Három fiatal kínai építész megalkotja a világ első felhőkarcolóját, mely megoldás lehet a globális felmelegedésre. A megfejtés már évmilliók óta megvolt, csak meg kell építeni.
A Himalaya Water Tower koncepció a Himalája gleccsereit hivatott védeni az olvadástól, folyamatos jégcsaputánpótlást biztosítva nekik. A 850 méteres tornyok megalkotói, Cse Cseng, Hung-csuan Csao és Dong-bai Szung a biológiaórák tananyagához nyúltak vissza, feltérképezve a növények szerkezetét és mechanizmusait.
Így tervezett a két mérnök olyan felhőkarcolókat, amelyek hosszú nyúlványaikon keresztül felszívják a környezet termelte, még folyékony állapotban levő vizet, majd lefagyasztják, és kellő hőmérsékleten tartják. A tornyok titka a méreteikben rejlik: az előírt magasság szükséges a folyadék szilárd formában tárolásához. A hatalmas, medúzaszerű lények a Gyűrûk ura elfjeit vagy a Csillagok háborúja lépegetőit idézik, szinte lebegnek a havas csúcsok felett. Amikor viszont a felmelegedés folyamatában a gleccserek olvadni kezdenek, a tornyokban felhalmozott jég egyszerűen pótolja a „hiányt”.
– Olvastam már az ötletről, mi több, fizikus barátaimnál is rákérdeztem, s kiderült, hogy laikusnak a dolog komplikált, de az egész rendkívül olcsó megoldást kínál, és egyszerűen zseniális! – mondja dr. Dezső Máté hidrológus, amatőr klímakutató. – A világ tetején a gleccserek olvadása katasztrofális méreteket öltött. Ami még megmaradt, azt meg kellene óvni. Ezzel a módszerrel ez abszolút lehetséges, és a megépítés költségei is minimálisak.
A három építész ötlete zseniális, bár életképessége még nem bizonyított. Ha a termék nem is lesz működőképes, már maga a koncepció is nagy áttörés: egy teljesen új megközelítést nyújt az emberiségnek, és hárommal több barátot a zöldeknek. Legyen bármi is a bolygó sorsa, ha másért nem, azért is megérné megépíteni a tornyokat, mert pazarul néznek ki.