A soroksári nő megölése és az ároktői gyilkosok szökése mélységesen felháborította Tóth Tamást, akinek a fiát 1992-ben lőtte agyon a Donászi–Bene páros. A férfi korábban 160 ezer aláírást gyűjtött össze a halálbüntetés visszaállításáért.
Tóth Tamást, Sárszentmihály egykori polgármesterét a harag fojtogatja. Mint mondja: tehetetlenül szemléli az országban dúló erőszakot. Úgy véli, a kegyetlen gyilkosságok elkövetőire a legsúlyosabb szigorral kell lesújtani.
Sosem fogja feladni a harcot?
Huszonegy év telt el a fiam halála óta, s én mindennap gondolok rá. Aki szereti a családját, az megért engem. Kegyetlen emberek elvették tőlem, ezen nem lehet túllépni. Az egyik gyilkosa megölte magát a börtönben, a másik gazember viszont lehet, hogy jövőre kiszabadul. Márpedig ha azt az embert kiengedik, ismét veszélyt jelent majd a társadalomra. Amíg élek, hallatni fogom a hangom a halálbüntetés visszaállítása érdekében.
De egyszer már kudarcot vallott…
Százhatvanezer aláírást gyűjtöttem össze, ezt nem nevezném kudarcnak. Más kérdés, hogy különböző mondvacsinált formai okok miatt nem írták ki az általam kezdeményezett népszavazást. Pedig biztos vagyok benne, hogy ebben az országban nem százhatvanezren, hanem sokkal többen támogatnák a javaslatomat. Ha az ember megnézi az év végi statisztikákat, kiderül, hogy naponta két olyan erőszakos cselekmény történik, amely egy ember halálával végződik. Ezt az erőszakhullámot csak kemény retorzióval lehet megfékezni.
Hogy kommentálja az ároktői bandatagok szökését?
Logikus volt, hogy megszöknek. Nem volt vesztenivalójuk. Úgy tűnik, hogy ez csak a hatóságoknak nem volt világos. Hülyének nézték ezeket a rablógyilkosokat? Magyarországon a felelősség szónak elveszett az értelme.
Sárszentmihály polgármestereként 1997. december 15-én újabb háromezer szavazatot adott át a Parlamentben Havas Aladárnak, az elnöki titkárság vezetőjének
A gyakorlatban hogyan működhetne a halálbüntetés?
Először is az ítélkezési gyakorlatot változtatnám meg. Véleményem szerint amerikai mintára kellene átalakítani az igazságszolgáltatást. Az ítéleteket polgári személyekből álló esküdtszékeknek kellene meghozniuk, akik érdekek nélkül, a társadalom akaratát hűen tükrözve hoznák meg a döntésüket. A halálbüntetés végrehajtásában ne engem kérdezzenek, ez egy technikai részlet, amelynek a kidolgozására megvannak a megfelelő szakértők.
Gyakran jár a temetőbe?
November 8-án lesz a fiam halálának évfordulója, természetesen elmegyek a sírjához. Hetente járok a temetőbe, de ez az én személyes ügyem. Nem akarok egy bánatos ember képében tetszelegni, s nem is azt kérem az emberektől, hogy sajnáljanak. Hanem, hogy segítsenek a célom elérésében.
Négy embert végeztek ki
A skálás gyilkosokként elhíresült páros, Bene László és Donászi Aladár együtt ültek a börtönben, ott ismerkedtek meg egymással. Számos bűncselekményt követtek el, összesen négy embert öltek meg, köztük Tóth Tamás fiát.
Donászi 1991. június 12-én Győrben egy pénzszállító autóra támadt rá, melynek kísérőjét, Ősz Zsigmond rendőrt megölte. 1992-ben Donászi és Bene együtt próbálta kirabolni a budai Skála áruház pénzszállító autóját. Donászi hasba lőtte a kocsikísérőt, egy 21 éves egyetemi hallgatót, aki belehalt sérüléseibe.
1992 novemberében a rablópáros lőgyakorlatot tartott a Sárszentmihály melletti erdőben, amikor két vadász felfigyelt rájuk. Donásziék mind a két vadászt – Izsó Lászlót és ifjabb Tóth Tamást – meggyilkolták.