A Heimaey-szigeten látható Fíllinn, vagy Elefánt-szikla Izland déli partvidékén található. A bazalt kőzet alkotta különleges formájú sziklaalakzat feltehetően az Eldfell 1973-as kitörésekor keletkezett, amely Heimaey tájképét is jelentősen átalakította. A képződményen látható jellegzetes bazaltoszlopok a láva lassú lehűlésével és összehúzódásával jöttek létre, ami az oszlopos bazaltképződményekre jellemző hatszögletű oszlopokat hozott létre.
Egy izlandi mese szerint a szikla valaha egy igazi elefánt volt, amelyet az istenek bűvöltek meg. Miután megpihent a vízparton, a lény örök álomba merült, és kővé változott.
Sigiriya, vagy más néven Oroszlán-szikla egy180 méter magas gránitszikla, melynek tetején egy ősi szingaléz sziklaerődítmény épült a Kr. u. V. században, Sri Lanka központi tartományában. A hatalmas sziklaformációt minden oldalról dzsungel veszi körbe. A csúcson kiépült erődített fellegvárat I. Kassapa király építtette, melyhez egy téglából és gipszből készült óriási oroszlán száján keresztül, galériák és lépcsők sora biztosította a le- és feljutást.
A szikla falaira színes freskókat készíttetett, a palotákat kertekkel vette körbe. A települést és a palotát a király halála után elhagyták, majd a XIV. századig buddhista kolostorként használták. Sigiriya ma, mint az ókori várostervezés egyik legjobban megőrzött példája, az UNESCO Világörökség része.
A 348 méter magas Uluru, vagy Ayers-szikla nagyjából Ausztrália közepén, a Northern Territory déli, sivatagos részén, Alice Springstől 335 km-re délnyugatra található. Az Uluru szent helyszín a helyi őslakosok, a Pitjantjatjara nép számára. A homokkő formáció környékén rengeteg forrás, víznyelő, sziklabarlang és ősi sziklarajz található.
1985-ban az ausztrál kormány visszaadta Uluru tulajdonjogát a helyi őslakos népnek, azzal a kitétellel, hogy a bennszülöttek 99 évre átadják azt a Nemzeti Parkok és Vadvédelmi Ügynökségnek, és közösen kezelik. Az első turisták 1936-ban látogatták meg a vörös monolit sziklát (színe a homokkőben lévő vasoxidból ered), 2000-re a látogatók száma évente elérte a 400 ezret. Uluru 1987 óta az UNESCO Világörökség része.
A Rio de Janeiróban, egy félszigeten, a Guanabara-öböl torkolatánál, a kikötő felett magasodó 396 méteres csúcs a süvegcukorról kapta nevét, mivel hasonlított a süvegcukrok kúp alakú öntőformájára. A XVI. századtól – a brazíliai cukornád kereskedelem fénykora óta – a cukrot főleg ilyen formában szállították a gyarmatokról Európába.
A hegy egyike annak a számos monolit gránit-és kvarchegynek, amelyek közvetlenül a Rio de Janeiro körüli vízpartokon emelkednek. A Cukorsüveg-hegyre – Morro da Urca érintésével – egy 65 fő befogadására alkalmas üvegfalú felvonó viszi fel a látogatókat a Morro da Babilônia tövében található földi állomástól. A Cukorsüveg-hegy a szomszédos Urca-heggyel együtt 2012 óta UNESCO Világörökség.
Minden bizonnyal a világ egyik legkülönlegesebb és legrejtélyesebb sziklaképződménye a Szaúd-Arábiában található Al Naslaa-szikla, mely 50 kilométerre délre található a Tayma oázistól. A 6 méter magas és 9 méter széles homokkő szikla ugyanis – melynek általános formája a széleróziónak és a kémiai mállásnak köszönhető – középen egy szinte teljesen szabályos, egyenes rést alkotva kettétört.
Feltehetően a nyílás helyén egy repedés volt a sziklában, az erodálódott az évezredek során így. Mindkét rész egy-egy kis talapzaton egyensúlyozik, délkeleti oldalát pedig számos sziklarajz, úgy nevezett petroglifa díszíti. A sziklát, amely évezredek óta ugyanolyan állapotban lehet, mint ma, 1883-ban fedezte fel Charles Huber francia felfedező.
A Wyoming állam északkeleti részén található, 264 méter magas Devils Tower-szikla, vagyis Ördögtorony egy magmás kőzetből álló tanúhegy, egy kismélységi magmás képződmény, úgy nevezett lakkolit. A sziklát, mely az Egyesült Államok első nemzeti műemléke volt, 1906. szeptember 24-én Theodore Roosevelt elnök nyilvánította nemzeti műemlékké.
Az Ördögtorony – amelyet a helyi bennszülöttek Bear Lodge-ként, vagyis Medvekunyhóként ismernek – első dokumentált nem őslakos látogatói William F. Reynolds kapitány 1859-es Yellowstone-i expedíciójának tagjai voltak, míg első megmászói William Rogers és Willard Ripley, akik 1893-ban jutottak fel a hegy tetejére. A Bear Lodge a helyi lakota és varjú indiánok számára szent hely, melyhez számos indián legenda kapcsolódik.
A norvégiai Preikestolen, Prédikálószék-, vagy Szószék-szikla 604 méterrel emelkedik a festői Lysefjorden fölé. A teteje egy körülbelül 25x25 méteres lapos felület, amely manapság népszerű turista célpont (2024-ben 300 ezer látogatója volt). A meredek szikla a fjord északi oldalán helyezkedik el, Strand település közelében.
A látványos képződmény az utolsó jégkorszak idején alakult ki, mintegy 10 000 évvel ezelőtt, amikor a gleccser szélei elérték a sziklát. A gleccser vize megfagyott a hegy hasadékaiban, és végül nagy, szögletes tömböket tört le, amelyeket később a gleccser magával sodort. A szikla népszerűségének köszönhetően több filmben is feltűnt már, így a Vikingek című történelmi sorozat második évadának utolsó epizódjában, valamint a Mission: Impossible – Fallout című akciófilm végén, bár itt az indiai Kasmírt jelenítették meg helyszínként.
A kolumbiai Antioquia megyében, El Peñol és Guatapé települések között található látványos monolit szikla – melyet a két városka nevéből adódóan El Peñol de Guatapé-nek is neveznek – 200 méterrel tornyosul a földfelszín felett. Tetejére az egyik oldalba épített 708 lépcsőn keresztül lehet feljutni belépődíj ellenében, de mindenképpen megéri megmászni a különleges formájú hegyet, mert csúcsáról lenyűgöző panoráma nyílik az ember szeme elé.
A sziklát – melyet a kolumbiai kormány 1940-ben nemzeti emlékhellyé nyilvánított – először 1954-ben mászta meg Luis Eduardo Villegas López, Pedro Nel Ramírez és Ramón Díaz. A geológusok szerint a Piedra del Peñol körülbelül 65 millió éves lehet, kvarc, földpát és gránit alkotják és létrejötte során ellenállt a mállásnak és az eróziónak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.