A bronzkori kincs titka - Földönkívüli anyagot tartalmazhat?

európai bronzkor
PUBLIKÁLÁS: 2024. november 15. 16:00
Úgy fest, hogy a késő bronzkori „Villena-kincs" elnevezésű aranylelet egy része földönkívüli eredetű: a kincs ugyanis vasat tartalmaz, azonban jóval a vaskor kezdetét megelőző időkből származik.
Az Ibériai-félszigeten talált Villena-kincs az európai bronzkor egyik legnagyobb aranylelete, amely földönkívüli anyagot tartalmaz Forrás: Schutterstock/WH_Pics

Titokzatos leletek, földönkívüli anyag

Az Ibériai-félszigeten talált Villena-kincs elnevezésű lelet egy része feltehetően az űrből származik - derült ki egy új kutatásból.

Az 1963-ban felfedezett lelet, a Villena-kincs 66 különböző tárgyat tartalmaz, amelyek nagyrészt aranyból és ezüstből készültek. Az európai bronzkorból származó leletegyüttes – beleértve a karkötőket, tálakat, palackokat és egyéb dísztárgyakat – jelentős felfedezés volt, amely a környék ötvösségének egyik legkiemelkedőbb példája.

Kronológiai probléma

A kincs pontos datálása azonban némileg problémás volt egy konkrét fém jelenléte miatt.

„A Cabezo Redondo-kincs (Villena, Alicante), amelyet szintén 1963-ban fedeztek fel, és a Villenával rokon arany leleteket tartalmaz, a késő bronzkorból (Kr.e. 1400-1200) származik, így ez segíthet meghatározni a másik lelet korát is. Azonban a Villena-kincsben két vasból készült tárgy is megtalálható: az egyik egy kis üreges félgömb, amelyet áttört aranylap borít, és feltehetőleg valamiféle bot, vagy kardmarkolatként lehet azonosítani, a másik pedig egy nyitott karkötő."

Ezek a tárgyak éppen azért zavarba ejtőek, mert vasból készültek, ami a datálás szempontjából nem illik a képbe, ugyanis a vaskor csak később, a Kr. e. 9. században kezdődött a területen. Ez arra késztette a régészeket, hogy a kincset e későbbi időszakra datálják.

A leletegyüttes össztömege közel 10 kilogramm Forrás: Wikipedia/Unknown author

Az égből érkezett?

Van azonban egy másik lehetőség is; mégpedig, hogy a tárgyakban lévő vas meteoritokból származott, és nem földi eredetű. Hasonló lelet Tutanhamon tőre is, amely szintén egy meteorit által a Földre került vasból készült. Azt, hogy egy fém meteorit eredetű-e, tömegspektrométerrel lehet megállapítani.

„A Villena-kincs" vasleletein végzett elemzések eredményei nagy valószínűséggel azt mutatják, hogy meteoritvasból készült tárgyakról van szó" – magyarázta a kutatócsoport.

Az üreges félgömb feltehetőleg meteoritvasból készült, amely 5,5%-os nikkelt tartalmaz. A karkötő kezdetben úgy tűnt, hogy kevesebb nikkelt tartalmaz, csupán 2,8 százalékot, de a tesztek végül valamivel magasabb nikkeltartalmat mutattak ki. További elemzésekre lenne azonban szükség, hogy biztosan kijelenthessük, a fém földönkívüli forrásból származik. Azonban a régészeti és történelmi összefüggéseket, valamint a kémiai elemzést tekintve valószínűnek tűnik, hogy a fém meteoritból származik.

„A rendelkezésre álló adatok azt mutatják, hogy a „Villena-kincsből" származó félgömb és karkötő az Ibériai-félszigeten talált első két meteoritvasnak tekinthető darab, ami a földi vaskitermelés megkezdése előtti késő bronzkori kronológiához illeszkedik" – írta következtetésében a csapat.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.