Csak hókotrásra használták eddig éles bevetésen a terrorelhárítók a két BTR–80-as páncélozott szállító járművüket. A rendőrök roncsokat újítottak fel.
A világon minden terrorelhárító egység, így az amerikai elit kommandó, a SWAT is rendelkezik hasonló páncélozott járművel – mondta a Borsnak Felhősi László. TEK-en belül a rendőr századoshoz tartoznak a harckocsizók.
– Élet- és vagyonmentésre használjuk. Bármikor előállhat egy olyan szituáció, amikor meg kell közelíteni nyílt terepen egy olyan épületet, ahol fegyveres bűnöző barikádozta el magát. A BTR segítségével a rendőrök védve vannak, valamint a sérülteket és az esetleges túszokat is biztonsággal tudjuk kimenekíteni. A riasztástól számított öt percen belül már az úton robog a sofőr, a fedélzeten tíz kommandóssal.
Felhősi százados a kalocsai honvédségi roncstemetőben választotta ki több száz működésképtelen harcjármű közül a két BTR–80-ast, melyeket egy harcjármű műhelyben felújítottak. Az alkatrészek zöme is a roncstelepről származik, a többit pedig Oroszországból szerezték be. A két BTR nem is a Terrorelhárítási Központ tulajdona, a tulajdonos továbbra is a Honvédség, a TEK csak használja azokat.
– Szárazföldön is vízen tudunk vele menni – folytatta a százados. – Mindig van készültségben BTR-sofőr is, ők speciális kiképzést kaptak. A jármű honvédségi fegyverzetét egyébként leszereltük a járművekről, viszont a mesterlövészeknek kialakítottunk olyan lőállást, ahonnan tüzelhetnek.
A terrorelhárító BTR–80-as adatai
Személyzet: sofőr + tíz harcos
Hosszúság: 7,65 m
Szélesség: 2,90 m
Magasság: 2,35 m
Tömeg: 13,6 tonna
Páncélzat: 7–9 mm
Sebesség: közúton akár 135 km/h
Vízen: 9–10 km/h
Fegyverzet: nincs