Végre megnyílt a Nagy Egyiptomi Múzeum – 100 ezer kincset mutat be

ókori Egyiptom
PUBLIKÁLÁS: 2024. október 17. 11:07
Egyiptom hatalmas, egy évtizede készülő, több mint 1 milliárd dollárba kerülő régiségtörténeti múzeuma szerdán részben megnyitotta a fő galériáit, köztük 12 termet, amelyek az ókori Egyiptom jellegzetességeit és kincseit mutatják be.
Végre megnyílt a Nagy Egyiptomi Múzeum, Tutanhamon arany halotti maszkja is látható lesz Forrás: Shutterstock/ ygor

Megnyílt a Nagy Egyiptomi Múzeum

A Nagy Egyiptomi Múzeum, a híres gízai piramisok közelében elterülő megaprojekt, amely eddig jóval több mint 1 milliárd dollárba került, próbaüzemként 4000 látogató előtt nyitja meg termeit a hivatalos megnyitóig, amelynek időpontja még nem nyilvános.

A több mint egy évtizede épülő múzeum megnyitása különböző okok miatt többször is elhúzódott, többek között a Covid-19 világjárvány miatt.

Az egyiptomi állam információs honlapja szerint több mint 100 000 egyiptomi ókori kincset mutatnak be a világ legnagyobb régészeti múzeumában.

Al-Tayeb Abbas, a régiségügyi miniszter asszisztense elmondta, hogy a próbaüzem segít majd felkészülni a teljes megnyitóra, mert mélyebb megértést biztosít a műveletekkel kapcsolatos kérdésekről, például a múzeum túlzsúfolt területeinek azonosításáról.

Tutanhamon sírja és szarkofágja az ókori Egyiptom leghíresebb kincse Forrás: Forrás: robertharding via AFP/Tim Graham/Tim Graham

A 12 teremben található kiállítások az ókori Egyiptom társadalmát, vallását és doktrínáját érintik. Minden nyitott stílusú terem dinasztia és történelmi sorrend szerint van besorolva, és mindegyik legalább 15 000 műtárgyat mutat be.

A fő galériákban bemutatásra kerülő korszakok közé tartozik a harmadik köztes időszak (kb. ie 1070-664), a késői időszak (i.e. 664-332), a görög-római időszak (i.e. 332-395), az új királyság (i.e. 1550-1070), a középső királyság (i. e. 2030-1650) és a régi királyság (i. e. 2649-2130). Az egyik teremben a „királyi elit" szobrai láthatók: a királyi család tagjai és magas rangú tisztviselők, akik a hadseregben, a papságban és a kormányban dolgoztak – írja a The Guardian.

Jó vélemények érkeztek a turistáktól

A helyszín egyes részei 2022 vége óta korlátozott körúton látogathatók, hogy teszteljék a látogatók tapasztalatait és a múzeum működési felkészültségét.

Aude Porcedde, egy kanadai turista, aki több részleget is meglátogatott, azt mondta, lenyűgözte a múzeum, és hozzátette, hogy az egyiptomi civilizáció fontos számára, és a világ számára is, hogy többet tudjon róla.

Jorge Licano, egy Costa Rica-i turista pedig ezt mondta:

Tutanhamon kincseit is kiállítják

A hat emelet magas, piramisokra néző hatalmas lépcsőház és a kereskedelmi terület nyitva áll a nagyközönség számára, ahol műemlékeket és műtárgyakat mutatnak be, köztük szarkofágokat és szobrokat. A múzeum más részeit, köztük a Tutanhamon kincsgyűjteményét, a tervek szerint később nyitják meg.

Minden terem fejlett technológiával van felszerelve, és multimédiás prezentációkkal magyarázzák az ókori egyiptomiak életét, beleértve a királyait is, mondta Eissa Zidan, a múzeum előzetes restaurálásának és régiségszállításának főigazgatója.

Az egyik terem a virtuális valóság segítségével ismerteti majd a temetkezés történetét és fejlődését az ókori Egyiptomban.
„A múzeum nemcsak régiségek kiállításának helye, hanem arra is törekszik, hogy a gyerekeket megismertesse az ókori egyiptomi történelemmel. A múzeum ajándék az egész világnak" – mondta Zidan.

Ha többet szeretnél tudni Tutanhamon fáraóról, nézz bele az alábbi videóba:

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.