Megfejtették a Húsvét-sziget szobrainak több ezer éves rejtélyét

Stonehenge
PUBLIKÁLÁS: 2025. február 03. 18:30
A holland felfedező, Jacob Roggeveen nagyszerű múlttal rendelkezik, „felfedezte" a polinéziai Bora Bora és Maupiti szigeteit. Ma azonban leggyakrabban a Húsvét-szigetről szóló beszámolói miatt emlékeznek rá. Hasonlóan Kolumbusz Kristóf amerikai útjához, Roggeveen véletlenül talált rá a Húsvét-szigetre, miközben a legendás, elveszett kontinens, Zuidland után kutatott, és a szigetet érkezése napjáról nevezte el: Húsvét-szigetnek.
A Húsvét-sziget szobrainak rejtélyét megfejtették a tudósok Forrás: Shutterstock/ JuanJose7

Megfejtették a Húsvét-sziget szobrainak több ezer éves rejtélyét

Amikor Roggeveen 1722-ben megérkezett, az ott élő rapa nui kultúra már hanyatlóban volt – legalábbis a régészek szerint. Mégis, egykori dicsőségük maradványai, a fej alakú szobrok (moai) formájában megmaradtak szétszórva a Húsvét-sziget partján.

Lehet, hogy ezek a moai szobrok nem olyan régiek, mint más híres monolitok, mint például a Stonehenge, de közel olyan nehezek. Párosítsd ezt a szigetek távoli elhelyezkedésével – 1000 mérföldre Polinéziától, 1400 mérföldre Dél-Amerikától –, nem is beszélve a lakói számára rendelkezésre álló korlátozott erőforrásokról és technológiákról. Így elkerülhetetlenül felmerül a kérdés: pontosan hogyan építették?

A moai szobrok lenyűgöző tulajdonságai

Az ikonikus szobrok széles, ferde orruk, összevont szemöldökük, beesett szemgödörük és kiálló álluk miatt azonnal felismerhetővé váltak a világ minden tájáról érkező emberek számára.
Ugyanilyen érdekesek a fizikai tulajdonságaik is. Az átlagos moai szobor mérete 4 méteres, bár a legnagyobb eléri a 22 méteres magasságot. A legtöbb szobor súlya eléri a 14 tonnát, vagyis nagyjából kétszer olyan nehéz, mint egy kifejlett afrikai elefánt.

A szigeten több mint 900 szobor található Forrás: Pixabay/Walkerssk

A rejtélyes rapa nui nép

Bár nem tudjuk, hogyan készültek a Húsvét-szigeti moai szobrok, de biztosan tudjuk, ki készítette őket. A nyelveket, a mitológiát és a művészetet összehasonlítva a tudós közösség úgy véli, hogy a rapa nui nép eredetileg Polinéziából érkezett, és ie. 400 és 800 között utazott a Húsvét-szigetre. Társadalmi felépítésük valószínűleg hasonló volt más polinéz kultúrákéhoz, ahol a közemberek engedelmeskedtek a törzsfőnökök akaratának.

A tudósok úgy vélik, hogy a moai szobrok építése i.sz. 1200 körül kezdődött, és egészen i.sz. 1650-ig tartott, röviddel Roggeveen érkezése előtt. A szobrok puha vulkáni tufából készültek, amelyet a szigetlakók valószínűleg a Rano Raraku nevű, mára kialudt vulkáni kráterből hoztak elő.
A polinéz műalkotások és műtárgyak nagy gyűjteményét őrző Metropolitan Museum of Art által közzétett cikk szerint legalább 15 emberre lett volna szükség ahhoz, hogy eltávolítsák a nagy tufatömböket a kráterből. Ezeket a tömböket azután szakképzett mesteremberek és segédeik faragták, az előbbiek az általános formát, az utóbbiak a részleteket vázolták.

Hogyan mozgatták az ősi kőtömböket?

Akárcsak a Stonehenge-et alkotó óriási táblák esetében, a kutatók régóta azon töprengenek, hogyan sikerült a rapa nui embereknek a moai-t a jelenlegi helyükre költöztetni. Mintegy 300 befejezetlen szobor maradt Rano Raraku közvetlen közelében, ami azt sugallja, hogy a szállítás komoly kihívást jelentett.

A kutatók egy ideig úgy gondolták, hogy a rapa nui emberek szánokon mozgatták őket, mígnem a replikákkal végzett valós kísérletek kimutatták, hogy ehhez körülbelül 1500 emberre lett volna szükség. Jelenleg a tudományos konszenzus az, hogy „sétáltak". Nem önmagukban, hanem két kötélkészlettel, amelyeket a szobrok két oldalára erősítettek, és a megfelelő sorrendben meghúzva megnövelték hatalmas súlyukat, és mindössze 40-re csökkentették a mozgatáshoz szükséges emberek számát.

Kalapot viselő moai, a Húsvét-sziget egyik szobra a több százból Forrás: Shutterstock/ Robert Harding Video

Egyes moai-kat kb. 2,5 méter magas, henger alakú kalapok díszítenek, amelyeket pukao -nak neveznek. Ezek a szobrokkal ellentétben ezek nem vulkáni tufából készültek, hanem vörös scoriából, egy olyan anyagból, amely a vulkánban keletkezett, de a kitörések során kilökődött, amelyek jóval azelőtt történtek, hogy a rapa nui nép először megvetette volna a lábát a Húsvét-szigeten.

A Journal of Archaeological Science folyóiratban megjelent cikk azt állítja, hogy a szigetlakók rámpák segítségével helyezték el őket a moai tetején, előrebillentve a szobrokat, mielőtt visszalökték őket.
Ami a moai jelentését illeti, az uralkodó elmélet az, hogy a rapa nui ősi főnökeit képviselik – a vezetőket, akik kozmológiai világnézetük szerint istenektől származtak, és megvédik a szigetlakókat a katasztrófáktól. A hipotézist alátámasztja, hogy nagyjából mindegyik a szárazföld belseje felé néz, eredeti építőik lakóhelyére.

Íme a kísérlet, amely megmutatja, hogyan mozgatták a moai szobrokat a Húsvét-szigeten:

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.