Fénylő, új csillag jelenik meg az égbolton

tejútrendszer
PUBLIKÁLÁS: 2024. március 20. 17:35

A csillagászok arra számítanak, hogy egy „új csillag" jelenik meg az éjszakai égbolton mostantól számítva bármikor, egészen szeptemberig. A NASA szerint egyszeri, gyönyörű égi látványosságnak ígérkezik – írja a cnn.com.

A nóva szabad szemmel is látható lesz az északi féltekén - illusztráció Forrás: M.Aurelius/Shutterstock

A várható fényesedés, az úgynevezett nóva, a Tejútrendszer Corona Borealis vagy Északi Korona csillagképében fog bekövetkezni, amely a Boötes és a Herkules csillagképek között helyezkedik el, és látható lesz az északi féltekéről.

Míg a szupernóva egy nagy tömegű csillag robbanásszerű halálát jelenti, addig a nóva egy összeomlott csillag, az úgynevezett fehér törpe hirtelen, rövid ideig tartó robbanását jelenti.

A T Coronae Borealis, más néven a „Lángoló csillag" egy kettős rendszer a Corona Borealisban, amely egy halott fehér törpecsillagot és egy öregedő vörös óriáscsillagot tartalmaz. Amikor a Földtől 3000 fényévre található csillagrendszerben a nóva fényessége tetőzik, olyan lesz, mintha egy új csillag jelent volna meg.

Mielőtt elhalványul és körülbelül 80 évre eltűnik a szemünk elől, néhány napig látható lesz mindenféle felszerelés nélkül, és valamivel több mint egy hétig távcsővel.

A csillagászok a Hubble-űrteleszkóp segítségével figyelik meg a nóvát, az égi eseményt röntgen- és ultraibolya fényben vizsgálják az űrbe telepített Neil Gehrels Swift Obszervatórium segítségével.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.