Hősként tekint egy csoport a romagyilkosság három vádlottjára. Eljöttek a tárgyalóterembe is, majd integetve búcsúztak az utolsó szó jogán jobbára hallgató férfiaktól.
8.30 Egykedvűen szállt ki a rabszállítóból K. Árpád, az ügy elsőrendű vádlottja. Őt hozták elsőként. 2011 márciusától – az első tárgyalás napjától – több mint százhatvanszor tette meg már ezt a hatméternyi utat bilincsben.
8.45. Ötfős társaság érkezik a bíróság főbejáratához. A többségében tetovált férfiak közül kettő fekete pólót visel. A ruhadarabon egy negatívba fordított, három különálló fotóból összemontírozott kép látható három bilincsbe vert emberről, akiknek szemét fekete téglalap takarja. Fölöttük angolul ez áll: hősök. A K. testvérek, Árpád és István, illetve P. Zsolt sziluettjéhez megszólalásig hasonló alakok rajzolódnak ki.
Egyedül a negyedrendű, rendőrséggel együttműködő Cs. István maradt le a trikókról, ő a bíróságon azt állította: kényszerítették, hogy részt vegyen a támadásokban. Vallomására több helyütt támaszkodik is a vádirat.
9.00 Maszkos kommandósok kísérik a terembe a vádlottakat. Ennek előtte a bíróság biztonsági személyzete igazgatta a tárgyalásra érkezőket. A barátok ötfős társaságának egyik, feje búbjáig tetovált tagja egy roma polgárjogi aktivista mellé került.
Védőbeszédekre készül a bíróság, azonban csak Cs. István szólal meg. Láthatóan megtört, többször a halántékát tapogatja. Arról beszél az ügy kapcsán: lehet, hogy bűnös, de nem bűnöző.
A K. testvérek szótlanul hallgatják vádlott-társukat. Nem kívánnak beszélni. P. Zsolt csak annyit mond, nem követte el a bűncselekményeket.
9.10. Véget ér a tárgyalás, ítéletet augusztus 6-án hirdetnek. Hat gyilkosság tetteseiről döntenek.
9.15. Kiürül a tárgyalóterem. Az ötfős csapat a bírósági épület hátsó kijárata felé tart. Itt várakoznak a rabszállító autók.
9.20. A nyitott hátsó ajtót fegyőr állja el, aki egyszer csak, váratlanul hátralép. Ám csak a tárgyalást vezető bíró, dr. Miszori László lép ki az ajtón. Talár nélkül, lassú mozdulattal vesz elő zsebéből egy cigarettát és a dohányosok számára kijelölt helyre megy.
9.45 A négy vádlottat négy külön autóval kell visszavinni a börtönbe. K. Árpádot kísérik elsőként a fehér furgonhoz, melynek hátsó részében három, ketrecszerű cella van kialakítva, rajta lakat fityeg. K., kezében fekete szatyorral, üres tekintettel lépked. Az ügyész letöltendő életfogytiglant kért rá. Az autó középső rácsos ajtaja felé terelik.
9.50 Kivezetik a többieket is. Az ötfős csoport mosolyogva int nekik. Tőlük tíz méterre egy roma apa áll harminc év körüli fiával. Gyilkosok, rohadtak – suttogják egymásnak, amikor feltűnnek a vádlottak. Szűkszavúan beszélnek a Borsnak.
– Azért jöttünk, hogy lássuk: kik voltak képesek alvó gyerekeket fejbe lőni?
Több tízmillió forintos polgári jogi igényt támaszt a Tiszalökön megölt Kóka Jenő családja a magyar állammal szemben. Helmeczy László, a Kóka család sértetti jogi képviselője szerint ugyanis a hatóságok – már a tiszalöki gyilkosság előtt – tudhattak arról, hogy kik felelnek a romák ellen elkövetett gyilkosságokért. Ez a tragédia elkerülhető lett volna – véli Helmeczy.