Az országhatárokon túlra is elérnek most már a Mosolygó Kórház Alapítvány (MKA) védelmező karjai. A civil szervezet a betegség miatt kórházi ágyba kényszerült gyermekek gyógyulását segíti több száz önkéntessel országszerte immáron 10 éve.
Az alapítvány létrehozója, Csáky-Bornemissza Éva grófnő és az alapítvány elnöke, dr. Albert Royaards közreműködésének köszönhetően az MKA most már a környező országok több gyermekkórházában is jelen van. Nemrégen pályázati úton sikerült elnyerniük a svájci kormány támogatását.
– Svájci partnerünk, a Kind und Spital nevű szervezet immáron 35 éves szakmai múlttal rendelkezik. Ez az intézmény elsősorban gyermekjóléti és gyermekjogi kérdésekkel foglalkozik, de gyakran jár el felügyeleti szervként is – tudtuk meg Roth Esztertől, az MKA-projekt koordinátorától. A pályázattal az alapítvány anyagi támogatást is szerzett, de fontos eleme együttműködésüknek a tapasztalatok cseréje.
– A közelmúltban egy kétnapos workshopon tanulhattak önkénteseink a svájci szakemberektől. Egy hét múlva pedig tanulmányi úton vesz részt az MKA tíz munkatársa – mondta el a projektkoordinátor. A svájci-magyar együttműködés egyik eredménye az az ötperces kisfilm is, amelynek elkészítéséről a Vizuális Világ alapítvány gondoskodott. A szereplők és a készítők is többnyire önkéntes alapon vállalkoztak erre a munkára.
– Tudományos kutatások bizonyítják, hogy milyen pozitív hatással van a gyermekek gyógyulására a nevetés. De nem csak pillanatnyi örömöt szeretnénk okozni nekik. Igyekszünk a lelküket egyszerre erőssé és boldoggá tenni, és egyúttal a környezetüket is úgy alakítani, hogy a gyógyulás minden pillanata vidám legyen – mondta el Csáky-Bornemissza Éva alapító. – Az első lépés az volt, hogy a magyar gyermekgyógyászati intézményekben ott legyünk. Szervezetünk olyan léptékekkel növekszik, hogy most már Csehországban, Lengyelországban és Szlovákiában is mosolyt csalhatunk a gyermekek arcára.
Emellett Horvátország, Japán, India, Indonézia és Szingapúr egyes kórházaiba is eljutottak már. Az MKA 450 önkéntessel, mesemondókkal, zenészekkel, bábosokkal és bűvészekkel vidítja fel a betegeskedő kicsiket.