Március 15-étől csak az kérheti művi meddővé tételét, aki elmúlt negyvenéves vagy három vér szerinti gyermeke van. Az új szabályozás komoly vitát váltott ki, megszólalt az egyház is.
Elveszik az emberek önálló döntési jogát a gyermeknemzést és gyermekvállalást illetően, vélekedik a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ). Azt rója fel az új szabályozásnak, hogy súlyosan sérti az önrendelkezési és a magán-élethez való jogot.
A katolikus egyház viszont azért sérelmezi a rendelkezést, mert az egyáltalán lehetővé teszi, hogy a termékenység képességétől az ember önszántából megszabaduljon. A két szélsőséges álláspont között vannak azok, akik árnyaltabb szabályozást kérnek számon, ami figyelembe veszi a kivételes élethelyzeteket is. Igaz, a törvény lehetővé teszi, hogy szakorvosi vélemény alapján egészségi okokból is sor kerülhessen a művi meddővé tételre.
2006-ig a korhatár 35 év volt. Akkor az Alkotmánybíróság alkotmányba ütközőnek találta és megsemmisítette a szabályozást, és így minden nagykorú állampolgár számára lehetővé vált a művi meddővé tétel. Az Országgyűlés most újraszabályozta a kérdést, a korábbinál is szigorúbban, mindkét nemre egyenlő feltételeket szabva. A kétszer hat hónapos várakozási idő megmarad.
– Már a 2006 előtti szabályozás is az egyik legszigorúbbnak számított Európában, a mostani módosítás pedig még a korábbinál is kevesebb teret hagy a választási szabadságnak – szögezi le Bence Rita, a TASZ Betegjogi Program vezetője. – Ettől nem születik több gyerek, hiszen a művi meddővé tételt évente csupán néhány százan kérik.
Az urológus szerint a jelenlegi gyakorlatot lényegesen nem befolyásolja az új szabályozás. – Eddig is elsősorban a negyven év feletti férfiak kérték az ondóve-zeték elkötését. Évente mintegy 15-20 páciens fordul hozzám ezzel a kéréssel. A legtöbben olyan családban élnek, ahol már van két-három gyerek, és a feleségnél a fogamzásgátlás orvosilag problematikus – mondja dr. Kardos Róbert. Az urológus szerint férfiak esetében a művi meddővé tétel bonyolultabb eljárás, mint a nőknél, és rendszerint maradandó állapot. Az ára kórháztól függően nagyjából 15-20 ezer forint.
A hölgyek körében sem gyakori a művi meddővé tétel. – Nálam évente talán ha egy fiatal kéri ezt a beavatkozást, és 30-40 idősebb nő – árulja el lapunknak dr. Kassai Enikő nőgyógyász. Hozzáteszi: orvosi szempontból hosszú távon ez a legkevésbé megterhelő fogamzásgátlás.
– Az óvszertől sok férfi idegenkedik, negyvenéves kor felett pedig a hormonális fogamzásgátlók szedése rizikós. A leggyakrabban szedett készítményt már 35 éves kor felett sem ajánljuk, mert véralvadási zavarokat, vénás trombózist, embóliát okozhat.
A spirál menstruációs zavarokat idézhet elő, negyvenéves kor felett pedig vérzészavarokra is hajlamosít. Ezért én egy hormonális spirált ajánlok ebben a korban, ami tízperces beavatkozással felhelyezhető, és öt évig véd a terhességtől. Nincs semmilyen káros hatása, és a művi meddővé tételtől eltérően biztosan visszafordítható folyamat, vagyis a spirál levétele után a nő ismét teherbe eshet.
Egyedül az ára rettent el többeket, ugyanis nagyjából ötvenezer forintba kerül – fejtegeti a szakember. A doktornô a március közepétől életbe lépő szabályozást jó döntésnek tartja, ugyanis tapasztalata szerint egy fiatal nő nem tudja eldönteni, hogy valóban egy életre akar-e lemondani a gyermekáldásról.
A katolikus egyház viszont a szigorúbb törvényt is ellenzi. – A művi meddővé tétel elfogadhatatlan a katolikus ember számára – közölte lapunkkal Nyúl Viktor pap. – A termékenység áldását Istentől kapjuk, így annak korlátozása nem megengedhető.