Noha a Brit-szigeteken található Stonehenge-et sosem kellett felfedezni, hiszen a történelem során mindig is szem előtt volt (létezéséről már a Kr. e. I. századi görög történetírók is tudtak), azonban annak ősi volta, az építése, illetve a közelben található vaskori emberi maradványok körüli titokzatosság, illetve kapcsolódása az ősi kelta druidákhoz, és ez által a hatalmas monolitokat körüllengő ír–kelta–brit–angolszász mondák mindig is kedvelt témát szolgáltattak Nagy-Britannia egyik leghíresebb nevezetességével kapcsolatban.
Tagadhatatlan, hogy Stonehenge mindig is hatalmas érdeklődésre tartott számot, pontosan a múlt ködébe vesző rejtélyek, titokzatosság okán. Így aztán az sem csoda, hogy valamennyi ősi, nagyrészt ismeretlen eredetű kőkör felkelti az emberek érdeklődését. A bolygó ugyanis számos hasonló rejtélyes őskori megalitikus kőköröket, köveket, dolmeneket rejt, amelyek épp olyan érdekesek, mint Stonehenge, csak éppen kevésbé ismertek.
Az egyik ilyen kevésbé ismert, titokzatos megalitikus kőkör, a Rujm el-Hiri – melyet Szellemkeréknek, vagy Levante Stonehenge-ének is neveznek – a Közel-Keleten, a Golán-fennsíkon található. A tudósok sokáig úgy vélték, hogy a legalább 5000 éves rejtélyes labirintus-szerű építmény csillagászati obszervatóriumként működött, azonban ezt a teóriát a legutóbbi kutatások megcáfolták.
Az 1968-ban feltárt Rujm el-Hiri egy központi üregből áll, amelyet több koncentrikus, bazaltkövekből készült kör veszi körül, amelyeket egy sor sugárirányú fal köt össze. A körülbelül 500 méter kerületű és 150 méter átmérőjű hatalmas műemlék eredete és rendeltetése több mint fél évszázada heves viták tárgya.
Egyes régészek úgy vélik, hogy a Szellemkerék védelmi erődként szolgálhatott, míg mások azt sugallják, hogy egy fontos vezető temetkezési helyét jelölheti. Sajnos azonban nagyon kevés tárgy került elő a központi üreg belsejéből, ami azt jelenti, hogy a kutatóknak gyakorlatilag nincs mire támaszkodni a hely egykori rendeltetésének kiderítésére.
1998-ban jelent meg az a tanulmány, amely szerint Rujm el-Hiri szimmetriatengelyei és bejáratai a napfordulók, a napéjegyenlőségek, a Szíriusz és más égitestek irányához igazodnak, pont úgy, ahogyan egykor, a bronzkori égbolton is megjelentek. Ez vezetett ahhoz a széles körben elterjedt teóriához, hogy az ősi emlékmű csillagászati obszervatóriumként szolgálhatott.
Annak kiderítésére, hogy ez valóban így lehetett-e, egy új tanulmány szerzői a Galileai-tenger körüli terület tektonikus mozgásait elemezték az elmúlt 150 millió évre visszamenőleg. A kutatók szerint „Izrael északi tektonikus lemezei folyamatosan ellipszis alakú pályán mozogtak az óramutató járásával ellentétes irányban", átlagosan évi 8-15 milliméter sebességgel.
Ennek eredményeként Rujm el-Hiri valószínűleg körülbelül 40 méterrel fordult el az elmúlt 4000 évben, ami azt jelenti, hogy eredeti tengelyei, bejáratai és egyéb elemei a jelenlegi helyüktől meglehetős távolságra épültek fel.
„A régió integrált geofizikai elemzése [...] azt mutatja, hogy a Rujm el-Hiri lelőhely az óramutató járásával ellentétes irányban elfordult, és több tíz méterrel eltolódott eredeti helyétől" – írják a tanulmány szerzői. "Ez azt jelenti, hogy a sugárirányú falak és bejáratok jelenlegi tájolása nem azonos a Kr.e. 4000-2000-ben tájolt részekkel, így nem támasztják alá azokat a feltételezéseket, amelyek szerint a múlt égitestjeihez igazodtak volna. Ezért Rujm el-Hiri nem valószínű, hogy obszervatórium volt" – állapítják meg a kutatók.
Az, hogy a hatalmas gyűrű pontosan miért épült, továbbra is rejtély marad, azonban érdemes megjegyezni, hogy az év elején krétai régészek egy rendkívül hasonló kör alakú labirintust fedeztek fel a történelemnek nagyjából ugyanebből az időszakából. Ez a másik zavarba ejtő szerkezet a minószi civilizációnak tulajdonítható, és éppoly titokzatos, mint a Szellemkerék, vagy akár Stonehenge, bár a kutatók úgy vélik, hogy a Krétán felfedezett kör szertartásos helyként működhetett, ahol rituális felajánlásokat és lakomákat tarthattak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.