Ősi nagyvárosok akkor és most - Türosztól Jerikóig

akkor és most
PUBLIKÁLÁS: 2025. január 20. 07:00
Számos olyan ősi város, vagy akár régészeti terület létezik a világon, melyek egykor nyüzsgő civilizációk központjai voltak. Több közülük ma is virágzó metropolisz, míg mások csak kövek halmazából álló romterület. A technika fejlődésének, illetve a régészetnek és a történelem más társtudományainak köszönhetően azonban ma élő képet kaphatunk arról, hogy milyenek lehettek ezek a városok több ezer évvel ezelőtt.
Etédi Alexa
A libanoni Türosz a világ egyik legrégebbi folyamatosan lakott városa Forrás: Schutterstock/mohammad kassir

Milyenek lehettek a történelem leghíresebb városai évezredekkel ezelőtt?

Türosz, Libanon

Türosz – mely a bronzkor óta lakott település – ma Libanon ötödik legnépesebb városa és egyben a világ egyik legrégebbi folyamatosan lakott városa. A település a Kr. e. IX. és VI. század között vált kiemelkedő föníciai városállammá, mely olyan tekintélyes gyarmatokat létesített a Földközi-tenger partvidékén, mint Karthágó és Leptis Magna.

A város legfontosabb műemlékei a római korból és a keresztes hadjáratok idejéből származnak, míg a városfal egy része föníciai eredetű. Nevének jelentése Szikla, mivel a város egy sziklán alakult ki. A középkorban folyamatosan veszített jelentőségéből, majd a XIII. században a mamelukok csaknem teljesen elpusztították. A XVIII. században egy részét újjáépítették, de korábbi fényét már nem nyerte vissza. 1984 óta UNESCO Világörökségi helyszín.

Gíza, Egyiptom

A Nílus nyugati partján, Kairó központjával szemben fekvő Gíza területe egykor több fáraó nekropoliszaként szolgált, akik a Kr. e. 2. évezredben uralkodtak. E sírok közül három, óriási piramisok formájában, ma a híres gízai piramiskomplexum.

Az egykori temetkezési terület mára összeolvadt Kairóval, és Egyiptom harmadik legnagyobb városa lett. Lakossága szerint pedig Afrika negyedik legnagyobb városa Kinshasa, Lagos és Kairó után. Piramisai – Memphisz és a Halottak városa néven – 1979 óta UNESCO Világörökségi helyszín.

Takszila, Pakisztán

A pakisztni Takszila ma csak egy rommező. Noha az Indus-folyó parti települést a neolitikumtól kezdve lakták, ma látható romjai Kr. e. 1000-ből származnak. A várost később az ókori Perzsia, majd Nagy Sándor is meghódította, a város így a Kelet és Nyugat összekötő kapcsa lett.

Ezt bizonyítják a területén talált kisplasztikák, melyek az alexandriai hellenisztikus stílust képviselik. Idővel Takszila a Selyemút egyik fontos megállója lett, de amint e kereskedelmi utak jelentősége megszűnt, a város elnéptelenedett, végül a Kr. u. V. században a hunok pusztították el végleg. 1980 óta a rommező UNESCO Világörökségi helyszín.

Philippi, Görögország

A történelmi város – melynek ma csak romjai láthatók – az ókori Macedónia területén, a mai Északkelet-Görögországban található. Alapítói Thasszoszról, Athén kolóniájáról érkeztek a Kr. e IV. században. Eredeti neve Krenidesz volt, és a közelben található jelenlegi település is ezt a nevet viseli. Történelmileg ismertebb elnevezését, a Philippi-t Nagy Sándor apjáról, II. Philipposzról kapta, aki Kr. e. 356-ban elfoglalta.

A város – ahol Kr. e. 42-ben a híres filippi csata zajlott Marcus Antonius és Octavianus, illetve Brutus és Cassius között – a Kr. u. VII. századtól hanyatlásnak indult, majd a XIV. században az ottomán-török hódítások miatt végleg elpusztult. Philippi 2016 óta UNESCO Világörökségi helyszín.

Hattuszasz, Törökország

Az egykori Hettita Birodalom központja Anatólia középső részén, a mai Boğazkale nevű település közelében helyezkedett el. Ma látható épületeinek nagy része a Kr. e. XIV-XIII. században épült, akkor, amikor a nagyhatalmú hettita uralkodók, elsősorban III. Hattuszilisz, monumentális épületeket emeltettek a városban és kiterjesztették annak külső határait.

A település azonban jóval korábban, Kr. e. 3. évezred vége felé alapították. Hattuszasz végül a hettita állammal együtt Kr. e. 1200 körül pusztult el, noha az ásatások szerint több évtizeden keresztül tartó folyamatos elvándorlás okozta végső pusztulását. A romterület 1986 óta UNESCO Világörökségi helyszín.

Jerikó, Palesztina

A Ciszjordánia területén, a Holt-tenger északi előterében, a Jordán folyó völgyében fekvő, csaknem 21 ezer lakosú Jerikó ma is létező város, melynek központjában ma is látható a világ legrégebbi városai közé tartozó ősi település romja, Tell esz-Szultan, vagyis az ősi Jerikó nevű régészeti lelőhely, amely 2023 óta UNESCO Világörökségi helyszín.

A tell (halom) az Kr. e. 10. évezred óta lakott volt, így Jerikó a világ legrégebbi, folyamatosan lakott városai közé tartozik. Jerikót a babilóniaiak Kr. e. 587/586-ban elpusztították. Később a várost a perzsa időszakban, miután a zsidók kiszabadultak a babiloni fogságból, újjáépítették, de nem sokkal ezt követően, mint lakott település, megszűnt létezni.

Karthágó, Tunézia

Az Észak-Afrikában, Tuniszhoz közeli ókori települést, Karthágót Kr. e. 814-ben a föníciai Türosz városából érkező telepesek alapították, akik magukkal hozták a város istenét, Melkartot. Az ókorban a város lakói a föníciai nyelv helyi változatát, a pun nyelvet beszélték, de ma már arabul beszélnek. Lakosainak száma több mint 21 ezer fő.

Az ősi Karthágó a harmadik pun háború után (Kr. e. 149-146) pusztult el, de a legenda, miszerint a rómaiak sóval hintették volna be a város romjait, nem valós. Később a település újra benépesült, olyannyira, hogy Kr. e. 44-re a Római Birodalom második legnagyobb városává vált.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.