álló yard azonnal közbelépett és igazoltatta a párt. Amíg a fehér bőrű Brian James Luca eleget tett a felszólításnak, addig a fekete bőrű színésznő megtagadta ezt, arra hivatkozva, hogy országában a rendőr csak akkor igazoltathat valakit, ha az illető valami gyanúsat tesz (ez egyébként igaz).
„Nem követtem el semmi olyat, ami indokolttá tette volna a zaklatást” – nyilatkozta később. Ám a rendőrök prostinak nézték, fehér bőrű férjét pedig kliensnek, így az igazoltatást megtagadó Watts kezét hátratekerték, megbilincselték, és eközben még le is kurvázták. A férfi azután tisztázott mindent, feleségéről leoldották a bilincset, ám a Twitterre is felkerült fotók tanúsága szerint a színésznő zokogott és teljesen kiborult a megalázottságtól. „Ha mindketten fehér bőrűek vagyunk, akkor ez nem történik meg” – nyilatkozta a férj.
Sevillai csendinkvizíció
Alfredo Guacho 21 éves spanyol egyetemista, mint korábban oly sokszor, autójának ablakát letekerve „bikára” állította a rádió hangerejét, így Sevilla egyik feléből a másikba, a suliba tartott. Csakhogy az egyik kereszteződésben villogó rendőrautó jelezte, húzódjon le a járda mellé. A rend őrei az igazoltatás után 500 eurós (mintegy 155 ezer forint) csekket nyomtak a kezébe, és a csodálkozó sofőr tudtára adták, hogy immár városi rendelkezés tiltja a vezetés közbeni hangos zenehallgatást.
Alfredo még szerencsésnek is mondhatja magát, mert a büntetési tétel akár ennek tízszerese is lehetett volna, mint ahogyan Sevillában immár nem szabad a kávéházak teraszán hangoskodni, csoportosan italt fogyasztani, és a pincérek sem húzhatják nyitáskor és záráskor a betonon a fémszékeket, és még a söröshordók utcai gurítgatása is tiltott.
A helyiek egyébként évek óta harcolnak a csendhez és pihenéshez való jogaikért: „El tudják képzelni, milyen az, amikor száz ember ordít az ablakunk alatt meccsnézés közben? Amikor reggel munkába indulunk, máris kimerültek vagyunk" – írták petíciójukban a lakosok. Panaszuk meghallgatásra talált, így azok a vendégek, akik túl hangosan beszélgetnek az utcán, szintén pénzbírság elé nézhetnek – adta hírül a brit The Guardian című lap.
Kínai pizsamatilalom
Látott már ön olyan kínai vagy japán turistát, aki ne a fényképezőgépét kattintgatta volna? Aligha. Nos, a kínaiak a saját hazájukban a telefonjaiktól nem tudnak megszabadulni egyetlen pillanatra sem – még ha az utcán össze is ütköznek egymással. A tízmilliós városokban tömegek sietnek valamerre fejüket leszegve és a billentyűket kopogtatva.
Erre az áldatlan állapotra kívánta felhívni a figyelmet a Csungking városának szórakoztató negyedét üzemeltető cég vezetősége, amikor elrendelte, hogy a központ egyik járdaszakaszát hosszában kettéválasztják: az egyiken csak a mobiljukat nyomkodók közlekedhetnek. Az ötlet amúgy nem új: a National Geographic tévécsatorna egyik műsora vetette először fel a mobilsáv gondolatát, és Washingtonban ki is próbálták már.
A pekingiek amúgy a 2008-as, általuk rendezett olimpia előtt adtak ki egészen elképesztő rendeleteket, amelynek gyűjteményét négymillió lakásba küldték szét. Megtiltották például, hogy a játékokra érkezőket a helyiek az életkorukról kérdezzék, nem lehetett a szomszédba pizsamába átmenni (ez arrafelé népszokás), betiltották a köpködést, sőt fekete cipőhöz a fehér zokni viselését is!
Római szendvicsháború
Végül szóljunk az Örök Városról. A rómaiak ugyanis megunták, hogy a városközpontba érkező turisták az utcákon, tereken, szökőkutak, szobrok peremén ülve esznek-isznak, alszanak, dorbézolnak. Gianni Alemanno harcot indított a szendvicsevők ellen – kommentálta az olasz főváros főpolgármesterének intézkedését a La Repubblica római napilap.
A bírság 25–500 euró (tehát 7800 és 130 000 forint) között mozoghat, a bűn mértékétől függően. A boltosok kalaplengetve üdvözölték a tilalmat, mert így – reményeik szerint – nem a magukkal hozott elemózsiát majszolják majd, hanem hozzájuk térnek be vásárolni. Török Hanna