Valóban megtörtént a Holdra szállás, vagy ez a történelem legnagyobb átverése, amit egy stúdióban forgattak le? Ez egy olyan összeesküvés-elmélet, amely továbbra is beárnyékolja a történelem egyik legnagyobb vívmányát, miszerint Neil Armstrong és Buzz Aldrin első emberként jártak a Holdon. De miért hiszik még mindig egyesek, hogy a leszállás álhír volt?
Rengeteg összeesküvés-elmélet és álhír jelent meg a Holddal kapcsolatban. Az egyik legkorábbi álhír 1835-ben kapott szárnyra. A "Great Moon Hoax" a The New York Sun cikksorozata volt, amely azt állította, hogy egy híres csillagász életet fedezett fel a Holdon. Ezek a cikkek viccnek készültek, de megmutatták, milyen könnyen terjedhetnek a hamis információk.
A rengeteg bizonyíték és tudományos bizonyíték ellenére, amelyek alátámasztják a Holdra szállás megtörténtét, sokan a mai napig úgy gondolják, hogy az 1969-es Holdra szállás hamis volt, és hogy az emberiség soha nem tett „egy kis lépést" sem, nem hogy „egy óriási ugrást" a Hold felszínén. Ez néhány összeesküvés-elméletnek köszönhető, amelyeket továbbra is megosztanak az interneten, például a TikTokon található népszerű Hold-összeesküvés-videókban, amelyek milliós nézettséget és több ezer kedvelést kapnak.
A Holdnak nincs jelentős atmoszférája, és nem olyan időjárást tapasztalható, mint amilyet a Földön ismerünk. De akkor miért látható a képen a lobogó amerikai zászló?
Ha alaposan megnézed a képet, különösen a zászló felső széle mentén, látni fogod, hogy egy rúd meg van hosszabbítva, hogy segítse a megfelelő lógást. Amikor az űrhajósok megpróbálták tökéletesen elhelyezni a zászlót a földben, a mozdulatok a képeken látható hullámzó hatáshoz vezettek. Mivel a Holdon kisebb a gravitáció, a zászló ugyanabban a mozgó helyzetben maradt, amikor elmentek.
Egyesek azzal érvelnek, hogy a csillagok hiánya a fotókon azt bizonyítja, hogy megrendezték és nem a Holdon készültek. Ha a kép valóban az égi kísérőnkön készült, akkor nem látnánk csillagokkal teli eget?
Az ég feketének tűnhet, de ne feledd, a kép nappal készült, és mind az űrhajósokat, mind a holdbéli tájat erősen megvilágítja a Nap. Ha erősen megvilágított jelenetről készül valaki fényképet készíteni, a fényképezőgép beállításainak el kell térniük a sötétebb környezetben történő fotózáshoz szükséges beállításoktól.
Világos környezetben a halvány objektumok, például a csillagok egyszerűen nem jelennek meg, és a Holdra szállási kép a háttér helyett az előtérben lévő tárgyakra fókuszál.
Az összeesküvés-elmélet hívei azt állítják, hogy a Holdra szállást meghamisították, mert Neil Armstrong megőrzött űrruhája nem egyezik a Holdon látható lábnyommal. A fényképen látható Holdon hagyott lábnyom azonban Buzz Aldriné és nem Armstrongé.
Ezenkívül a lábnyom egy különleges cipő lábnyoma volt – amit mindkét űrhajós a szkafander csizmáján viselt, hogy nagyobb tapadást biztosítson nekik a porban. Végül súlyproblémák miatt hagyták ezt a felső cipőrészt a Holdon. Az összeesküvés-elmélet táptalaját az Armstrong ruhájáról készült fotó okozza, amelyet Phil Plait csillagász készített 2015-ben, és egy másik talpkialakítás látható rajta – írja a BBC.
Az ilyen jellegű példák esetében, a tények ellenőrzése nélkül fennáll a félretájékoztatás és az álhírek terjesztésének veszélye, amikor az emberek tudtukon kívül hamis híreket osztanak meg.
Amikor közösségi hírcsatornáit görgeted, kritikusan gondold át, hogy mit olvasol, nézel és osztasz meg. Íme néhány tipp a tények ellenőrzéséhez:
Nézd meg a Holdra szállással kapcsolatos videót, amelyben szintén a valóságra keresik a magyarázatot: