Egy kisebb város lakosságával azonos számú embert tart nyilván eltűntként a rendőrség, a 4700 személy közül 171 gyermekkorú. Egy szülő sosem tudja feldolgozni gyermeke eltűnését, Till Tamást 14 év után is hazavárják szerettei.
Májust a termékenység, az ígéret havának szokás tekinteni, a bajai Till család számára azonban ez a néhány hét a fájdalmas emlékezés időszaka. Holnap lesz 14 éve, hogy 11 éves kisfiuk, Tomi a vadasparkba indult biciklijével. Többé sohasem látták viszont.
Megölték a kisfiút?
Till Tamás eltűnéséhez rengeteg megválaszolatlan kérdés kapcsolódik. A kisfiú biciklije egy út közelében, sérült állapotban került elő, a rendőrség nem zárta ki a lehetőségét, hogy Tomit valaki elgázolhatta, majd hogy tettére ne derüljön fény, eltüntette a holttestet. De lehetséges elkövetőként képbe került egy helybéli férfi is, akit korábban már elítéltek emberölésért. A nyomozás minden esetben kudarcot vallott.
– Bizonyosság híján nagyon nehéz az életünk – mondta lapunknak a kisfiú édesapja, Till Mátyás. – Amennyire lehet, a feleségemmel életben tartjuk Tomit. Sokat beszélünk róla, s hiába telt el 14 év, továbbra is hazavárjuk. Még új szobát is berendeztünk neki. A rendőrség részéről semmiféle előrehaladást nem tapasztalunk. Inkább mintha kínos volna számukra ez az ügy. Valahogy úgy állnak hozzánk: jó, hogy vagyunk, de még jobb volna, ha nem lennénk.
Ezer Lámpás Éjszakája
Az eltűnt gyerekek világnapja alkalmából vasárnap a negyedik alkalommal rendezték meg az Ezer Lámpás Éjszakája elnevezésű kampánysorozatot, amely a gyermekek eltűnésének jelenségére hivatott felhívni a társadalom figyelmét. A rendezvényt 2014. május 25-én Budapest XIV. kerületében, az ’56-osok terén tartották, ahol civil szervezetek képviselői, valamint a BRFK Bűnmegelőzési, illetve Baleset-megelőzési Osztályának munkatársai beszélgettek a jelenlévőkkel.
Az eltűnt gyerekek fényképével bevezetett termékek tavaly óta bővültek: az ásványvizes palackon, a tejesdobozokon, illetve a szeletelt kenyerek csomagolásán túl idén egyes bankautomaták felületére is felkerülnek a fotók.
12 ezer körözés
Az ORFK adatai szerint jelenleg 4669 főt kezelnek eltűntként, ez megfelel Balatonlelle lakosságának számával. Ebbe beletartoznak a nemzetközi körözés hatálya alatt álló külföldön eltűntek, valamint azon migránsok is, akik elhagyták a számukra kijelölt idegenrendészeti szállásokat.
Tavaly 12 689 körözés elrendelése érintette a 18 év alattiakat – azaz az összes eltűntek mintegy 72 százalékát. A tavaly elrendelt és jelenleg hatályos körözések száma fiatal- és kiskorúakra vonatkoztatva 171, ez azt jelenti, hogy ennyien még nem kerültek elő.
Csavargók és dacosok
Az ORFK szakemberei szerint a fiatalok eltűnését négy fő jellemző okra lehet visszavezetni. Első csoportba tartoznak a gyermekvédelmi gondoskodás alatt álló, és a gondozási helyükről engedély nélkül eltávozott vagy oda vissza nem tért kiskorúak, akik a többszöri eltűnéseik, elcsavargásaik miatt rendszeresen a hatóság látókörébe kerülnek.
A második csoportot a különváltan élő szülők láthatásról vissza nem hozott vagy oda el nem engedett gyermekei jelentik. Ilyenkor gyakran előfordul, hogy az egyik szülő a kiskorú elhelyezésére, felügyeletére vonatkozó jogerős bírósági végzés ellenére, a másik szülő tudta nélkül viszi külföldre a gyermeket.
A harmadik csoportot a közösségi szállásokon elhelyezett vagy kísérő nélküli külföldi állampolgárságú, ismeretlen helyre távozó kiskorúak alkotják. Ők szándékosan hagyják el az otthonukat, ám általában egy-két nap után jelentkeznek, és haza is kerülnek.
Végül pedig a negyedik csoport: előfordul, hogy olyan kiskorú tartózkodási helye marad ismeretlen a hatóság előtt, aki felnőtté válása előtt dönt úgy, hogy elhagyja a szülői házat, és megszakítja a kapcsolatot hozzátartozóival. Később szándékosan nem ad életjelet magáról.
Az eltűnt személyek adatait a rendőrség a bejelentéstől számítva húsz évig őrzi. A nyilvántartásban legrégebben Till Tamás (2000) és Strehó Gergő (2006) szerepel.