A világ első édesvízben élő, a moszaszauruszok családjához tartozó őshüllő maradványaira bukkantak Iharkúton. A terület valódi kincsestár: 12 év alatt hét újként azonosított őshüllőfaj került itt elő.
Szenzációs bejelentést tettek magyar őslénykutatók tegnap: Iharkúton megtalálták az édesvízi moszaszauruszok első ismert példányát, amelyet Pannoniasaurus inexpectatusnak neveztek el.
– Ez az első moszaszaurusz, vagyis vízben élő, a mai varánuszokkal rokon őshüllő, amit a területen találtunk – magyarázta kérdésünkre válaszolva Ősi Attila, a területen 12 éve kutató paleontológus. – Korábban már hét dinoszaurusz, vagyis szárazföldi életre berendezkedett ősgyík és két kihalt madárfaj maradványai kerültek elő a területről. Ezek a fajok a késő kréta időszakban éltek, mintegy 85 millió évvel ezelőtt. Még nem tudjuk, miért, de a helyszínen az agyagos kőzetben van egy 30-50 centis réteg, amely dúskál a maradványokban – ecseteli a dinóvadász, aki az új őshüllőről készült tanulmányt jegyző Makádi László kollégájával együtt az MTA Lendület Program Dinoszaurusz-kutatócsoportjának tagja.
– A Pannoniasaurus az elsőként azonosított édesvízi moszaszaurusz. Bár Iharkúttól néhány tíz kilométerre lehetett a kréta kori Thetisz-óceán, Ősi Attila és Kocsis László fogakon végzett izotópos vizsgálata bizonyította: az állat nem a tengerben élt. A csontjai azt mutatják, hogy az állat 6 méter hosszú lehetett. A családjába tartozó többi fajhoz képest primitív fejlettségi szintet mutat. A moszaszauruszok ősei ugyanis a szárazföldön éltek, aztán átszoktak a vízi életmódra, de a Pannoniasaurus lábai nem korcsultak el, az állat a krokodilokra hasonlított – szögezi le az új faj „atyja”.